ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանի ուղերձը
2020թ. սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի, նրա դաշնակից Թուրքիայի և ներգրավված վարձկան-ահաբեկիչների կողմից սանձազերծած պատերազմը հայկական զինված ուժերն ընդունեցին պատվախնդրորեն ու պատերազմի առաջին իսկ վայրկյաններից կատարեցին իրենցից կախված հնարավոր ու անհնարին ամեն ինչ։ Հայ զինվորն անձնվիրաբար մարտնչեց, կենաց-մահու կռիվ տվեց։
Որոշ գործիչների կողմից մեղադրանքներ են հնչում, որ զինված ուժերի ղեկավարությունը պետության ղեկավարին ոչ իրատեսական վերլուծություն է ներկայացրել հակառակորդի գործողությունների հավանական բնույթի և նրա զինված ուժերի կարողությունների վերաբերյալ։ Դա իրականությանը չի´ համապատասխանում։
Ես զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնին նշանակվել եմ ս.թ. հունիսի 8-ին, և արդեն հունիսի 12-ին ՀՀ վարչապետին, իսկ մի քանի օր անց` նաև անվտանգության խորհրդին ներկայացրել եմ տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրադրության վերլուծությունը և մեր զինուժի կարողությունները:
Կատարված վերլուծության հիման վրա ներկայացրել եմ առաջարկություններ պետության ռազմական անվտանգության աստիճանը բարձրացնելու ուղղությամբ: Մասնավորապես նշել եմ, որ.
1. Այլևս մեր հակառակորդը միայն Ադրբեջանը չէ, այլ նաև Թուրքիան: Հետևաբար այդ պետությունների համահավաք ռազմական ներուժին Հայաստանը չի կարող արդյունավետ դիմակայել և անհրաժեշտ է քաղաքական ու դիվանագիտական ողջ ներուժը ուղղել պատերազմից խուսափելուն կամ գոնե այն հետաձգելուն:
2. Տրված առաջարկը անվտանգության խորհրդի և վարչապետի կողմից ընդունվեց, սակայն հարցադրում արվեց` «Իսկ եթե չհաջողվի պատերազմից խուսափել, ի՞նչ պետք է անենք»: Ես պատասխանեցի, որ մեզ պարտադրված պատերազմում պետք է փորձենք հնարավորինս սեղմ ժամկետներում հասցնենք հակառակորդին մեծ կորուստներ և ստիպենք հրաժարվել հետագա գործողություններից: Նշել եմ, որ երկարատև պատերազմից պետք է խուսափենք` հաշվի առնելով մեր պաշարների առկայությունը: Քննարկվել և հավանության են արժանացել բազմաթիվ առաջարկներ, որոնց իրագործումը պետք է զգալիորեն բարձրացներ մեր մարտական ներուժը. դա վերաբերում էր և´ սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերումներին, և´ մարտական գործողությունների համակողմանի ապահովմանը:
3. Այդ ժամանակ բարձրացվեց նաև հարյուր հազար կազմ ունեցող աշխարհազորային միավորումների կազմավորման հարցը:
Ինչևէ, պատերազմից մենք չկարողացանք խուսափել և սեպտեմբերի 27-ին թշնամին բազմակի անգամ գերազանցող ուժերով անցավ լայնածավալ հարձակման` Արցախի ողջ ճակատով: Պաշտպանության բանակը հաջողությամբ հետ էր մղում նրա բոլոր գրոհները` հասցնելով մեծ կորուստներ, ոչնչացնելով մեծաքանակ կենդանի ուժ և զինտեխնիկա: Ցավոք, նաև մեր զորքերն էին կրում ծանր կորուստներ:
Պատերազմի չորրորդ օրը` անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ ես ներկայացրեցի մեր կորուստները և ստեղծված իրադրության վերաբերյալ զինված ուժերի գնահատականը` նշելով, որ երկու - երեք օրվա ընթացքում անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել պատերազմը կանգնեցնելու համար, հակառակ դեպքում այս ինտենսիվությամբ վարվող մարտական գործողությունների պարագայում մեր ռեսուրսները սեղմ ժամկետում կսպառվեն և յուրաքանչյուր հաջորդ օրերի ընթացքում ունենալու ենք բանակցային գործընթացի համար ավելի ոչ բարենպաստ պայմաններ:
