Ամփոփվել են «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթի արդյունքները
Դիլիջանի Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանում սեպտեմբերի 2-ին տեղի ունեցավ միջազգային մրցույթի փակման հանդիսավոր արարողությունը: Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, ՌԴ պաշտպանության նախարարի տեղակալ, գեներալ-գնդապետ Անդրեյ Կարտապոլովը, ՊՆ և ԶՈՒ բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ռազմական կցորդներ:
Շնորհավորելով մասնակից պետությունների թիմերին մրցաշարի հաջող անցկացման առիթով՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարն իր ելույթում նշել է, որ այս տարի մրցույթն անցկացվել է կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում, ինչը լրացուցիչ պատասխանատվություն և ծանրաբեռնվածություն է առաջացրել թե՛ մասնակիցների, թե՛ կազմակերպիչների համար:
-Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունն արել է ամեն ինչ միջոցառումը հետաքրքիր, բովանդակալից և հիշարժան դարձնելու համար: Մենք ըմբռնումով մոտեցանք այն փաստին, որ նախօրոք հայտագրված մի քանի պետություններ հրաժարվեցին թիմեր ուղարկել համավարակի սահմանափակումների հետ կապված: Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր մասնակիցներին ցուցաբերած խիզախության և վճռականության համար: Չեմ կարող առանձին չնշել ավագ լեյտենանտ Արմինե Գրիգորյանի ելույթը, ով անհատական հաշվարկում հաղթող է: Շնորհակալություն ծառայության համար: Դե իսկ ռուսական հավաքականը վստահ և վաստակած հաղթանակ տարավ՝ գրանցելով պատրաստության ամենաբարձր մակարդակը: Բոլորիդ նոր ձեռքբերումներ եմ մաղթում, -նշեց Դավիթ Տոնոյանը:
Գեներալ-գնդապետ Անդրեյ Կարտապոլովն իր խոսքում ասաց.
-Մենք շատ լավ գիտակցում ենք, թե ինչքան դժվար է եղել մրցույթի կազմակերպումը անվտանգության ապահովման լրացուցիչ ծանրաբեռնվածության պայմաններում: ՌԴ պաշտպանության նախարարի անունից շնորհավորում եմ բոլոր մասնակիցներին անկախ զբաղեցրած հորիզոնականից, չէ՞ որ մասնակցությունն այս մրցույթին արդեն հաղթանակ է:
Բոլոր մրցաձևերի արդյունքները համադրելուց հետո մրցավարական հանձնաժողովի որոշմամբ «Խաղաղության մարտիկ» միջազգային մրցույթում անհատական հաշվարկով կին զինծառայողների մեջ երրորդ տարին անընդմեջ լավագույնը ՀՀ զինված ուժերի թիմից լեյտենանտ Արմինե Գրիգորյանն է: Երկրորդ տեղում ՌԴ թիմից լեյտենանտ Ալեքսանդրա Ախտուլովան է, երրորդը Հունաստանից սերժանտ Կուտուզօղլու Գեստիմանիսն է: Տղամարդկանց անհատական պայքարում մրցանակային բոլոր տեղերը Ռուսաստանի մասնակիցներինն են՝ առաջին տեղ՝ ենթասպա Սերգեյ Սմիրնով, երկրորդ տեղ՝ լեյտենանտ Գերման Դավիդով, երրորդ տեղ՝ ավագ լեյտենանտ Միխաիլ Իվանով:
Թիմային ընդհանուր հաշվարկով մրցույթում երրորդ հորիզոնականն է զբաղեցրել Բելառուսի Հանրապետության զինված ուժերի թիմը, երկրորդ հորիզոնականում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի թիմն է: «Խաղաղության մարտիկ-2020» մրցույթում հաղթող է ճանաչվել Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի հավաքական թիմը:
Բոլոր մրցանակակիրները պարգևատրվեցին գավաթներով, մեդալներով և թանկարժեք նվերներով: Միջոցառումը եզրափակվեց ՀՀ զինված ուժերի երգի ու պարի համույթի կատարումներով:
Զինծառայողների ռազմամասնագիտական վարպետության «Խաղաղության մարտիկ» միջազգային մրցույթը անցկացվում է «Միջազգային բանակային խաղեր» մրցաշարի շրջանակում ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի որոշմամբ և ՌԴ պաշտպանության նախարարության ու ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարությունների երկկողմ համագործակցության պլանների համաձայն: Երրորդ տարին անընդմեջ «Խաղաղության մարտիկն» անցկացվում է Հայաստանի Հանրապետությունում:

Подведены итоги конкурса “Воин мира”
2 сентября в Дилижанском военно-спортивном училище имени Монте Мелконяна состоялась торжественная церемония закрытия международного конкурса. На мероприятии присутствовали министр обороны РА Давид Тоноян, заместитель министра обороны РФ, генерал-полковник Андрей Картаполов, высокопоставленные представители МО и ВС, военные атташе дипломатических представительств, аккредитованных в РА.
Поздравив команды стран-участниц с успешным проведением турнира, министр обороны РА в своем выступлении отметил, что в этом году конкурс проводился в условиях коронавируса, что наложило дополнительную ответственность и нагрузку как на участников, так и на организаторов.
- Министерство обороны Армении сделало все, чтобы сделать мероприятие интересным, содержательным и запоминающимся. Мы с пониманием отнеслись к тому факту, что заранее зарегестрировавшиеся несколько стран отказались отправлять свои команды из-за ограничений пандемии. Я благодарю всех участников за проявленную смелость и решительность. Не могу не упомянуть отдельно выступление старшего лейтенанта Армине Григоряна, которая победила в личном зачете. Спасибо за службу. Ну а российская сборная одержала уверенную победу, показав высочайшую уровень подготовки. Желаю всем новых достижений, - отметил Давид Тоноян.
Генерал-полковник Андрей Картаполов в своем слове сказал:
- Мы прекрасно осознаем, насколько сложно было организовать соревнование в условиях дополнительной нагрузки для обеспечения безопасности. От имени министра обороны РФ поздравляю всех участников вне зависимости от занятого места, ведь участие в этом конкурсе - это уже победа.
После сопоставления результатов всех соревнований по решению судейской комиссии в международном конкурсе “Воин мира” в личном зачете среди женщщин- военнослужащих лейтенант Армине Григорян из команды ВС РА третий год подряд становится лучшей. На втором месте лейтенант Александра Ахтулова из команды РФ, на третьем - сержант Кутузоглу Гестиманис из Греции. В мужской индивидуальной борьбе все места заняли участники из России: первое место – младший офицер Сергей Смирнов, второе место - лейтенант Герман Давыдов, третье место - старший лейтенант Михаил Иванов.
В общем командном зачете команда вооруженных сил Республики Беларусь заняла третье место, а команда вооруженных сил Республики Армения на втором месте. В конкурсе “Воин мира-2020” победителем стала сборная команда вооруженных сил Российской Федерации.
Все победители были награждены кубками, медалями и ценными подарками. Мероприятие завершилось выступлением ансамбля песни и пляски вооруженных сил РА.
Международный конкурс военно-спортивного мастерства военнослужащих “Воин мира” проводится в рамках турнира “Армейские международные игры” по решению Совета министров обороны государств-участников СНГ и в соответствии с планами двустороннего сотрудничества министерства обороны РФ и Министерств обороны государств-участников СНГ. Третий год подряд конкурс “Воин мира” проводится в Республике Армения.