18 Հոկտեմբերի, 2021 16:33
Հոկտեմբերի 15-ին Արարատի մարզի Նոր Խարբերդ գյուղում տեղի է ունեցել 44-օրյա պատերազմում զոհված նորխարբերդցիների հիշատակին նվիրված խաչքարի բացման և օծման արարողություն։
Մեկ տարի առաջ հենց այդ օրն է զոհվել ժամկետային զինծառայող Գրիգոր Դավթյանը, ով Արցախի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական ծառայություն» մեդալով: Գյուղի մշակույթի տանը հուշ-ցերեկույթ էր կազմակերպվել, որին ներկա էին Գրիգորի հարազատներն ու ընկերները, ՏԻՄ ներկայացուցիչներ, զինվորականներ։ Զինակից ընկերները ներկայացրել են Գրիգորի անցած մարտական ուղին, պատմել նրա սխրագործությունների և անմնացորդ նվիրման մասին։
Հուշ-ցերեկույթից հետո ներկաներն այցելել են զինվորական պանթեոն՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Գրիգորի և մյուս նահատակների հիշատակին։

18 Октября, 2021 16:33
15 октября в селе Нор Харберд Араратской области состоялась церемония открытия и освящения хачкара, посвященного памяти жителей Нор Харберда, погибших в 44-дневной войне.
Год назад именно в этот день погиб призывник Григор Давтян, посмертно награжденный указом президента Республики Арцах медалью «За боевую службу». В доме культуры была организована поминальная служба, на которой присутствовали родственники и друзья Григора, представители органов местного самоуправления и военные. Соратники представили военный путь Григора, рассказали о его подвигах и непоколебимой преданности.
После вечера памяти присутствующие посетили военный пантеон, чтобы отдать дань уважения Григору и другим погибшим.