ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանին
Ապրիլի 15-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանության ռազմական և ռազմաօդային կցորդ, գնդապետ Անդրեյ Գրիշչուկը:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորել է Ռուսաստանի Դաշնության դերակատարումն ու ջանքերը՝ ուղղված տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակի կայունացմանը:
Բարձր գնահատելով Արցախում իրականացվող ՌԴ խաղաղապահ առաքելության ընթացքն ու արդյունավետությունը, Վաղարշակ Հարությունյանը կրկին անդրադարձել է ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց Հայաստան վերադարձնելու հարցի կարևորությանը և խնդրի անհապաղ լուծման անհրաժեշտությանը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև երկկողմ ռազմական համագործակցությանը, ՌԴ տարածքում կայանալիք համատեղ զորավարժությունների պլանավորմանն ու կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր:
Կողմերը բարձր են գնահատել հայ-ռուսական դաշնակցային համագործակցության և քաղաքական երկխոսության դինամիկան, ինչպես նաև արդյունավետ փոխգործակցությունը պաշտպանական ոլորտում:

The RA Minister of Defence received the Russian Ambassador to the RA
15 April, 2021 18:28During the meeting, the RA Minister of Defence highlighted the role and efforts of the Russian Federation aimed at stabilizing the military-political situation in the region.
Highly appreciating the process and effectiveness of the Russian peacekeeping mission in Artsakh, Vagharshak Harutyunyan once again pointed out the importance of the issue of returning prisoners of war, prisoners and other detainees to Armenia and the need for an immediate solution to the problem.
The interlocutors also discussed issues related to bilateral military cooperation, planning and organization of joint military exercises in Russia.
The parties highly assessed the dynamics of the Armenian-Russian allied cooperation and the political dialogue, as well as the effective cooperation in the defence sphere.