Քննարկվել է ռազմական գործողությունների գոտում տիրող իրավիճակը
Հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է ռազմական գործողությունների գոտում տիրող իրավիճակը: Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է օտարերկրյա զինծառայողների և վարձկանների ներգրավվածության փաստեր, հակառակորդի կողմից խաղաղ բնակավայրերի թիրախավորման հետևանքները: Դավիթ Տոնոյանն ընդգծել է, որ հայկական ուժերն ունեն իրենց առջև դրված խնդիրները վստահորեն կատարելու բավարար հնարավորություններ, իսկ հրադադարի պահպանումը հնարավոր է ապահովել միայն միջազգային վերիֆիկացիոն միջոցների կիրառման պարագայում:
Դեսպանը Լաքոտն իր հերթին նշել է հրադադարի շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների պահպանման և բանակցությունների միջոցով խնդրի կարգավորման ջանքերի գործադրման անհրաժեշտությունը:

The situation in the zone of military operations was discussed
30 October, 2020 21:26On October 30, Minister of Defence of the Republic of Armenia David Tonoyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to the Republic of Armenia Jonathan Lacôte.
The situation in the zone of military operations was discussed during the meeting. The Minister of Defence presented facts about the involvement of foreign servicemen and mercenaries, consequences of the targeting of the peaceful settlements by the opponent. David Tonoyan stressed that the Armenian forces have sufficient capabilities to confidently fulfill the tasks set before them and the observance of the ceasefire can be ensured only in case of applying the international verification mechanisms.
Ambassador Lacôte, in his turn, mentioned the need to comply with the agreements reached on the ceasefire and make efforts to resolve the conflict through negotiations.