19 Մայիսի, 2020 16:24
ՀՀ պաշտպանության նախարարության համակարգում զինվորական ծառայությունից երկարամյա զինվորական կենսաթոշակի իրավունքով արձակված և զինվորական ծառայության ընթացքում որպես բնակարանային ապահովության իրավունք ունեցող հաշվառված նախկին զինծառայողներին, որոնց զինվորական ծառայության ընթացքում չի տրամադրվել անհատույց սեփականության իրավունքով բնակարան կամ անհատույց պետական ֆինանսական աջակցություն կամ տնամերձ հողամաս, ՀՀ կառավարության 2019 թվականի մայիսի 10-ի N 540-Ն որոշմամբ սամանված կարգով բնակարան կամ բնակելի տուն գնելու համար մինչև 2020թ. դեկտեբերի 1-ը կտամադրվի անհատույց պետական ֆինանսական աջակցություն` բնակարանի գնման վկայագրերի միջոցով:
Աջակցությունը կտրամադրվի ըստ շահառուների բնակարանային հաշվառման վերցնելու տարիների հերթականության՝ հետևյալ առաջնահերթությամբ.
ա) սահմանամերձ բնակավայրեր ունեցող Հայաստանի Հանրապետության մարզեր,
բ) Հայաստանի Հանրապետության այլ մարզեր
գ) Երևան քաղաք:
Սահմանվել է ՀՀ մարզերի հետևալ հերթականությունը.
1) Տավուշի մարզ, 2) Վայոց Ձորի մարզ, 3) Սյունիքի մարզ, 4) Գեղարքունիքի մարզ, 5) Արարատի մարզ, 6) Շիրակի մարզ, 7) Լոռու մարզ, 8) Արմավիրի մարզ, 9) Արագածոտնի մարզ, 10) Կոտայքի մարզ, 11) Երևան քաղաք:
Ելնելով սահմանված առաջնահերթություններից` Լոռու, Արմավիրի և Արագածոտնի մարզերում բնակարանային հաշվառման վերցնելու օրվա դրությամբ հաշվառված շահառուներին առաջարկվում է թարմացնել բնակարանային գործերում առկա փաստաթղթերը:
Փաստաթղթերի թարմացման նպատակով անհրաժեշտ է ներկայանալ ՀՀ ՊՆ զինծառայողների սոցիալական ապահովության վարչություն (հասցե` ք. Երևան, Բաբայան փող. 4, հեռ. 010-28-74-41)` Լոռու մարզից` մայիսի 20-ից հունիսի 5-ը ներառյալ, Արմավիրի մարզից` հունիսի 8-ից հունիսի 19-ը ներառյալ, Արագածոտնի մարզից` հունիսի 22-ից հուլիսի 3-ը ներառյալ ժամանակահատվածում և հետևյալ փաստաթղթերով.
• զորացրման հրամանի լուսապատճենը,
• շահառուի և նրա ընտանիքի անդամների անձնագրերի լուսապատճեները (բնօրինակների հետ),
• ամուսնության (ամուսնալուծության) վկայականի լուսապատճենը (բնօրինակների հետ միասին),
• անձնագրային բաժնից տեղեկանք շահառուի և նրա ընտանիքի անդամների հաշվառման հասցեների վերաբերյալ,
• շահառուի և նրա ընտանիքի անդամների հաշվառման վայրի բնակարանի (բնակելի տան) սեփականության իրավունքի վկայականների լուսապատճեները  (բնօրինակների հետ), ինչպես նաև նշված բնակարաններում հաշվառված անձանց վերաբերյալ տեղեկանք անձնագրային բաժնից,
• տեղեկանք համատիրությունից բնակվող անձանց վերաբերյալ,
• տեղեկանք ՀՀ կառավարության առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի համապատասխան ստորաբաժանումից` շահառուի և նրա ընտանիքի անդամների անվամբ վերջին 5 տարիների ընթացքում ՀՀ տարածքում սեփականության իրավունքով առկա բնակելի նշանակության անշարժ գույքի ձեռք բերման և (կամ) օտարման վերաբերյալ,
• աղետի գոտում հաշվառվածների կամ աղետից տուժած անձանց, ինչպես նաև փախստականների դեպքում` համապատասխան մարմնի կողմից տրված տեղեկանք բնակարանով կամ դրա ձեռքբերման համար համապատասխան վկայագրով ապահովված չլինելու մասին:

The announcement of the Central Housing Commission of the RA Ministry of Defense
The former servicemen released from the military service in the system of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia with the right of a long-term military pension and registered as a person entitled to have a house during the military service who were not provided with an apartment with free property rights or free state financial support or a plot of land near the house during the military service will be provided with free state financial support to buy an apartment or a residential house through apartment purchase certificates till December 1, 2020 by the decision N 540-N of the Government of the Republic of Armenia of May 10, 2019.
The assistance will be provided according to the order of the years of taking the housing account of the beneficiaries, with the following priority:
a) the regions of the Republic of Armenia having border settlements,
b) other regions of the Republic of Armenia
c) Yerevan city
The following sequence of the regions of Armenia has been established.
1) Tavush region, 2) Vayots Dzor region, 3) Syunik region, 4) Gegharkunik region, 5) Ararat region, 6) Shirak region, 7) Lori region, 8) Armavir region, 9) Aragatsotn region, 10) Kotayk region , 11) Yerevan city.
Based on the established priorities, the beneficiaries registered in Lori, Armavir and Aragatsotn regions are offered to update the existing documents related to the case of housing.
In order to update the documents, it is necessary to come to the Social Security Department of the RA Ministry of Defense (address: Yerevan, Babayan St. 4, tel. 010-28-74-41) from Lori region, from May 20 to June 5 inclusive, from Armavir region : from June 8 to June 19 inclusive, from Aragatsotn region: from June 22 to July 3 inclusive, with the following documents:
• A photocopy of demobilization order,
• Photocopies of the passports of the beneficiary and his/her family members (with originals),
• A photocopy of marriage (divorce) certificate (together with the originals),
• A reference from the passport division about the registration addresses of the beneficiary and his/her family members,
• Photocopies of the certificates of the ownership of the apartment (residential building) at the place of registration of the beneficiary and his/her family members, as well as a reference from the passport division about the persons registered in these apartments,
• A reference from the condominium about the residents,
• A reference from the relevant subdivision of the State Committee of the Real Estate Cadastre acting under the Government of the Republic of Armenia on the acquisition (or) alienation of real property for residential purpose in the territory of the Republic of Armenia within the last 5 years in the name of the beneficiary and his/her family members,
• In the case of persons registered in the disaster zone or persons affected by the disaster, as well as refugees, a reference issued by the relevant authority stating that they are not provided with an apartment or appropriate certificates for its purchase.