ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը մասնակցել է ՄԱԿ-ի խաղաղարարության նախարարական համաժողովին
16 Նոյեմբերի, 2017Համաժողովի հիմնական թեմաները նվիրված էին ՄԱԿ խաղաղարար առաքելությունների արդյունավետության բարձրացմանը։ Բանախոսների կարծիքով՝ ՄԱԿ անդամ պետությունները պետք է հստակ քայլեր ձեռնարկեն այս ուղղությամբ։ Համընդհանուր համոզմունքով՝ Միավորված ազգերի կազմակերպության դրոշի ներքո իրականացվող խաղաղարար առաքելություններն այս պահին եղած լավագույն գործիքներից են՝ աշխարհի տարբեր անկյուններում առկա հակամարտությունները կասեցնելու, զանգվածային բռնություններն ու մարդասիրական աղետները կանխելու համար, ինչը պարտադրում է կենտրոնացնել ջանքերը՝ միասնական գործողությունների արդյունավետությունը բարձրացնելու համար։
Առանձնահատուկ ընդգծվել է խաղաղարար առաքելություններում կին զինվորականների թվի ավելացման անհրաժեշտությունը։ Առաջարկվում է այն հասցնել 15 տոկոսի։
Համաժողովի ընթացքում ելույթ է ունեցել Կանադայի վարչապետ Ջաստին Թրյուդոն, ով ներկայացրել է «վանկուվերյան սկզբունքները», որոնք պետք է կանխեն երեխաների ստիպողական մասնակցությունը մարտական գործողություններին։
Համաժողովի աշխատանքներին մասնակցել է նաև աշխարհահռչակ դերասանուհի, ՄԱԿ-ի բարի կամքի դեսպան Անջելինա Ջոլին, ում ելույթը նվիրված է եղել ողջ աշխարհում սեռական բռնությունների դեմ միասնական պայքարի անհրաժեշտությանը։
Հայաստանը բացառիկ երկրներից է, որ առավելագույն ջանք է ներդնում խաղաղարար առաքելություններում։ Մեր երկիրը պատրաստ է շարունակել մասնակցությունն այդ ծրագրերին՝ խորապես գիտակցելով դրանց կարևորությունը։
«Լիբանանում «Յունիֆիլ», Մալիում «Մինուսմա», ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի գլխավորությամբ Կոսովոյում և Աֆղանստանում իրականացվող խաղաղության և կայունության պահպանման առաքելություններին ուժեր տրամադրելուն զուգահեռ, Հայաստանը ստեղծում է ազգային խաղաղապահ ուսումնական կենտրոն` հետագայում այն որպես միջազգային խաղաղապահ ուսումնական կենտրոն հավաստագրելու նպատակով, ինչպես նաև պատրաստում է երկու նոր կարողություններ՝ ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելություններում ընդգրկելու համար», համաժողովի ընթացքում ունեցած իր ելույթում նշել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ու ավելացրել, որ 2015 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի ստանձնած երկու հանձնառությունները՝ երկրորդ մակարդակի դաշտային հոսպիտալը և ինքնաշեն պայթուցիկ միջոցների հայտնաբերման կարողությամբ ինժեներական ստորաբաժանումը, արդեն գրանցվել են ՄԱԿ-ի խաղաղապահության կարողությունների պատրաստության համակարգում և ստացել 1-ին մակարդակի կարգավիճակ:
ՄԱԿ-ի խաղաղարարության նախարարական համաժողովին մասնակցելուց հետո հայկական պատվիրակությունն այցելել է «Հայ» կենտրոն, որտեղ կայացել է պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի հանդիպումը Վանկուվերի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Կանադայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Լևոն Մարտիրոսյանը։ Կանադահայ համայնքի ներկայացուցիչների խնդրանքով Վիգեն Սարգսյանը անդրադարձել է հայկական զինված ուժերի արդիականացման աշխատանքներին։ Մասնավորապես՝ ներկայացվել են քայլերը, որոնք կատարվում են բանակի մարտունակության բարձրացման, նոր սպառազինության ձեռքբերման, մարտական հերթապահությունն առավել անվտանգ դարձնելու ուղղությամբ։ Վիգեն Սարգսյանը ներկաներին պատմել է ռազմաբժշկական և ռազմակրթական ուղղություններով սկիզբ առած խորքային բարեփոխումների մասին։ Ելույթի ավարտին պաշտպանության նախարարը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների հարցերին։

Делегация МО РА приняла участие в миротворческой конференции ООН
16 Ноября, 2017 20:33Основные темы конференции были посвящены повышению эффективности миротворческих миссий ООН.
По мнению докладчиков, государства-члены ООН должны предпринять конкретные шаги в этом направлении. По всеобщему убеждению, миссии по поддержанию мира под эгидой Организации Объединенных Наций являются в настоящее время одним из лучших инструментов для остановки конфликтов во всем мире, предотвращения массового насилия и гуманитарных катастроф, что подразумевает концентрацию усилий по повышению эффективности совместных усилий.
Была особо подчеркнута необходимость увеличения числа женщин-военнослужащих в миссиях по поддержанию мира. Предлагается довестиего до 15%.
На конференции выступил премьер-министр Канады Джастин Трюдо, который представил «ванкуверские принципы», которые должны воспрепятствовать насильственному участию детей в боевых действиях.
В конференции также приняла участие всемирно известная актриса, посол доброй воли ООН Анджелина Джоли, чье выступление было посвящено необходимости объединения усилий во всем мире для борьбы с сексуальным насилием.
Армения является одной из исключительных стран, которая прилагает максимальные усилия в миссиях по поддержанию мира. Наша страна готова продолжать участвовать в этих программах, глубоко осознавая их важность.
«Параллельно с предоставлением сил для миссий по поддержанию мира и стабильности в Ливане – «UNIFIL», Мали –«Minusma», а также осуществляемых под руководством НАТО в Косово и Афганистане, Армения создает национальный учебный миротворческий центр для того, чтобы в будущем сертифицировать его как международный учебный миротворческий центр, а также готовит два новых потенциала - для включения в миротворческие миссии ООН», - сказал в своем выступлении на конференции министр обороны Армении Виген Саргсян и добавил, что два обязательства, взятые Арменией в сентябре 2015 года – полевой госпиталь второго уровня и инженерное подразделение, способное обнаруживать самодельные взрывчатые средства, уже зарегистрированы в Системе наращивания потенциала ООН и получили статус 1-го уровня.
После участия в министерской встрече ООН по миртворчеству армянская делегация посетила «Армянский Центр», где состоялась встреча министра обороны Вигена Саргсяна с представителями армянской общины Ванкувера.
Во встрече также принял участие Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Канаде Левон Мартиросян. По просьбе представителей армянской общины Канады Виген Саргсян коснулся модернизации Вооруженных сил Армении. В частности, были представлены шаги по повышению боеготовности армии, приобретению новых вооружений и обеспечению большей безопасности боевого дежурства. Виген Саргсян рассказал аудитории об осуществляемых глубинных реформах в области военной медицины и военного образования.