26 Ապրիլի, 2016 23:53
ԼՂՀ ՊԲ-ից ստացված օպերատիվ տեղեկատվության համաձայն` ապրիլի 26-ի օրվա ընթացքում և այս պահի դրությամբ հակառակորդը շարունակում է ինտենսիվ հրետակոծության ենթարկել ինչպես ողջ առաջնագիծը, այնպես էլ խաղաղ բնակավայրերը` կիրառելով տարբեր տրամաչափի ականանետեր և թնդանոթներ, ՄՄ-21 (Գրադ) կայանքներ և 9Մ33 Մ3 տիպի զենիթահրթիռային համալիր:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու համար ձեռնարկում են պատժիչ գործողություններ` նրան հասցնելով կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի մեծ կորուստներ:
Այս պահի դրությամբ առաջնագծում իրադրությունը շարունակում է մնալ լարված, ինչի վերաբերյալ պարբերաբար տեղեկացվում է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրչիկը: Դեսպանի հետ ապրիլի 26-ի երեկոյան հանդիպել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը: Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է ղարաբաղա-ադրբեջանական զինված դիմակայության գոտում տիրող իրավիճակը և Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները: Ընդգծվել է ԵԱՀԿ-ի դերը զինված դիմակայության գոտում լարվածության թուլացման գործում, ինչպես նաև մոնիտորինգային և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների շուտափույթ ներդրման անհրաժեշտությունը:

26 Апреля, 2016 23:53
По оперативным данным, полученным из АО НКР, в течение дня 26-го апреля и на данный момент противник продолжает интенсивный артобстрел как всей передовой, так и мирные населенные пункты, применяя разнокалиберные минометы и орудия, установки ММ-1 «Град», ЗРК типа 9М33 М3.
Для подавления активности противника передовые подразделения АО НКР прибегают к действиям возмездия, причиняя значительный урон в живой силе и технике. По положению на данный момент положение на всей линии соприкосновения остается напряженным, о чем периодически сообщается личному представителю действующего председателя ОБСЕ Анджею Каспрчику. Вечером 26-го апреля  с послом Каспрчиком встретился первый заместитель министра обороны РА Давит Тоноян. Во время встречи он представил ситуацию на линии соприкосновения и провокационные действия Азербайджана. Была подчеркнута роль ОБСЕ в ослаблении напряжения в зоне вооруженного противостояния, а также необходимость скорейшего внедрения механизмов мониторинга и расследования инцидентов.