Քննարկվել է ռազմական գործողությունների գոտում տիրող իրավիճակը
Հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է ռազմական գործողությունների գոտում տիրող իրավիճակը: Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է օտարերկրյա զինծառայողների և վարձկանների ներգրավվածության փաստեր, հակառակորդի կողմից խաղաղ բնակավայրերի թիրախավորման հետևանքները: Դավիթ Տոնոյանն ընդգծել է, որ հայկական ուժերն ունեն իրենց առջև դրված խնդիրները վստահորեն կատարելու բավարար հնարավորություններ, իսկ հրադադարի պահպանումը հնարավոր է ապահովել միայն միջազգային վերիֆիկացիոն միջոցների կիրառման պարագայում:
Դեսպանը Լաքոտն իր հերթին նշել է հրադադարի շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների պահպանման և բանակցությունների միջոցով խնդրի կարգավորման ջանքերի գործադրման անհրաժեշտությունը:

Обсуждалась ситуация в зоне боевых действий
30 Октября, 2020 21:2630 октября министр обороны РА Давид Тоноян принял чрезвычайного и полномочного посла Франции в РА Джонатана Лакотта.
В ходе встречи обсуждалась ситуация в зоне боевых действий. Министр обороны представил факты причастности иностранных военнослужащих и наемников, последствия нападения противника на мирные населенные пункты. Давид Тоноян подчеркнул, что у армянских сил достаточно возможностей для уверенного выполнения поставленных задач, и соблюдение режима прекращения огня может быть обеспечено только в случае применения международных верификационных средств.
Посол Лакотт, со своей стороны, отметил необходимость придерживаться соглашений о прекращении огня и прилагать усилия для урегулирования проблемы путем переговоров.