Գլխավոր շտաբի պետն ընդունել է ԿԽՄԿ պատվիրակությանը
ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանը հոկտեմբերի 18-ին ընդունել է ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել ՀՀ զինված ուժերի և ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի համագործակցությունը, նախանշել փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված հետագա քայլերը, քննարկել առաջիկա համատեղ ծրագրերն ու փոխգործակցության նոր ուղղությունները։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել միջազգային մարդասիրական իրավունքի վերաբերյալ ՀՀ զինված ուժերում դասընթացների կազմակերպման, գիտական-մեթոդաբանական պարապմունքների իրականացման հարցերին, սահմանվել են ժամկետներ։
Գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանը կարևորել է ԿԽՄԿ-ի դերը 2020 թ. 44-օրյա պատերազմի ընթացքում անհայտ կորած, գերեվարված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց ճակատագրերի պարզաբանման գործում: Իր հերթին՝ Թիերի Ռիբոն նշել է, որ պատվիրակությունն իր լիազորությունների շրջանակներում անում է առավելագույնը՝ վերոնշյալ հարցին լուծում տալու համար։

Глава Генерального штаба принял делегацию МККК
18 Октября, 2021 19:36В ходе встречи стороны высоко оценили сотрудничество Вооруженных Сил РА и Международного Комитета Красного Креста в Армении, наметили дальнейшие шаги, направленные на повышение эффективности сотрудничества, обсудили предстоящие совместные программы и новые направления сотрудничества. Особое внимание было уделено вопросам организации тренингов по международному гуманитарному праву в Вооруженных Силах РА, проведению научно-методических занятий, определены сроки.
Генерал-лейтенант Артак Давтян обозначил важность роли МККК в выяснении судьбы пропавших без вести военнослужащих, пленных и мирных жителей во время 44-дневной войны 2020 года. В свою очередь Тьерри Рибо отметил, что делегация делает все возможное в рамках своих полномичий для решения вопроса.