18 Հոկտեմբերի, 2021 16:33
Հոկտեմբերի 15-ին Արարատի մարզի Նոր Խարբերդ գյուղում տեղի է ունեցել 44-օրյա պատերազմում զոհված նորխարբերդցիների հիշատակին նվիրված խաչքարի բացման և օծման արարողություն։
Մեկ տարի առաջ հենց այդ օրն է զոհվել ժամկետային զինծառայող Գրիգոր Դավթյանը, ով Արցախի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական ծառայություն» մեդալով: Գյուղի մշակույթի տանը հուշ-ցերեկույթ էր կազմակերպվել, որին ներկա էին Գրիգորի հարազատներն ու ընկերները, ՏԻՄ ներկայացուցիչներ, զինվորականներ։ Զինակից ընկերները ներկայացրել են Գրիգորի անցած մարտական ուղին, պատմել նրա սխրագործությունների և անմնացորդ նվիրման մասին։
Հուշ-ցերեկույթից հետո ներկաներն այցելել են զինվորական պանթեոն՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Գրիգորի և մյուս նահատակների հիշատակին։

18 October, 2021 16:33On October 15, in the village of Nor Kharberd, Ararat region, a khachkar opening and consecration ceremony was held in memory of the people of Nor Kharberd who died in the 44-day war.
A year ago, on that day, conscript Grigor Davtyan died, who was posthumously awarded the "Combat Service" medal by the decree of the President of the Artsakh Republic. A memorial service was organized at the village house of culture, which was attended by Grigor's relatives and friends, local government representatives, and the military. The comrades-in-arms presented Grigor's military path, told about his exploits and unshakable loyalty.
After the memorial service, those present visited the military pantheon to pay tribute to the memory of Grigor and the other victims.