19 Մայիսի, 2020 16:24
ՀՀ պաշտպանության նախարարության համակարգում զինվորական ծառայությունից երկարամյա զինվորական կենսաթոշակի իրավունքով արձակված և զինվորական ծառայության ընթացքում որպես բնակարանային ապահովության իրավունք ունեցող հաշվառված նախկին զինծառայողներին, որոնց զինվորական ծառայության ընթացքում չի տրամադրվել անհատույց սեփականության իրավունքով բնակարան կամ անհատույց պետական ֆինանսական աջակցություն կամ տնամերձ հողամաս, ՀՀ կառավարության 2019 թվականի մայիսի 10-ի N 540-Ն որոշմամբ սամանված կարգով բնակարան կամ բնակելի տուն գնելու համար մինչև 2020թ. դեկտեբերի 1-ը կտամադրվի անհատույց պետական ֆինանսական աջակցություն` բնակարանի գնման վկայագրերի միջոցով:
Աջակցությունը կտրամադրվի ըստ շահառուների բնակարանային հաշվառման վերցնելու տարիների հերթականության՝ հետևյալ առաջնահերթությամբ.
ա) սահմանամերձ բնակավայրեր ունեցող Հայաստանի Հանրապետության մարզեր,
բ) Հայաստանի Հանրապետության այլ մարզեր
գ) Երևան քաղաք:
Սահմանվել է ՀՀ մարզերի հետևալ հերթականությունը.
1) Տավուշի մարզ, 2) Վայոց Ձորի մարզ, 3) Սյունիքի մարզ, 4) Գեղարքունիքի մարզ, 5) Արարատի մարզ, 6) Շիրակի մարզ, 7) Լոռու մարզ, 8) Արմավիրի մարզ, 9) Արագածոտնի մարզ, 10) Կոտայքի մարզ, 11) Երևան քաղաք:
Ելնելով սահմանված առաջնահերթություններից` Լոռու, Արմավիրի և Արագածոտնի մարզերում բնակարանային հաշվառման վերցնելու օրվա դրությամբ հաշվառված շահառուներին առաջարկվում է թարմացնել բնակարանային գործերում առկա փաստաթղթերը:
Փաստաթղթերի թարմացման նպատակով անհրաժեշտ է ներկայանալ ՀՀ ՊՆ զինծառայողների սոցիալական ապահովության վարչություն (հասցե` ք. Երևան, Բաբայան փող. 4, հեռ. 010-28-74-41)` Լոռու մարզից` մայիսի 20-ից հունիսի 5-ը ներառյալ, Արմավիրի մարզից` հունիսի 8-ից հունիսի 19-ը ներառյալ, Արագածոտնի մարզից` հունիսի 22-ից հուլիսի 3-ը ներառյալ ժամանակահատվածում և հետևյալ փաստաթղթերով.
• զորացրման հրամանի լուսապատճենը,
• շահառուի և նրա ընտանիքի անդամների անձնագրերի լուսապատճեները (բնօրինակների հետ),
• ամուսնության (ամուսնալուծության) վկայականի լուսապատճենը (բնօրինակների հետ միասին),
• անձնագրային բաժնից տեղեկանք շահառուի և նրա ընտանիքի անդամների հաշվառման հասցեների վերաբերյալ,
• շահառուի և նրա ընտանիքի անդամների հաշվառման վայրի բնակարանի (բնակելի տան) սեփականության իրավունքի վկայականների լուսապատճեները  (բնօրինակների հետ), ինչպես նաև նշված բնակարաններում հաշվառված անձանց վերաբերյալ տեղեկանք անձնագրային բաժնից,
• տեղեկանք համատիրությունից բնակվող անձանց վերաբերյալ,
• տեղեկանք ՀՀ կառավարության առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի համապատասխան ստորաբաժանումից` շահառուի և նրա ընտանիքի անդամների անվամբ վերջին 5 տարիների ընթացքում ՀՀ տարածքում սեփականության իրավունքով առկա բնակելի նշանակության անշարժ գույքի ձեռք բերման և (կամ) օտարման վերաբերյալ,
• աղետի գոտում հաշվառվածների կամ աղետից տուժած անձանց, ինչպես նաև փախստականների դեպքում` համապատասխան մարմնի կողմից տրված տեղեկանք բնակարանով կամ դրա ձեռքբերման համար համապատասխան վկայագրով ապահովված չլինելու մասին:

Заявление Центральной жилищной комиссии МО РА
Бывшие военнослужащие, зарегистрированные в системе Министерства обороны Республики Армения, демобилизованным из военной службы с правом на долгосрочную военную пенсию и зарегистрированным во время военной службы как военнослужащие, имеющие право на жилищное обеспечение, которым в течении военной службы не была предоставлена в квартира с безвозмездным правом собственности или безвозмездная государственная финансовая помощь или приусадебный участок, в порядке, установленном постановлением Правительства N 540 от 10 мая 2019г. для покупки квартиры или жилого дома до 1 декабря 2020г. будет предоставлена безвозмездная государственная финансовая помощь посредством сертификатов на покупку квартир.
Помощь будет оказана в соответствии с последовательностью, согласно которой бенефициары встали на квартирный учет со следующим приоритетом:
а) области Республики Армения с приграничными поселениями,
б) другие области Республики Армения.
в) город Ереван.
Установлена следующая последовательность областей РА :
1) Тавушская область, 2) Вайоцдзорская область, 3) Сюникская область, 4) Гегаркуникская область, 5) Араратская область, 6) Ширакская область, 7) Лорийская область, 8) Армавирская область, 9) Арагацотнская область, 10) Котайкская область , 11) город Ереван.
Исходя из установленных приоритетов, бенефициарам, вставшими на учет в областях Лори, Армавира и Арагацотна, предлагается обновить документы в жилищных делах. Для обновления документов необходимо явиться в Управление социального обеспечения Министерства обороны РА (адрес: г. Ереван, ул. Бабаян 4, тел. 010-28-74-41) из Лорийской области - с 20 мая по 5 июня включительно, из Армавирской области с 8 по 19 июня включительно, из Арагацотнской области, с 22 июня по 3 июля включительно, со следующими документами:
- ксерокопия демобилизационного приказа,
- ксерокопии паспортов бенефициара и членов его семьи (с оригиналами),
- ксерокопия свидетельства о браке (разводе) (вместе с оригиналами),
- справка из паспортного отдела об адресах регистрации бенефициара и членов его семьи.
- ксерокопии (с оригиналами) права на собственность квартиры или жилищного дома по месту регистрации бенефициара и членов его семьи, а также справки из паспортного отдела о лицах, зарегистрированных в указанных квартирах,
- справка из кондоминиума о проживающих лицах,
- справка из соответствующего подразделения Государственного комитета кадастра недвижимости при Правительстве Республики Армения о приобретении (или) отчуждении недвижимого имущества, находящегося в собственности бенефициара и членов его семьи на территории Республики Армения в течение последних 5 лет,
- лицам, зарегистрированным в зоне бедствия или лицам, пострадавшим от стихийного бедствия, а также беженцам - справка, выданная соответствующим органом, о том, что он не владеет ​​квартирой, или соответствующей справкой для ее приобретения.