ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանի ուղերձը
2020թ. սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի, նրա դաշնակից Թուրքիայի և ներգրավված վարձկան-ահաբեկիչների կողմից սանձազերծած պատերազմը հայկական զինված ուժերն ընդունեցին պատվախնդրորեն ու պատերազմի առաջին իսկ վայրկյաններից կատարեցին իրենցից կախված հնարավոր ու անհնարին ամեն ինչ։ Հայ զինվորն անձնվիրաբար մարտնչեց, կենաց-մահու կռիվ տվեց։
Որոշ գործիչների կողմից մեղադրանքներ են հնչում, որ զինված ուժերի ղեկավարությունը պետության ղեկավարին ոչ իրատեսական վերլուծություն է ներկայացրել հակառակորդի գործողությունների հավանական բնույթի և նրա զինված ուժերի կարողությունների վերաբերյալ։ Դա իրականությանը չի´ համապատասխանում։
Ես զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնին նշանակվել եմ ս.թ. հունիսի 8-ին, և արդեն հունիսի 12-ին ՀՀ վարչապետին, իսկ մի քանի օր անց` նաև անվտանգության խորհրդին ներկայացրել եմ տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրադրության վերլուծությունը և մեր զինուժի կարողությունները:
Կատարված վերլուծության հիման վրա ներկայացրել եմ առաջարկություններ պետության ռազմական անվտանգության աստիճանը բարձրացնելու ուղղությամբ: Մասնավորապես նշել եմ, որ.
1. Այլևս մեր հակառակորդը միայն Ադրբեջանը չէ, այլ նաև Թուրքիան: Հետևաբար այդ պետությունների համահավաք ռազմական ներուժին Հայաստանը չի կարող արդյունավետ դիմակայել և անհրաժեշտ է քաղաքական ու դիվանագիտական ողջ ներուժը ուղղել պատերազմից խուսափելուն կամ գոնե այն հետաձգելուն:
2. Տրված առաջարկը անվտանգության խորհրդի և վարչապետի կողմից ընդունվեց, սակայն հարցադրում արվեց` «Իսկ եթե չհաջողվի պատերազմից խուսափել, ի՞նչ պետք է անենք»: Ես պատասխանեցի, որ մեզ պարտադրված պատերազմում պետք է փորձենք հնարավորինս սեղմ ժամկետներում հասցնենք հակառակորդին մեծ կորուստներ և ստիպենք հրաժարվել հետագա գործողություններից: Նշել եմ, որ երկարատև պատերազմից պետք է խուսափենք` հաշվի առնելով մեր պաշարների առկայությունը: Քննարկվել և հավանության են արժանացել բազմաթիվ առաջարկներ, որոնց իրագործումը պետք է զգալիորեն բարձրացներ մեր մարտական ներուժը. դա վերաբերում էր և´ սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերումներին, և´ մարտական գործողությունների համակողմանի ապահովմանը:
3. Այդ ժամանակ բարձրացվեց նաև հարյուր հազար կազմ ունեցող աշխարհազորային միավորումների կազմավորման հարցը:
Ինչևէ, պատերազմից մենք չկարողացանք խուսափել և սեպտեմբերի 27-ին թշնամին բազմակի անգամ գերազանցող ուժերով անցավ լայնածավալ հարձակման` Արցախի ողջ ճակատով: Պաշտպանության բանակը հաջողությամբ հետ էր մղում նրա բոլոր գրոհները` հասցնելով մեծ կորուստներ, ոչնչացնելով մեծաքանակ կենդանի ուժ և զինտեխնիկա: Ցավոք, նաև մեր զորքերն էին կրում ծանր կորուստներ:
Պատերազմի չորրորդ օրը` անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ ես ներկայացրեցի մեր կորուստները և ստեղծված իրադրության վերաբերյալ զինված ուժերի գնահատականը` նշելով, որ երկու - երեք օրվա ընթացքում անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել պատերազմը կանգնեցնելու համար, հակառակ դեպքում այս ինտենսիվությամբ վարվող մարտական գործողությունների պարագայում մեր ռեսուրսները սեղմ ժամկետում կսպառվեն և յուրաքանչյուր հաջորդ օրերի ընթացքում ունենալու ենք բանակցային գործընթացի համար ավելի ոչ բարենպաստ պայմաններ:
Նմանատիպ գնահատականներ ես բազմաթիվ անգամ ներկայացրել եմ նաև վարչապետի հետ շուրջօրյա աշխատանքի ընթացքում, ինչպես նաև անվտանգության խորհրդի նիստերում:
Պատերազմը որոշակի փուլում կանգնեցնելու բոլոր փորձերը և առաջարկությունները Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից մերժվել են և մենք պարտադրված շարունակել ենք մարտական գործողությունները` փորձելով թշնամուն հասցնել մեծ կորուստներ ու ստիպել նստել բանակցային սեղանի շուրջ:
Բոլորիս համար, շատ ծանր պայմաններով համաձայնագիրը, ընդունվել է իրոք իրադրության բազմակողմանի գնահատման արդյունքում: Մենք պետք է ընտրություն կատարեինք շատ վատի և ողբերգության միջև: Նախընտրել ենք շատ վատը:
Այդ օրը իմ կյանքի վատագույն օրն էր, ինձ համար անձնական ողբերգություն…
Բայց գիտակցումը, որ այդ որոշման արդյունքում հաջողվեց պահպանել Արցախի մեծ մասը և պաշտպանության բանակի հիմնական ռազմական ներուժը, ասում է, որ մենք ընկճվելու իրավունք չունենք. պե´տք է համախմբվել, արագ վերականգնվել և պատրաստվել պայքարը շարունակելուն:
Որպես զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ և անմիջական հրամանատար, ես պատասխանատվություն եմ կրում զինված ուժերի բոլոր հաջողությունների ու անհաջողությունների համար:
Խոնարհում եմ գլուխս բոլոր նահատակների հիշատակի և նրանց հարազատների առջև: Մեզ պարտադրվեց շատ դաժան պատերազմ, և անհավասար պայքարում Հայ զինվորն ու սպան ցույց տվեցին մինչև վերջ կռվելու վճռականություն ու բարոյակամային ամենաբարձր որակներ:
Սա իսկական Հերոսամարտ և Գոյամարտ էր… Հայոց ազգը կարող է հպարտանալ իր զինվորով, սպայով ու գեներալով:
Զինակից ընկերներ
Չպե´տք է հուսահատվենք ու պե´տք է շարունակենք մեր հայրենյաց սահմանների պաշտպանությունը, լրջորեն վերլուծենք և անենք հետևություններ, վերակառուցելով հայոց բանակը` բարձրացնենք նրա մարտունակությունը:
Շնորհակալ եմ անձնվեր ծառայության համար: Բարձր գիտակցությամբ ու պատասխանատվությամբ անշեղորեն իրականացնենք մեր առջև դրված մարտական խնդիրների կատարումը, մեր միասնականությամբ ու անկոտրուն կամքով արժանի լինենք մեր զինակից ընկերների ու սրբացած նահատակների նվիրումին:

