Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Տոյվո Կլաարի գլխավորած պատվիրակությանը
Փետրվարի 14-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրոպական միության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Ողջունելով հյուրերին, ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ ղեկավարությանը և անձամբ դեսպան Կլաարին Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների հայրենադարձման ուղղությամբ գործադրվող ակտիվ ջանքերի համար, ներկայացրել Արցախում և հայ-ադրբեջանական սահմանագոտում տիրող իրավիճակը:
Տոյվո Կլաարն իր հերթին նշել է, որ Եվրոպական միությունը պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել հակամարտության վերջնական կարգավորման և իրավիճակի կայունացման գործում, նպաստել տարբեր ձևաչափերով բանակցությունների ակտիվացմանը: Նշվել է, որ Եվրոպական միության կողմից շարունակվելու է հումանիտար ոլորտում աշխատանքների իրականացումը, մասնավորապես՝ ռազմագերիների, այլ պահվող անձանց և անհայտ կորածների վերադարձի ուղղությամբ:

Suren Papikyan received the delegation led by Toivo Klaar
14 February, 2022 18:23On February 14, the Minister of Defence of Armenia Suren Papikyan received a delegation led by Toivo Klaar, EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia. The Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Andrea Victorin also took part in the meeting.
Welcoming the guests, the RA Minister of Defence thanked the EU leadership and Ambassador Klaar personally for the constant efforts to repatriate Armenian prisoners of war in Azerbaijan, presented the situation in Artsakh and on the Armenian-Azerbaijani border.
In his turn, Toivo Klaar noted that the EU is ready to assist in the final settlement of the conflict and stabilization of the situation, to promote the intensification of negotiations in various formats. It was noted that the EU will continue to work in the humanitarian sphere, in particular, in the direction of the return of prisoners of war, other detainees and missing persons.