Գլխավոր շտաբի պետն ընդունել է ԿԽՄԿ պատվիրակությանը
ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանը հոկտեմբերի 18-ին ընդունել է ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել ՀՀ զինված ուժերի և ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի համագործակցությունը, նախանշել փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված հետագա քայլերը, քննարկել առաջիկա համատեղ ծրագրերն ու փոխգործակցության նոր ուղղությունները։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել միջազգային մարդասիրական իրավունքի վերաբերյալ ՀՀ զինված ուժերում դասընթացների կազմակերպման, գիտական-մեթոդաբանական պարապմունքների իրականացման հարցերին, սահմանվել են ժամկետներ։
Գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանը կարևորել է ԿԽՄԿ-ի դերը 2020 թ. 44-օրյա պատերազմի ընթացքում անհայտ կորած, գերեվարված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց ճակատագրերի պարզաբանման գործում: Իր հերթին՝ Թիերի Ռիբոն նշել է, որ պատվիրակությունն իր լիազորությունների շրջանակներում անում է առավելագույնը՝ վերոնշյալ հարցին լուծում տալու համար։

The head of General Staff received the ICRC delegation
18 October, 2021 19:36During the meeting the parties highly assessed the cooperation of the RA Armed Forces and International Committee of the Red Cross in Armenia, outlined the further steps aimed at increasing the efficiency of cooperation, discussed the forthcoming joint programs and new directions of cooperation. Special attention was paid to the issues of organizing trainings on international humanitarian law in the RA Armed Forces, implementation of scientific-methodological exercises, deadlines were set.
Lieutenant general Artak Davtyan outlined the importance of the ICRC's role in clarifying the fate of missing servicemen, prisoners of war and civilians during the 44-day war in 2020. For his part, Thierry Ribo noted that the delegation is doing everything possible within its powers to resolve the issue.