The message of Chief of the General Staff of the RA Armed Forces, Colonel-General Onik Gasparyan
The Armenian Armed Forces honorably accepted the war unleashed on September 27 of 2020 by Azerbaijan, its ally Turkey and mercenary terrorists involved and did everything possible and impossible from the very first seconds of the war. The Armenian serviceman fought devotedly, fought for life and death.
Some political figures accuse the leadership of the Armed Forces of presenting an unrealistic analysis to the head of the state on the probable nature of the opponent's actions and capabilities of its Armed Forces. That does not correspond to reality!
I was appointed Chief of the General Staff of the Armed Forces on June 8 of this year and already on June 12, I presented the analysis of the military-political situation in the region and capabilities of our Armed Forces to the Prime Minister of the Republic of Armenia and a few days later to the Security Council.
Based on the analysis, I made proposals to increase the level of the military security in the country. In particular, I mentioned that.
1. Our opponent is no longer only Azerbaijan, but also Turkey. Therefore, Armenia cannot effectively confront the joint military potential of these states and it is necessary to direct all the political and diplomatic potential to avoid or at least postpone the war.
2. The proposal was accepted by the Security Council and Prime Minister, but the question was asked: "If we can not avoid the war, what should we do?" I replied that in the war that is imposed on us, we should try to inflict heavy losses on the opponent in the shortest possible time and force it to refrain from further actions. I pointed out that we must avoid a long war taking into account the availability of our resources. Numerous proposals were discussed and approved, the implementation of which should have significantly increased our combat potential. It referred to both the acquisition of armaments and military equipment and the comprehensive ensuring of combat operations.
3. At that time, the issue of forming militias with a staff of one hundred thousand was also raised.
Anyhow, we could not avoid the war and on September 27, the enemy launched a large-scale offensive along the entire front of Artsakh with vastly superior forces. The Defence Army was successfully repulsing all its attacks, inflicting heavy losses and destroying a large number of manpower and military equipment. Unfortunately, our troops as well were suffering heavy losses.
On the fourth day of the war, during the meeting of the Security Council, I presented our losses and assessment of the Armed Forces on the current situation noting that measures must be taken within two to three days to stop the war, otherwise in the event of fighting with this intensity, our resources will be depleted in a short time and with each passing day we will have more unfavorable conditions for the negotiation process.
I presented similar assessments many times during the round-the-clock work with the Prime Minister, as well as at the meetings of the Security Council.
All the attempts and proposals to stop the war at a certain stage were rejected by Turkey and Azerbaijan and we were forced to continue the combat operations, trying to inflict heavy losses on the enemy and force it to sit at the negotiating table.
The agreement with very hard conditions for all of us was adopted as a result of a comprehensive assessment of the situation. We had to choose between the very bad and tragedy. We preferred the very bad.
That day was the worst day of my life, a personal tragedy for me…
But the realization that as a result of that decision we managed to preserve most of Artsakh and the main military potential of the Defence Army, says that we have no right to be depressed. We must unite, recover quickly and prepare to continue the fight.
As Chief of the General Staff of the Armed Forces and direct Commander, I am responsible for all the successes and failures of the Armed Forces.
I bow my head before the memory of all the martyrs and their relatives. A very fierce war was imposed on us and in an unequal struggle, the Armenian serviceman and officer showed the determination to fight to the end, showed the highest moral qualities.
This was a real Heroic Battle and Struggle for existence... The Armenian people can be proud of their serviceman, officer and general.
Comrades-in-arms,
We must not despair and we must continue to defend our homeland, seriously analyze and draw conclusions, rebuild the Armenian army and increase its fighting ability.
Thank you for your selfless service. Let us fulfill the tasks set before us with high consciousness and responsibility, let us be worthy of the devotion of our comrades-in-arms and consecrated martyrs with our unity and unbreakable will.