ՊՆ մարդու իրավունքների և բարեվարքության կենտրոնի պետն այցելել է զորամասեր
Փետրվարի 16-ին ՀՀ ՊՆ մարդու իրավունքների և բարեվարքության կենտրոնի պետ, գնդապետ Գևորգ Մարտիրոսյանն այցելել է 3-րդ զորամիավորման զորամասեր և ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության Լոռու մարզի տարածքային ստորաբաժանում:
Այցի նպատակն էր կյանքի իրավունքի վերաբերյալ զորակոչիկների և զինծառայողների իրազեկվածության բարձրացումը:
Զորամասերում ՄԻԲԿ պետը ծանոթացել է բուժծառայության կազմակերպման, քաղաքացիական կազմակերպությունների կողմից սննդի մատուցման պայմաններին և որակին, լսել պարտադիր ժամկետային զինծառայողների դիտողություններն ու առաջարկները: ՄԻԲԿ պետը զրուցել է նաև մարտական գործողությունների ընթացքում վիրավորում ստացած զինծառայողների հետ, հետաքրքրվել նրանց առողջական վիճակով:
Հանդիպումների ընթացքում նշվել է, որ ծառայության ընթացքում իրավունքների խախտման կամ այլ տեղեկատվություն ստանալու համար զինծառայողները կարող են զանգահարել ՊՆ թեժ գծի 1-28 անվճար հեռախոսահամարին:
Գնդապետ Մարտիրոսյանը հանդիպել է նաև զորամասերի հրամկազմի հետ, արձանագրել նրանց ներկայացրած խնդիրներն ու առաջարկությունները:

Head of the Center for Human Rights and Integrity of the Ministry of Defense visited military units
On February 16, Colonel Gevorg Martirosyan, Head of the Center for Human Rights and Integrity of the RA Ministry of Defense, visited the military units of the 3rd Army Corps and the Lori regional subdivision of the RA Ministry of Defense Conscription and Mobilization Service.
The purpose of the visit was to raise awareness of conscripts and servicemen about the right to life.
In the military units, the head of the Center for Human Rights and Integrity got acquainted with the conditions and quality of the organization of medical services, food provided by civilian organizations, listened to the remarks and suggestions of conscripts. The head of the Center for Human Rights and Integrity also spoke with the servicemen who were wounded during the hostilities and inquired about their health condition.
During the meetings, it was noted that servicemen can call the free number 1-28 of the Ministry of Defense hotline for violations of rights during the service or for other information.
Colonel Martirosyan also met with the command staff of the military units, recorded the problems and suggestions presented by them.