ՊՆ մարդու իրավունքների և բարեվարքության կենտրոնի պետն այցելել է զորամասեր
Փետրվարի 16-ին ՀՀ ՊՆ մարդու իրավունքների և բարեվարքության կենտրոնի պետ, գնդապետ Գևորգ Մարտիրոսյանն այցելել է 3-րդ զորամիավորման զորամասեր և ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության Լոռու մարզի տարածքային ստորաբաժանում:
Այցի նպատակն էր կյանքի իրավունքի վերաբերյալ զորակոչիկների և զինծառայողների իրազեկվածության բարձրացումը:
Զորամասերում ՄԻԲԿ պետը ծանոթացել է բուժծառայության կազմակերպման, քաղաքացիական կազմակերպությունների կողմից սննդի մատուցման պայմաններին և որակին, լսել պարտադիր ժամկետային զինծառայողների դիտողություններն ու առաջարկները: ՄԻԲԿ պետը զրուցել է նաև մարտական գործողությունների ընթացքում վիրավորում ստացած զինծառայողների հետ, հետաքրքրվել նրանց առողջական վիճակով:
Հանդիպումների ընթացքում նշվել է, որ ծառայության ընթացքում իրավունքների խախտման կամ այլ տեղեկատվություն ստանալու համար զինծառայողները կարող են զանգահարել ՊՆ թեժ գծի 1-28 անվճար հեռախոսահամարին:
Գնդապետ Մարտիրոսյանը հանդիպել է նաև զորամասերի հրամկազմի հետ, արձանագրել նրանց ներկայացրած խնդիրներն ու առաջարկությունները:

Начальник Центра по правам человека и добропорядочности МО посетил воинские части
16 февраля начальник Центра по правам человека и добропорядочности Министерства обороны РА, полковник Геворг Мартиросян посетил воинские части 3-го армейского корпуса и территориальное подразделение Лорийского марза Службы призывного и мобилизационного укомплектования Министерства обороны РА.
Целью визита было повышение осведомленности призывников и военнослужащих о праве на жизнь.
В воинских частях начальник Центра по правам человека и добропорядочности ознакомился с условиями и качеством организации медицинского обслуживания, питания, предоставляемого гражданскими организациями, выслушал замечания и предложения военнослужащих срочной службы. Начальник Центра по правам человека и добропорядочности также побеседовал с военнослужащими, получившими ранения в ходе боевых действий, и поинтересовался состоянием их здоровья.
В ходе встреч отмечалось, что военнослужащие могут позвонить на бесплатный номер телефона 1-28 горячей линии МО по вопросам нарушения прав в ходе службы или для получения другой информации.
Полковник Мартиросян встретился также с командным составом воинских частей, зафиксировал представленные ими проблемы и предложения.