Կայացել է Սուրեն Պապիկյանի հեռախոսազրույցը Սերգեյ Շոյգուի հետ
Նոյեմբերի 16-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի հետ:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանագծի արևելյան հատվածում նոյեմբերի 16-ին ադրբեջանական ԶՈՒ սադրանքից հետո ստեղծված իրավիճակը: Սուրեն Պապիկյանն ընդգծել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների ներխուժումը Հայաստանի Հանրապետության  ինքնիշխան տարածք 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների կոպիտ խախտում է և վտանգի տակ է դնում ողջ բանակցային գործընթացը:
ՌԴ պաշտպանության նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել առավելագույն ջանք գործադրել ռազմական գործողությունները դադարեցնելու, ռազմագերիներին վերադարձնելու և իրավիճակը հանգուցալուծելու գործում:

During the telephone conversation, the RA Minister of Defence presented the situation in the north-eastern part of the Armenian-Azerbaijani border after the provocation of the Azerbaijani Armed Forces on November 16. Suren Papikyan emphasized that the invasion of the subdivisions of the Azerbaijani Armed Forces in the sovereign territory of the Republic of Armenia is a gross violation of the provisions of the November 9, 2020 trilateral statement, it endangers the whole negotiation process.
The Russian Defence Minister expressed readiness to make every effort to end hostilities, return prisoners of war and resolve the situation.