Ոչ միայն ուժով, այլև խաղաղ սրտով ու ամուր հավատով
Օգոստոսի 2-ին ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանում հանդիսավորությամբ բացվեց Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցին: Արարողությանը ներկա էին պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, բարձրաստիճան զինվորականներ, համալսարանի ղեկավար կազմն ու պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմը:
Եկեղեցու կառուցման հիմնարկեքը կատարվել էր 2013թ-ին՝ ռազմական համալսարանի նախկին պետ, գեներալ-լեյտենանտ Մարտին Կարապետյանի և համալսարանի անձնակազմի նախաձեռնությամբ: Շինարարությունն ընդհատվել էր, սակայն 2020թ-ին, պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հրահանգով, գեներալ-լեյտենանտ Մարտին Կարապետյանի նախաձեռնությամբ և ռազմական համալսարանի պետ, գնդապետ Խաչատուր Խաչատրյանի մասնակցությամբ, եկեղեցու կառուցման աշխատանքները վերսկսվել են ու հասցվել ավարտին:
Զինված ուժերի հոգևոր առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի գլխավորությամբ և առաջնորդությամբ սրբալույս մյուռոնով օծվեցին եկեղեցու խաչը, զանգը, սուրբ սեղանն ու մկրտության ավազանը: ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդն օրհնանքի խոսք ասաց և բարեմաղթեց նորանոր ձեռքբերումներ հայ ժողովրդի հոգևոր և ազգային արժեքների պահպանության սուրբ գործում:
Այսուհետ ռազմական համալսարանի տարածքում կգործի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցին, որտեղ աղոթք կբարձրացվի սպաների, կուրսանտների, համար, կկատարվեն եկեղեցու սուրբ խորհուրդները, պատարագներ, մկրտություններ և այլն:

Не только силой, но и мирным сердцем и крепкой верой
2 Августа, 2020 16:46Закладка строительства церкви была заложена в 2013г. по инициативе бывшего начальника военного университета, генерал-лейтенанта Мартина Карапетяна и сотрудников университета. Строительство было приостановлено, но в 2020 году по приказу министра обороны Давида Тонояна, по инициативе генерал-лейтенанта Мартина Карапетяна и при участии начальника военного университета, полковника Хачатура Хачатряна, строительные работы церкви были возобновлены и завершены.
Под руководством духовного лидера вооруженных сил епископа Вртанеса Абраамяна святой мирой были освящены крест церкви, колокол, святой стол и купель крещения. Духовный лидер вооруженных сил сказал слова благословения и пожелал новых достижений в святом деле по сохранению духовных и национальных ценностей армянского народа.
Отныне на территории военного университета будет действовать церковь Святого Месропа Маштоца, где будут вознесены молитвы за офицеров, курсантов, будут совершаться святые таинства церкви, литургии, крещения и т. д.