Ռազմական համալսարանի կուրսանտները մասնակցել են առցանց կոնֆերանսի
Մայիսի 7-ին ՀՀ ՊՆ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի կուրսանտները մասնակցել են Երևանի Խ. Աբովյանի անվան մանկավարժական պետական համալսարանի կուլտուրայի ֆակուլտետի կազմակերպած միջբուհական ուսանողական առցանց կոնֆերանս-քննարկմանը:
Մայիսյան եռատոնին նվիրված կոնֆերանսում ռազմական համալսարանի կուրսանտները ներ­կա­յացրել են «Հայաստանի վերածնունդը» (անգլերեն), «Կանանց ներդրումը Հայրենական մեծ պատերազմում» (ռուսերեն) և «Շուշիի ազատագրումն իմ աչքերով» զեկույցները:
Կոնֆերանսի մոդերատորները բարձր են գնահատել Ռազմական համալսարանի կուրսանտների զեկույցների բովանդակությունը և տարբեր լեզուներով ներկայացնելու կարողությունը:

The cadets of the Military University took part in the online conference
8 May, 2020 18:04On May 7, the cadets of the Military University named after V. Sargsyan of the RA Ministry of Defense took part in the online conference-discussion organized by the Faculty of Culture of the Armenian State Pedagogical University named after Khachatur Abovyan.
At the conference dedicated to May Triple Holiday, the cadets of the Military University presented the reports on "The rebirth of Armenia" (in English), "The women's contribution to the Great Patriotic War" (in Russian) and "The liberation of Shushi through my eyes".
The moderators of the conference highly appreciated the content of the reports of the cadets of the Military University and their ability to present them in different languages.