Հայ խաղաղապահները մեկնել են Ղազախստան
7 Հունվարի, 2022 13:15Հիմք ընդունելով ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 4-րդ հոդվածի համաձայն սահմանափակ ժամանակահատվածով Ղազախստանի Հանրապետություն ՀԱՊԿ հավաքական խաղաղապահ ուժեր ուղարկելու վերաբերյալ որոշումը, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խաղաղապահ գործունեության մասին պայմանագրի դրույթներին համաձայն, ՀՀ զինված ուժերը ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի կազմում Ղազախստանի Հանրապետություն են գործուղել խաղաղապահ ստորաբաժանում (թվով` 100 զինծառայող)։
Առաքելության ընթացքում ՀՀ ԶՈւ խաղաղապահ ստորաբաժանումը կիրականացնի բացառապես ռազմավարական նշանակության շենք-շինությունների և ենթակառուցվածքների պահպանության գործառույթներ:

Армянские миротворцы отправились в Казахстан
7 Января, 2022 13:15В соответствии с решением Совета коллективной безопасности ОДКБ на основе 4-ой статьи Договора о коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности об отправлении в Республику Казахстан на ограниченное время коллективных миротворческих сил, положениями договора о миротворческой деятельности ОДКБ, вооруженные силы РА в составе миротворческих сил ОДКБ командировали в Республику Казахстан миротворческое подразделение (100 военнослужащих).
В ходе миссии миротворческое подразделение ВС РА будет осуществлять исключительно функции по охране зданий и строений, а также инфраструктур стратегического значения.