Ամփոփվել են «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթի արդյունքները
Դիլիջանի Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանում սեպտեմբերի 2-ին տեղի ունեցավ միջազգային մրցույթի փակման հանդիսավոր արարողությունը: Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, ՌԴ պաշտպանության նախարարի տեղակալ, գեներալ-գնդապետ Անդրեյ Կարտապոլովը, ՊՆ և ԶՈՒ բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ռազմական կցորդներ:
Շնորհավորելով մասնակից պետությունների թիմերին մրցաշարի հաջող անցկացման առիթով՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարն իր ելույթում նշել է, որ այս տարի մրցույթն անցկացվել է կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում, ինչը լրացուցիչ պատասխանատվություն և ծանրաբեռնվածություն է առաջացրել թե՛ մասնակիցների, թե՛ կազմակերպիչների համար:
-Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունն արել է ամեն ինչ միջոցառումը հետաքրքիր, բովանդակալից և հիշարժան դարձնելու համար: Մենք ըմբռնումով մոտեցանք այն փաստին, որ նախօրոք հայտագրված մի քանի պետություններ հրաժարվեցին թիմեր ուղարկել համավարակի սահմանափակումների հետ կապված: Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր մասնակիցներին ցուցաբերած խիզախության և վճռականության համար: Չեմ կարող առանձին չնշել ավագ լեյտենանտ Արմինե Գրիգորյանի ելույթը, ով անհատական հաշվարկում հաղթող է: Շնորհակալություն ծառայության համար: Դե իսկ ռուսական հավաքականը վստահ և վաստակած հաղթանակ տարավ՝ գրանցելով պատրաստության ամենաբարձր մակարդակը: Բոլորիդ նոր ձեռքբերումներ եմ մաղթում, -նշեց Դավիթ Տոնոյանը:
Գեներալ-գնդապետ Անդրեյ Կարտապոլովն իր խոսքում ասաց.
-Մենք շատ լավ գիտակցում ենք, թե ինչքան դժվար է եղել մրցույթի կազմակերպումը անվտանգության ապահովման լրացուցիչ ծանրաբեռնվածության պայմաններում: ՌԴ պաշտպանության նախարարի անունից շնորհավորում եմ բոլոր մասնակիցներին անկախ զբաղեցրած հորիզոնականից, չէ՞ որ մասնակցությունն այս մրցույթին արդեն հաղթանակ է:
Բոլոր մրցաձևերի արդյունքները համադրելուց հետո մրցավարական հանձնաժողովի որոշմամբ «Խաղաղության մարտիկ» միջազգային մրցույթում անհատական հաշվարկով կին զինծառայողների մեջ երրորդ տարին անընդմեջ լավագույնը ՀՀ զինված ուժերի թիմից լեյտենանտ Արմինե Գրիգորյանն է: Երկրորդ տեղում ՌԴ թիմից լեյտենանտ Ալեքսանդրա Ախտուլովան է, երրորդը Հունաստանից սերժանտ Կուտուզօղլու Գեստիմանիսն է: Տղամարդկանց անհատական պայքարում մրցանակային բոլոր տեղերը Ռուսաստանի մասնակիցներինն են՝ առաջին տեղ՝ ենթասպա Սերգեյ Սմիրնով, երկրորդ տեղ՝ լեյտենանտ Գերման Դավիդով, երրորդ տեղ՝ ավագ լեյտենանտ Միխաիլ Իվանով:
Թիմային ընդհանուր հաշվարկով մրցույթում երրորդ հորիզոնականն է զբաղեցրել Բելառուսի Հանրապետության զինված ուժերի թիմը, երկրորդ հորիզոնականում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի թիմն է: «Խաղաղության մարտիկ-2020» մրցույթում հաղթող է ճանաչվել Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի հավաքական թիմը:
Բոլոր մրցանակակիրները պարգևատրվեցին գավաթներով, մեդալներով և թանկարժեք նվերներով: Միջոցառումը եզրափակվեց ՀՀ զինված ուժերի երգի ու պարի համույթի կատարումներով:
Զինծառայողների ռազմամասնագիտական վարպետության «Խաղաղության մարտիկ» միջազգային մրցույթը անցկացվում է «Միջազգային բանակային խաղեր» մրցաշարի շրջանակում ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի որոշմամբ և ՌԴ պաշտպանության նախարարության ու ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարությունների երկկողմ համագործակցության պլանների համաձայն: Երրորդ տարին անընդմեջ «Խաղաղության մարտիկն» անցկացվում է Հայաստանի Հանրապետությունում:

The results of the “Warrior of the commonwealth” competition were summarized
2 September, 2020 18:00Congratulating the teams of the participating countries on the successful holding of the tournament, the Minister of Defence of Armenia noted in his speech that this year the competition was held in the conditions of the coronavirus pandemic, which caused additional responsibility and overload for both the participants and organizers.
-The Ministry of Defence of Armenia has done everything to make the event interesting, informative and memorable. We were sympathetic to the fact that several countries that have been registered in advance refused to send teams because of the pandemic restrictions. I would like to thank all the participants for their bravery and determination. I can't help but mention the performance of senior Lieutenant Armine Grigoryan, who is the winner in the individual calculation. Thank you for your service. And the Russian team won a confident and well-deserved victory, recording the highest level of readiness. I wish you all new achievements, - noted David Tonoyan.
Colonel-General Andrei Kartapolov said in his speech.
-We are well aware of how difficult it was to organize the competition in the conditions of the additional security overload. On behalf of the Minister of Defence of the Russian Federation, I congratulate all the participants, regardless of their results, as the participation in this competition is already a victory.
After comparing the results of all the sport events, by the decision of the refereeing committee, Lieutenant Armine Grigoryan from the team of the RA Armed Forces is the best female serviceman in the “Warrior of the commonwealth” international competition by the individual calculation for the third year in a row. Lieutenant Alexandra Akhtulova from the Russian team is in the second place, Sergeant Kutuzoglu Gestimanis from Greece is in the third place. In the men’s individual competition, all the prizes were won by the participants from Russia: first place -non-commissioned officer Sergey Smirnov, second place - Lieutenant German Davidov, third place - Senior Lieutenant Mikhail Ivanov.
The team of the Armed Forces of the Republic of Belarus took the third place in the overall team calculation and the team of the Armed Forces of the Republic of Armenia took the second place. The winner of the “Warrior of the commonwealth” competition is the national team of the Armed Forces of the Russian Federation.
All the winners were awarded with the cups, medals and valuable gifts. The event ended with the performance of the song and dance ensemble of the RA Armed Forces.
The international competition called the “Warrior of the commonwealth” for the military professional skills of the servicemen is held within the framework of the “International Army Games” tournament by the decision of the Council of the Ministers of Defence of the CIS member states and in accordance with the plans of the bilateral cooperation between the Ministry of Defence of the Russian Federation and the Ministries of Defence of the CIS member states. For the third year in a row, the “Warrior of the commonwealth” is held in the Republic of Armenia.