22 Հունվարի, 2021 11:14
Տարբեր լրատվամիջոցներով տարածվում է ապատեղեկատվություն, թե պաշտպանության նախարարությունը կրճատել է աշխատակիցների աշխատավարձերը։ Լուրը չի համապատասխանում իրականությանը։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ «Պետական պաշտոններ և պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքի 27-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն, համակարգի անձնակազմի աշխատավարձի վճարումները կիրականացվեն սահմանված ժամկետներում, յուրաքանչյուր ամսվա համար մինչև հաջորդ ամսվա յոթերորդ աշխատանքային օրը (հունվար ամսվա աշխատավարձերը կվճարվեն մինչև փետրվարի 7-ը):
Միաժամանակ տեղեկացվում է, որ հունվար ամսում անձնակազմի սոցիալական ծանրաբեռնվածությունը մեղմելու համար տրամադրվել է կանխավճար, իսկ ՀՀ  2021թ. պետական բյուջեով պաշտպանության նախարարությանը նախատեսված հատկացումները կիրականացվեն սահմանված ժամկետներում և ամբողջությամբ: Այսինքն՝ աշխատակիցներին փոխանցված գումարները ոչ թե «կրճատված» աշխատավարձն է, այլ ընդամենը աշխատավարձի կանխավճար, իսկ աշխատավարձի մնացած հատվածը կփոխանցվի օրենքով սահմանված ժամկետներում։

22 Января, 2021 11:14Министерство обороны РА информирует, что в соответствии с частью 1 статьи 27 Закона РА «Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы» заработная плата сотрудников системы будет производиться своевременно, за каждый месяц до седьмого рабочего дня следующего месяца (заработная плата за январь будет выплачиваться до 7 февраля).
При этом сообщается, что в январе был выплачен аванс для снижения социальной нагрузки персонала, а предусмотренные госбюджетом ассигнования Министерству обороны в 2021 году будут выполнены в полном объеме в установленные сроки. То есть деньги, перечисленные сотрудникам, являются не «сокращенной» зарплатой, а только авансом к зарплате, а остальная часть зарплаты будет перечислена в сроки, определенные законом.