ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանին
Ապրիլի 15-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանության ռազմական և ռազմաօդային կցորդ, գնդապետ Անդրեյ Գրիշչուկը:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորել է Ռուսաստանի Դաշնության դերակատարումն ու ջանքերը՝ ուղղված տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակի կայունացմանը:
Բարձր գնահատելով Արցախում իրականացվող ՌԴ խաղաղապահ առաքելության ընթացքն ու արդյունավետությունը, Վաղարշակ Հարությունյանը կրկին անդրադարձել է ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց Հայաստան վերադարձնելու հարցի կարևորությանը և խնդրի անհապաղ լուծման անհրաժեշտությանը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև երկկողմ ռազմական համագործակցությանը, ՌԴ տարածքում կայանալիք համատեղ զորավարժությունների պլանավորմանն ու կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր:
Կողմերը բարձր են գնահատել հայ-ռուսական դաշնակցային համագործակցության և քաղաքական երկխոսության դինամիկան, ինչպես նաև արդյունավետ փոխգործակցությունը պաշտպանական ոլորտում:

Министр обороны РА принял посла РФ в РА
15 Апреля, 2021 18:2815 апреля министр обороны РА Вагаршак Арутюнян принял чрезвычайного и полномочного посла Российской Федерации в Республике Армения Сергея Копыркина. Во встрече также принял участие военный и военно-воздушный атташе посольства РФ в РА, полковник Андрей Грищук.
В ходе встречи министр обороны РА подчеркнул роль и усилия Российской Федерации, направленные на стабилизацию военно-политической ситуации в регионе.
Высоко оценив ход и эффективность российской миротворческой миссии РФ в Арцахе, Вагаршак Арутюнян еще раз указал на важность вопроса возвращения военнопленных, пленных и других удерживаемых лиц в Армению и на необходимость немедленного решения проблемы.
Собеседники обсудили также вопросы двустороннего военного сотрудничества, планирования и организации совместных военных учений на территории РФ.
Стороны высоко оценили динамику армяно-российского союзнического сотрудничества и политического диалога, а также эффективное взаимодействие в оборонной сфере.