Կայացել են հայ-հունական ռազմական համագործակցության ամենամյա բանակցությունները
Նոյեմբերի 15-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում կայացել են հայ-հունական երկկողմ ռազմական համագործակցության ամենամյա բանակցությունները, որոնց մասնակցել է Հունաստանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբի միջազգային հարաբերությունների վարչության պետ, բրիգադի գեներալ Միլտիադիս Գրիլլակիսի գլխավորած պատվիրակությունը:
Հանդիպման ընթացքում ամփոփվել են 2016թ. երկկողմ համագործակցության ծրագրի արդյունքները, ինչպես նաև համաձայնեցվել և ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության և Հունաստանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարարության միջև 2017թ. ռազմական համագործակցության ծրագիրը, որում ներառված են համատեղ վարժանքներ և կրթական ծրագրեր, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում փորձի փոխանակման միջոցառումներ:
Բանակցությունների ամփոփման նպատակով Հունաստանի ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբի պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը: Կողմերը բարձր են գնահատել բանակցությունների արդյունքները և պաշտպանության ոլորտում հայ-հունական համագործակցության մակարդակը:
Բանակցությունների և հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր:

15 November, 2016 18:49
Annual negotiations for Armenian-Greek military cooperation have take place on November 15th at the administrative complex of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia. The head of the department of international relations of the general staff of national defense of the Republic of Greece, brigadier-general Miltiadis Grillakisi led the Greek delegation.
The results of cooperation programs in 2016 were summarized during the meeting, and an agreement was made to sign a 2017 military cooperation plan between the Republic of Armenia and the Republic of Greece. Joint training and education programs, as well as events for exchange of opinions on matters of mutual interest are included in the plan.
First Deputy Minister of Defense of the Republic of Armenia Davit Tonoyan received he head of the Department of International Relations of the General Staff of the National Defense of the Republic of Greece, in order to complete the negotiations. Both sides valued the current level of Armenian-Greek defense cooperation, and the results of the negotiations highly.
Questions concerning regional security issues were also discussed during the negotiations and meetings.