ՊԱՀՀ-ում անցկացվել է գիտաժողով
Դեկտեմբերի 20-ին ՀՀ ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանում անցկացվել է «Հայկական ռազմարդյունաբերության զարգացման ժամանակակից մարտահրավերները և հնարավորությունները» խորագրով III հանրապետական գիտաժողովը:
ՊԱՀՀ ռազմավարական խաղերի և մոդելավորման խմբի կողմից կազմակերպված գիտաժողովի հիմնական նպատակն էր անկաշկանդ գիտական քննարկման հարթակ տրամադրել ոլորտի զարգացման հեռանկարով շահագրգիռ բոլոր կողմերին՝ պետական կառավարման մարմիններին, գիտնականներին և գործարար ոլորտի ներկայացուցիչներին՝ ժամանակակից պատերազմների բնույթի պահանջներին համապատասխանող ռազմարդյունաբերության հնարավորությունների քննարկման, առկա խնդիրների ու խոչընդոտների հաղթահարման ուղիների որոնման համար։
Գիտաժողովին մասնակցել են ՀՀ ԲՏԱ նախարարության ռազմարդյունաբերության կոմիտեի ներկայացուցիչներ, ՊԱՀՀ ղեկավարությունը, պրոֆեսորադասախոսական կազմը, «Պետության ռազմական անվտանգություն» գերատեսչական ակադեմիական վերապատրաստման դասընթացի և «Պետական և ռազմական կառավարում» մասնագիտության մագիստրոսական կրթական ծրագրի ուսումնառողներ, հյուրեր:
Գիտաժողովի ընթացքում համակողմանիորեն վերլուծվել և գնահատվել են ժամանակակից պատերազմների բնույթի փոփոխությամբ պայմանավորված նոր իրողությունները, ռազմարդյունաբերության ոլորտի զարգացման միտումներն ու տնտեսական հնարավորությունները:

A conference was held at NDRU
On December 20, at the National Defense Research University of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, the III republican conference on the topic "Modern challenges and opportunities for the development of the military industry in Armenia" was held.
The main purpose of the conference, organized by the group of strategic games and modeling of the NDRU, was to provide a platform for unhindered scientific discussion of all interested parties in the development of the region - government bodies, scientists, business representatives, to discuss the possibilities of the military industry that meets the requirements of the nature of modern war, to find ways to overcome existing problems and obstacles.
The conference was attended by representatives of the military-industrial committee of the Ministry of High Technologies of the Republic of Armenia, the leadership of the NDRU, the teaching staff, students of the departmental academic retraining course "Military Security of the State" and the master's educational program "State and Military Management" and other guests.
During the conference, new realities caused by the changing nature of modern wars, tendencies of the development of the military industry and economic opportunities were comprehensively analyzed and evaluated.