ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը մասնակցել է ՄԱԿ-ի խաղաղարարության նախարարական համաժողովին
16 Նոյեմբերի, 2017Համաժողովի հիմնական թեմաները նվիրված էին ՄԱԿ խաղաղարար առաքելությունների արդյունավետության բարձրացմանը։ Բանախոսների կարծիքով՝ ՄԱԿ անդամ պետությունները պետք է հստակ քայլեր ձեռնարկեն այս ուղղությամբ։ Համընդհանուր համոզմունքով՝ Միավորված ազգերի կազմակերպության դրոշի ներքո իրականացվող խաղաղարար առաքելություններն այս պահին եղած լավագույն գործիքներից են՝ աշխարհի տարբեր անկյուններում առկա հակամարտությունները կասեցնելու, զանգվածային բռնություններն ու մարդասիրական աղետները կանխելու համար, ինչը պարտադրում է կենտրոնացնել ջանքերը՝ միասնական գործողությունների արդյունավետությունը բարձրացնելու համար։
Առանձնահատուկ ընդգծվել է խաղաղարար առաքելություններում կին զինվորականների թվի ավելացման անհրաժեշտությունը։ Առաջարկվում է այն հասցնել 15 տոկոսի։
Համաժողովի ընթացքում ելույթ է ունեցել Կանադայի վարչապետ Ջաստին Թրյուդոն, ով ներկայացրել է «վանկուվերյան սկզբունքները», որոնք պետք է կանխեն երեխաների ստիպողական մասնակցությունը մարտական գործողություններին։
Համաժողովի աշխատանքներին մասնակցել է նաև աշխարհահռչակ դերասանուհի, ՄԱԿ-ի բարի կամքի դեսպան Անջելինա Ջոլին, ում ելույթը նվիրված է եղել ողջ աշխարհում սեռական բռնությունների դեմ միասնական պայքարի անհրաժեշտությանը։
Հայաստանը բացառիկ երկրներից է, որ առավելագույն ջանք է ներդնում խաղաղարար առաքելություններում։ Մեր երկիրը պատրաստ է շարունակել մասնակցությունն այդ ծրագրերին՝ խորապես գիտակցելով դրանց կարևորությունը։
«Լիբանանում «Յունիֆիլ», Մալիում «Մինուսմա», ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի գլխավորությամբ Կոսովոյում և Աֆղանստանում իրականացվող խաղաղության և կայունության պահպանման առաքելություններին ուժեր տրամադրելուն զուգահեռ, Հայաստանը ստեղծում է ազգային խաղաղապահ ուսումնական կենտրոն` հետագայում այն որպես միջազգային խաղաղապահ ուսումնական կենտրոն հավաստագրելու նպատակով, ինչպես նաև պատրաստում է երկու նոր կարողություններ՝ ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելություններում ընդգրկելու համար», համաժողովի ընթացքում ունեցած իր ելույթում նշել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ու ավելացրել, որ 2015 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի ստանձնած երկու հանձնառությունները՝ երկրորդ մակարդակի դաշտային հոսպիտալը և ինքնաշեն պայթուցիկ միջոցների հայտնաբերման կարողությամբ ինժեներական ստորաբաժանումը, արդեն գրանցվել են ՄԱԿ-ի խաղաղապահության կարողությունների պատրաստության համակարգում և ստացել 1-ին մակարդակի կարգավիճակ:
ՄԱԿ-ի խաղաղարարության նախարարական համաժողովին մասնակցելուց հետո հայկական պատվիրակությունն այցելել է «Հայ» կենտրոն, որտեղ կայացել է պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի հանդիպումը Վանկուվերի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Կանադայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Լևոն Մարտիրոսյանը։ Կանադահայ համայնքի ներկայացուցիչների խնդրանքով Վիգեն Սարգսյանը անդրադարձել է հայկական զինված ուժերի արդիականացման աշխատանքներին։ Մասնավորապես՝ ներկայացվել են քայլերը, որոնք կատարվում են բանակի մարտունակության բարձրացման, նոր սպառազինության ձեռքբերման, մարտական հերթապահությունն առավել անվտանգ դարձնելու ուղղությամբ։ Վիգեն Սարգսյանը ներկաներին պատմել է ռազմաբժշկական և ռազմակրթական ուղղություններով սկիզբ առած խորքային բարեփոխումների մասին։ Ելույթի ավարտին պաշտպանության նախարարը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների հարցերին։

16 November, 2017 20:33The main topics of the conference were dedicated to enhancing the effectiveness of UN peacekeeping missions. The speakers pointed out that the UN member states should take specific steps in this direction. They all believe that the UN-sponsored peacekeeping missions are among the best tools currently in place to prevent conflicts, mass violence and humanitarian catastrophes around the world. They agreed that that it takes concentration of efforts aimed at enhancing the effectiveness of joint actions.
They also underscored the need to increase the number of women peacekeepers to 15%.
Canadian Prime Minister Justin Trudeau delivered a speech at the conference, introducing the "Vancouver Principles," aimed at preventing children from participating in combat operations.
The Special Envoy for the Office of the UN High Commissioner for Refugees, world renowned actress Angelina Jolie, spoke about the need for a joint fight against sexual violence throughout the world.
Armenia is among the countries that make maximum efforts in peacekeeping missions. Recognizing the importance of such missions, our country is ready to keep participating in them.
“In addition to participating in the UNIFIL mission Lebanon, the MINUSMA mission in Mali and providing forces to the NATO-led peacekeeping and stability missions in Kosovo and Afghanistan, Armenia is currently setting up a national peacekeeping training centre with a goal to certify it as an international peacemaking training centre, and prepares two new capacities for inclusion in the UN peacekeeping missions,” Armenian Defence Minister Vigen Sargsyan said in his speech. He added that two of Armenia’s September 2015 commitments -- a Level 2 field hospital a engineering unit with an ability to detect improvised explosives -- have already been registered by the UN peacekeeping capacities and training system, receiving a Level 1 status.
Following his attendance in the conference, the Armenian delegation met with the representatives of Vancouver’s Armenian community. Armenian Ambassador to Canada Levon Martirosyan also participated in the meeting. At the request of the Canadian Armenian community members, Sargsyan spoke about the modernization of the Armenian Armed Forces. In particular, he detailed the steps taken to increase the army's combat readiness, acquire new weapons, and make combat duty safer. Sargsyan told those present about the reforms implemented in military medical and military educational dimensions. He then answered questions asked by the participants of the meeting.