Մասնագիտական քննարկումներ պաշտպանության նախարարությունում
Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակի կողմից իրականացվող «Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում» ծրագրի շրջանակներում մարտի 9-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել թեմատիկ քննարկումներ, որոնց մասնակցել է Միացյալ Թագավորության զինված ուժերի գերագույն դատավոր Ջեֆֆ Բլակեթը:
Թեմատիկ քննարկումներից առաջինը, որը կազմակերպվել էր ՀՀ ՊՆ մարդու իրավունքների և բարեվարքության կենտրոնի հետ համատեղ, նվիրված էր կարգապահական խախտումների արդյունավետ քննության, պատժի համաչափության,  կարգապահական և քրեական պատասխանատվության հարաբերակցության հիմնախնդիրներին:
Երկրորդ թեմատիկ քննարկումը կազմակերպվել էր ՀՀ ԶՈւ ԳՇ բարոյահոգեբանական ապահովման վարչության կանանց հետ տարվող աշխատանքների բաժանմունքի հետ համատեղ, նվիրված էր զինված ուժերում բռնության կանխարգելման, հատկապես կին զինծառայողների նկատմամբ բռնության հնարավոր դեպքերի նույնականացման և արձագանքման արդյունավետ մեխանիզմների ներդրման հարցերին:
Քննարկումներին մասնակցել են Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակի, ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության դեսպանության, ՀՀ ՊՆ, ԶՈՒ և ԶՈՒ ԳՇ տարբեր ստորաբաժանումների ներկայացուցիչներ, ՀՀ ԶՈւ կանանց խորհուրդների նախագահներ և անդամներ:
Դատավոր Ջ. Բլակեթը մասնակիցներին ներկայացրել է վերը նշված հարցերի շուրջ Մեծ Բրիտանիայի փորձը, այն ինստիտուտները և մեխանիզմները, որոնք ներդրված են Միացյալ Թագավորության զինված ուժերում կարգապահական խախտումների, զինվորական հանցագործությունների քննության և դատաքննության արդյունավետության ապահովման, կանանց նկատմամբ սեռական բռնությունների կանխարգելման նպատակով:
«Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում» ծրագիրն իրականացվում է Եվրոպայի խորհրդի՝ Հայաստանի համար իրականացվող գործողությունների 2019-2022թթ. ծրագրի շրջանակներում և ֆինանսավորվում է Միացյալ Թագավորության կառավարության կողմից: Գործողությունների ծրագիրը ֆինանսավորում են նաև Գերմանիան, Իռլանդիան, Լիխտենշտեյնը, Նորվեգիան և Շվեդիան::

Professional discussions in the Ministry of Defense
On March 9, within the framework of the project “The Human Rights and Women in the Armed Forces of Armenia” being implemented by the office of the Council of Europe in Yerevan, the theme-based discussions were held in the Administrative Complex of the Ministry of Defense of Armenia which were attended by His Honour Judge Advocate Ceneral of the United Kingdom Jeff Blackett.
The first of the theme-based discussions organized in partnership with the Human Rights and Integrity Building Center of the Ministry of Defense of Armenia was devoted to the effective investigation of disciplinary violations, proportionate punishment.
The second theme-based discussion was devoted to the prevention of violence in the Armed Forces, particularly the identification of potential cases of violence against female servicemen and the introduction of the effective mechanisms for response.
The discussions were attended by the representatives of the office of the Council of Europe in Yerevan, the Embassy of the United Kingdom in the Republic of Armenia, various subdivisions of the Ministry of Defense of Armenia, the Armed Forces and the General Staff of the Armed Forces, Chairmen and members of the Women's Councils of the Armed Forces of the Republic of Armenia.
Judge J. Blackett shared the experience on the above mentioned issues of Great Britain and the institutions and mechanisms implemented in the Armed Forces of the United Kingdom for ensuring effectiveness of the investigations of and trials over disciplinary violations and military crimes in the Armed Forces of the United Kingdom and preventing sexual assaults against women.
The project is implemented by the Council of Europe within the framework of the Council of Europe Action Plan for Armenia 2019-2022 and funded by the United Kingdom.