ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվել է քննարկում-խորհրդակցություն
Փետրվարի 6-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվել է պաշտպանական համակարգում բարձր տեխնոլոգիական լուծումների ստեղծման, ինչպես նաև զորակոչիկների մասնագիտական կարողությունները պարտադիր զինվորական ծառայության ընթացքում առավել արդյունավետ օգտագործելու նպատակով կազմավորվող «1991 ստորաբաժանման» գործունեության կազմակերպմանը նվիրված քննարկում-խորհրդակցություն, որը վարել է պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանը։
Հայրենական ռազմարդյունաբերական ձեռնարկությունների ղեկավարների ներգրավմամբ անցկացված խորհրդակցությանը քննարկվել են ստորաբաժանման գործունեության կազմակերպման հետ կապված մի շարք առաջարկներ,  նախորոշվել են դրա կազմում ընդգրկվել ցանկացող զինակոչիկների ընտրության չափորոշիչներն ու քննական պահանջները։
Պաշտպանության նախարարի տեղակալը հորդորել է խորհրդակցության մասնակիցներին սեղմ ժամկետներում քննարկել և կազմել «1991 ստորաբաժանման» կազմում ընդգրկվող ժամկետային զինծառայողների շարունակական կրթությունն ապահովելուն միտված, բազմակողմանի մասնագիտական հմտություններ ու գործնական գիտելիքներ ընձեռելու ունակ ուսումնական ծրագրի նախագիծը։
«1991 ստորաբաժանման» ծրագրի կարևորագույն նպատակներից է զինվորական ծառայության մեջ գտնվող անձանց շարունակական կրթության, մասնագիտական հմտությունների յուրացման հնարավորությունների ապահովումը: Բացի այդ, ստորաբաժանման կազմում ընդգրվող զինծառայողները ձեռք կբերեն հիմնարար և գործնական գիտելիքներ ու հմտություններ, որոնց շնորհիվ զորացրվելուց հետո հնարավորություն կունենան անցնել աշխատանքի ՊՆ համապատասխան ստորաբաժանումներում:

A discussion-consultation was held in the administrative complex of the Ministry of Defense of Armenia
6 February, 2020 16:35A number of proposals related to the organization of the activities of the subdivision were discussed during the meeting with the participation of the heads of the domestic military-industrial enterprises. The criteria for selecting recruits who want to join the subdivision, as well as the examination requirements.were predetermined.
The Deputy Minister of Defense urged the participants of the consultation to consider and draw up, within a short period, the draft of the educational program aimed at ensuring continuing education of the fixed-term servicemen to be included in “Subdivision 1991” and for comprehensive professional skills and practical knowledge.
One of the most important aims of “Subdivision 1991” program is to provide continuing education and professional skills to those in military service. Besides, the servicemen of the subdivision will acquire basic and practical knowledge and skills that will enable them to have a job in the relevant subdivisions of the Ministry of Defense after their demobilization.