Նմանատիպ գնահատականներ ես բազմաթիվ անգամ ներկայացրել եմ նաև վարչապետի հետ շուրջօրյա աշխատանքի ընթացքում, ինչպես նաև անվտանգության խորհրդի նիստերում:
Պատերազմը որոշակի փուլում կանգնեցնելու բոլոր փորձերը և առաջարկությունները Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից մերժվել են և մենք պարտադրված շարունակել ենք մարտական գործողությունները` փորձելով թշնամուն հասցնել մեծ կորուստներ ու ստիպել նստել բանակցային սեղանի շուրջ:
Բոլորիս համար, շատ ծանր պայմաններով համաձայնագիրը, ընդունվել է իրոք իրադրության բազմակողմանի գնահատման արդյունքում: Մենք պետք է ընտրություն կատարեինք շատ վատի և ողբերգության միջև: Նախընտրել ենք շատ վատը:
Այդ օրը իմ կյանքի վատագույն օրն էր, ինձ համար անձնական ողբերգություն…
Բայց գիտակցումը, որ այդ որոշման արդյունքում հաջողվեց պահպանել Արցախի մեծ մասը և պաշտպանության բանակի հիմնական ռազմական ներուժը, ասում է, որ մենք ընկճվելու իրավունք չունենք. պե´տք է համախմբվել, արագ վերականգնվել և պատրաստվել պայքարը շարունակելուն:
Որպես զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ և անմիջական հրամանատար, ես պատասխանատվություն եմ կրում զինված ուժերի բոլոր հաջողությունների ու անհաջողությունների համար:
Խոնարհում եմ գլուխս բոլոր նահատակների հիշատակի և նրանց հարազատների առջև: Մեզ պարտադրվեց շատ դաժան պատերազմ, և անհավասար պայքարում Հայ զինվորն ու սպան ցույց տվեցին մինչև վերջ կռվելու վճռականություն ու բարոյակամային ամենաբարձր որակներ:
Սա իսկական Հերոսամարտ և Գոյամարտ էր… Հայոց ազգը կարող է հպարտանալ իր զինվորով, սպայով ու գեներալով:
Զինակից ընկերներ
Չպե´տք է հուսահատվենք ու պե´տք է շարունակենք մեր հայրենյաց սահմանների պաշտպանությունը, լրջորեն վերլուծենք և անենք հետևություններ, վերակառուցելով հայոց բանակը` բարձրացնենք նրա մարտունակությունը:
Շնորհակալ եմ անձնվեր ծառայության համար: Բարձր գիտակցությամբ ու պատասխանատվությամբ անշեղորեն իրականացնենք մեր առջև դրված մարտական խնդիրների կատարումը, մեր միասնականությամբ ու անկոտրուն կամքով արժանի լինենք մեր զինակից ընկերների ու սրբացած նահատակների նվիրումին:

Обращение начальника ГШ ВС РА, генерал-полковника Оника Гаспаряна
17 Ноября, 2020 12:53Армянские вооруженные силы с честью приняли войну, развязанную с 27 сентябра 2020 г. Азербайджаном, его союзником Турцией и вовлеченными наемными террористами, и с первых секунд войны сделали все возможное и невозможное, зависящее от них. Армянский военнослужащий сражался самоотверженно и бился насмерть.
Некоторые политики высказывают обвинения, что руководство вооруженных сил предоставило главе государства нереалистичный анализ вероятного характера действий противника и возможностей его вооруженных сил. Это не соответствует действительности!
