Կայացել է Սուրեն Պապիկյանի հեռախոսազրույցը Սերգեյ Շոյգուի հետ
Նոյեմբերի 16-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի հետ:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանագծի արևելյան հատվածում նոյեմբերի 16-ին ադրբեջանական ԶՈՒ սադրանքից հետո ստեղծված իրավիճակը: Սուրեն Պապիկյանն ընդգծել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների ներխուժումը Հայաստանի Հանրապետության  ինքնիշխան տարածք 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների կոպիտ խախտում է և վտանգի տակ է դնում ողջ բանակցային գործընթացը:
ՌԴ պաշտպանության նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել առավելագույն ջանք գործադրել ռազմական գործողությունները դադարեցնելու, ռազմագերիներին վերադարձնելու և իրավիճակը հանգուցալուծելու գործում:

Сурен Папикян провел телефонный разговор с Сергеем Шойгу
16 ноября министр обороны РА Сурен Папикян провел телефонный разговор с министром обороны России, генералом армии Сергеем Шойгу.
В ходе телефонного разговора министр обороны РА представил ситуацию в северо-восточной части армяно-азербайджанской границы, сложившуюся после провокации вооруженных сил Азербайджана 16 ноября. Сурен Папикян подчеркнул, что вторжение подразделений Вооруженных сил Азербайджана на суверенную территорию Республики Армения является грубым нарушением положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020г. и ставит под угрозу весь переговорный процесс.
Министр обороны РФ выразил готовность приложить все усилия для прекращения боевых действий, возвращения военнопленных и урегулирования ситуации.