Քննարկվել են երկկողմ համագործակցությանն ու տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր
Մայիսի 4-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ համագործակցությանն ու տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը ԻԻՀ դեսպանին տեղեկացրել է հայ-իրանական պաշտպանական համագործակցության շուրջ Մոսկվայում իր գործընկերոջ հետ հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին՝ համոզմունք հայտնելով, որ առաջիկայում դրանք կյանքի կկոչվեն: Դեսպանի խնդրանքով Սեյրան Օհանյանը ներկայացրել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը, վերջին օրերի ընթացքում հակառակորդի կողմից ձեռնարկվող ագրեսիվ և նոր ռազմական գործողություններ հրահրող քայլերը:
Դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին իր մտահոգություններն է արտահայտել ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ և պատրաստակամություն հայտնել բոլոր ջանքերը գործադրելու խաղաղություն ու կայունություն պահպանելու ուղղությամբ: Ի թիվս այլ ոլորտների ԻԻՀ դեսպանը կարևորել է նաև պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցության զարգացումը:

Questions concerning bilateral cooperation and regional security were discussed
On May 4th, Minister of Defence of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan received the Ambassador of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Seyyed Kazem Sajjadi. During the meeting, the two sides discussed questions concerning bilateral cooperation and regional security.
The Minister of Defence of the Republic of Armenia presented the Ambassador of the Islamic Republic of Iran with the agreement concerning defence cooperation, made with his counterpart during a meeting in Moscow, expressing assurances that they will come to fruition in the future. Upon the Ambassador's request, Seyran Ohanyan presented the situation surrounding the NKR conflict as well as the aggressive steps taken by the adversary that instigate a new armed operations.
Ambassador Seyyed Kazem Sajjadi expressed concerns about the situation, as well as a readiness to apply all efforts to ensure peace and stability. In addition to other areas, the Ambassador of the Islamic Republic of Iran also placed a high priority on the development of bilateral defence cooperation.