Я был назначен на должность начальника Генерального штаба 8 июня и уже 12 июня я представил премьер-министру РА, а через несколько дней Совету безопасности анализ военно-политической ситуации в регионе, а также возможности наших вооруженных сил.
На основании анализа я внес предложения по повышению уровня военной безопасности государства. В частности, я отметил.
1. Нашим противником является не только Азербайджан, но и Турция. Следовательно, Армения не может эффективно противостоять объединенному военному потенциалу этих государств, и необходимо направить весь политический и дипломатический потенциал на то, чтобы избежать или хотя бы отложить войну.
2. Предложение было принято Советом Безопасности и Премьер-министром, но был задан вопрос: «А если мы не сможем избежать войны, что мы должны сделать?» Я ответил, что в навязанной нам войне мы должны постараться в наиболее кратчайшие сроки нанести противнику большие потери и заставить его отказаться от дальнейших действий. Я отметил, что мы должны избегать длительной войны, учитывая наши ресурсы. Были обсуждены и одобрены многочисленные предложения, реализация которых должна была существенно повысить наш боевой потенциал. Это касалось и приобретения вооружения и военной техники, комплексного обеспечения боевых действий.
3. Тогда встал вопрос о формировании народного ополчения численностью в сто тысяч человек.
Так или иначе, войны избежать не удалось, и 27 сентября противник с многократно превосходящими нас силами перешел в крупномасштабное наступление по всему фронту Арцаха. Армия обороны успешно отбивала все атаки, нанося противнику большие потери, уничтожая большое количество живой силы и военной техники. К сожалению, наши войска тоже несли большие потери.
На четвертый день войны, во время заседания Совета Безопасности, я представил наши потери и оценку вооруженных сил относительно сложившейся ситуации, отметив, что в течении двух-трех дней необходимо принять меры для прекращения войны, в противном случае если боевые действия будут продолжаться с такой интенсивностью, наши ресурсы будут исчерпаны в короткие сроки и в последующие дни у нас будут более невыгодные условия для переговорного процесса.
Подобные оценки я много раз представлял также во время круглосуточной работы с Премьер-министром, а также на заседаниях Совета Безопасности.
Все попытки и предложения остановить войну на определенном этапе были отклонены Турцией и Азербайджаном и мы были вынуждены продолжать боевые действия, пытаясь нанести противнику большие потери и заставить его сесть за стол переговоров.
Для всех нас соглашение с очень тяжелыми условиями было действительно принято в результате всесторонней оценки ситуации. Мы должны были сделать выбор между очень плохим и трагедией. Мы предпочли очень плохое.
Этот день был худшим днем в моей жизни, это было личной трагедией для меня ...
Но осознание того, что в результате этого решения нам удалось сохранить большую часть Арцаха и главный военный потенциал Армии обороны, говорит о том, что мы не имеем права быть сломленными. Надо объединиться, быстро восстановиться и подготовиться к продолжению борьбы.
Как начальник генерального штаба вооруженных сил и непосредственный командующий, я несу ответственность за все успехи и неудачи вооруженных сил.
Склоняю голову в память о всех погибших и перед их родными. Нам была навязана очень жестокая война, и в неравной борьбе армянский военнослужащий и офицер проявили решимость бороться до конца и высочайшие моральные качества.
Это была настоящая героическая битва и битва за выживание… Армянский народ может гордиться своим солдатом, офицером и генералом.
Товарищи по оружию, мы не должны отчаиваться и должны продолжать защищать границы нашей Родины, серьезно все проанализировать, сделать выводы и повысить боеспособность армянской армии, перестроив ее.
Благодарю за самоотверженную службу. С высоким сознанием и ответственностью неуклонно выполним поставленные перед нами задачи, нашим единством и непоколебимой волей будем достойны самоотверженности товарищей по оружию и погибших военнослужащих.