Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Տոյվո Կլաարի գլխավորած պատվիրակությանը
Փետրվարի 14-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրոպական միության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Ողջունելով հյուրերին, ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ ղեկավարությանը և անձամբ դեսպան Կլաարին Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների հայրենադարձման ուղղությամբ գործադրվող ակտիվ ջանքերի համար, ներկայացրել Արցախում և հայ-ադրբեջանական սահմանագոտում տիրող իրավիճակը:
Տոյվո Կլաարն իր հերթին նշել է, որ Եվրոպական միությունը պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել հակամարտության վերջնական կարգավորման և իրավիճակի կայունացման գործում, նպաստել տարբեր ձևաչափերով բանակցությունների ակտիվացմանը: Նշվել է, որ Եվրոպական միության կողմից շարունակվելու է հումանիտար ոլորտում աշխատանքների իրականացումը, մասնավորապես՝ ռազմագերիների, այլ պահվող անձանց և անհայտ կորածների վերադարձի ուղղությամբ:

Сурен Папикян принял делегацию во главе с Тойво Клааром
14 Февраля, 2022 18:2314 февраля министр обороны Армении Сурен Папикян принял делегацию во главе со Специальным представителем ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клааром. Глава представительства ЕС в Армении, посол Андреа Викторин, также принял участие во встрече.
Приветствуя гостей, министр обороны РА поблагодарил руководство ЕС и лично посла Клаара за постоянные усилия по репатриации армянских военнопленных в Азербайджане, представил ситуацию в Арцахе и на армяно-азербайджанской границе.
В свою очередь, Тойво Клаар отметил, что ЕС готов оказать содействие в окончательном урегулировании конфликта и стабилизации ситуации, способствовать активизации переговоров в различных форматах. В свою очередь, Тойво Клаар отметил, что ЕС готов оказать содействие в окончательном урегулировании конфликта и стабилизации ситуации, способствовать активизации переговоров в различных форматах.