ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հրավիրում է պայմանագրային զինվորական ծառայության
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է Շիրակի մարզում պայմանագրային հիմունքներով զինվորական ծառայության ընդունելություն:
Շարքային կազմի պայմանագրային զինծառայողներով համալրումն իրականացվում է համաձայն «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 30-րդ հոդվածի պահանջների, հետևյալ կարգով.
ՀՀ զինված ուժերում պայմանագրային զինվորական ծառայության կարող են անցնել նախկինում պայմանագրային զինվորական ծառայություն չանցած և մինչև 40 տարեկան` պահեստազորում հաշվառված արական, ինչպես նաև իգական սեռի քաղաքացիները` անկախ պահեստազորում հաշվառված լինելու հանգամանքից, պահեստազորի շարքային կամ կրտսեր ենթասպայական կազմերում հաշվառված մինչև 45 տարեկան քաղաքացիները` զորամասային օղակում ծառայության նշանակվելու դեպքում:
Պայմանագրային զինվորական ծառայության չի կարող ընդունվել այն քաղաքացին`
ա. որն օրենքի խախտումով չի անցել պարտադիր զինվորական ծառայություն,
բ. որի նկատմամբ իրականացվում է քրեական հետապնդում կամ որը չունի չհանված կամ չմարված դատվածություն,
գ. որն առողջական վիճակի պատճառով պիտանի չէ զինվորական ծառայության համար:
3. Պայմանագրային զինծառայողն իրավունք ունի`
ա. զինվորական ծառայության ընթացքում ստանալ անվճար բուժսպասարկում (իր և իր ընտանիքի անդամների համար), սահմանված չափի դրամական բավարարում,
բ. ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով պահանջել իր ընտանիքի անդամների իրավունքների ու օրինական շահերի պաշտպանություն,
գ. ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված դեպքերում օգտվել արտոնություններից, երաշխիքներից և փոխհատուցումներից,
դ. այլ իրավունքներ, որոնք առնչվում են ծառայության առանձնահատկություններին և նախատեսված են օրենսդրությամբ:
Պայմանագրային հիմունքներով զինվորական ծառայության անցնելու ցանկություն հայտնած քաղաքացիները պետք է դիմեն տարածքային զինկոմիսարիատներ:
Պայմանագրային զինծառայողի միջին աշխատավարձը կազմում է 135-260 հազար (առանց եկամտահարկի) ՀՀ դրամ` կախված մարտական հերթապահությունում ընդգրկվածությունից, զորամասի տեղակայման վայրից և կատարվող խնդիրների առանձնահատկություններից:

Министерство обороны РА приглашает на контрактную военную службу
Набор военнослужащих по контракту рядового состава осуществляется в соответствии с требованиями статьи 30 Закона РА «О военной службе и статусе военнослужащего» следующим образом:
Военную службу по контракту в вооруженных силах РА могут проходить зачисленные в запас граждане мужского пола в возрасте до 40 лет, ранее не проходившие военной службы по контракту, а также граждане женского пола — независимо от обстоятельства зачисления в запас, зачисленные в запас рядового или младшего офицерского состава граждане до 45 лет, в случае назначения на службу в воинской части.
На военную службу по контракту не может быть принят гражданин, который:
1) не проходил обязательной военной службы с нарушением закона;
2) в отношении которого осуществляется уголовное преследование либо имеется неснятая или непогашенная судимость;
3) по состоянию здоровья не годен к военной службе.
Военнослужащий по контракту имеет право:
а. получать бесплатную медицинскую помощь (для себя и членов своей семьи) во время военной службы, материальную компенсацию на установленную сумму;
б. Требовать защиты прав и законных интересов членов своей семьи в порядке, установленном законодательством РА;
с. Пользоваться привилегиями, гарантиями и компенсациями в случаях, предусмотренных законодательством РА;
д. другие права, которые относятся к специфике данной службы и предусмотрены законом.
Граждане, желающие поступить на военную службу на контрактной основе, должны обращаться в территориальные военные комиссариаты.
Средняя зарплата военнослужащего по контракту составляет 135-260 тыс. драмов (без учета подоходного налога), в зависимости от вовлеченности в боевое дежурство, расположения воинской части и специфики выполняемых задач.