Ոչ միայն ուժով, այլև խաղաղ սրտով ու ամուր հավատով
Օգոստոսի 2-ին ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանում հանդիսավորությամբ բացվեց Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցին: Արարողությանը ներկա էին պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, բարձրաստիճան զինվորականներ, համալսարանի ղեկավար կազմն ու պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմը:
Եկեղեցու կառուցման հիմնարկեքը կատարվել էր 2013թ-ին՝ ռազմական համալսարանի նախկին պետ, գեներալ-լեյտենանտ Մարտին Կարապետյանի և համալսարանի անձնակազմի նախաձեռնությամբ: Շինարարությունն ընդհատվել էր, սակայն 2020թ-ին, պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հրահանգով, գեներալ-լեյտենանտ Մարտին Կարապետյանի նախաձեռնությամբ և ռազմական համալսարանի պետ, գնդապետ Խաչատուր Խաչատրյանի մասնակցությամբ, եկեղեցու կառուցման աշխատանքները վերսկսվել են ու հասցվել ավարտին:
Զինված ուժերի հոգևոր առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի գլխավորությամբ և առաջնորդությամբ սրբալույս մյուռոնով օծվեցին եկեղեցու խաչը, զանգը, սուրբ սեղանն ու մկրտության ավազանը: ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդն օրհնանքի խոսք ասաց և բարեմաղթեց նորանոր ձեռքբերումներ հայ ժողովրդի հոգևոր և ազգային արժեքների պահպանության սուրբ գործում:
Այսուհետ ռազմական համալսարանի տարածքում կգործի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցին, որտեղ աղոթք կբարձրացվի սպաների, կուրսանտների, համար, կկատարվեն եկեղեցու սուրբ խորհուրդները, պատարագներ, մկրտություններ և այլն:

Not only with strength but also with a peaceful heart and strong faith
2 August, 2020 16:46The foundation stone of the church was laid in 2013 on the initiative of former head of the military university, Lieutenant General Martin Karapetyan and staff of the university. The construction was stopped, but in 2020, by the order of Minister of Defence David Tonoyan, on the initiative of Lieutenant General Martin Karapetyan and with the participation of head of the military university, Colonel Khachatur Khachatryan, the construction activities of the church were resumed and completed.
Under the leadership of spiritual leader of the Armed Forces, Bishop Vrtanes Abrahamyan, the cross of the church, bell, holy table and baptismal font were consecrated with holy myrrh. The spiritual leader of the Armed Forces blessed and wished new achievements in the sacred task of preserving the spiritual and national values of the Armenian people.
From now on, St. Mesrop Mashtots Church will function in the territory of the military university, where prayers will be offered for officers, cadets, the church will hold liturgies, baptisms, etc.