Տեղի է ունեցել ՀՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը
19 Փետրվարի, 2020 20:27
Փետրվարի 19-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել ՀՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը՝ հանձնաժողովի նախագահ, պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի նախագահությամբ։
Բացման խոսքում Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի նոր անդամներին, ինչպես նաև նիստին մասնակցելու և հանձնաժողովի աշխատանքներին աջակցելու համար շնորհակալություն հայտնել Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գրասենյակի ղեկավարին: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը կարևորել է ԿԽՄԿ-ի դերակատարումը անհայտ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելու, գերիների ու պատանդների շահերն ու իրավունքները պաշտպանելու գործում։
Նիստի ընթացքում ներկայացվել է հանձնաժողովի և աշխատանքային խմբի կողմից 2019թ. կատարված աշխատանքների վերաբերյալ ամփոփ տեղեկատվություն, քննարկվել են կազմակերպչական մի շարք հարցեր, նախանշվել աշխատանքային ծրագրում ներառված միջոցառումների հիմնական ուղղությունները: Հանձնաժողովի անդամները հանդես են եկել առաջիկա աշխատանքների կազմակերպման վերաբերյալ տարաբնույթ առաջարկություններով:
Նիստի ավարտին Հանձնաժողովի նախագահ, պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է անհայտ կորած անձանց ճակատագրերը հնարավորինս արագ պարզելու անհրաժեշտությունը:

Прошло заседание Межведомственной комиссии РА по вопросам пленных, заложников и пропавших без вести
19 февраля в административном комплексе МО РА, под председательством министра обороны РА Давида Тонояна, состоялось заседание Межведомственной комиссии РА по вопросам пленных, заложников и пропавших без вести.
В вступительной речи Давид Тоноян представил новых членов комиссии, а также поблагодарил за участие в заседании и поддержку работы комиссии главу Международного комитета Красного креста в Армении. Руководитель оборонного ведомства подчеркнул роль МККК в установлении судьбы пропавших без вести лиц, защиты интересов и прав пленных и заложников.
Во время заседания был подведен итог выполненных в течении 2019г. работ комиссии и рабочей группы, обсуждены ряд организационных вопросов, намечены основные направления мероприятий, включенных в рабочую программу. Члены комиссии выступили с различными предложениями по организации предстоящих работ.
В конце заседания председатель комиссии, министр обороны Давид Тоноян еще раз подчеркнул необходимость скорейшего выяснения судьбы пропавших без вести лиц.