Բանակի օրվան ընդառաջ Էջմիածնի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում մատուցվել է պատարագ
Հունվարի 26-ին` Բանակի օրվան ընդառաջ, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, Սբ. Աստվածածին եկեղեցում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հանդիսապետությամբ, մատուցվել է Սուրբ պատարագ: Պատարագիչն էր ՀՀ ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը:
Սրբազան արարողությանը ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանը, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Կարեն Աբրահամյանը, Մայր Աթոռի միաբաններ, ՀՀ ԶՈւ բարձրագույն սպայական կազմի ներկայացուցիչներ, ՀՀ ԶՈւ Հոգևոր առաջնորդության գնդերեցներ: Հնչել է Հանրապետական մաղթանք և միասնական աղոթք Հայաստանի և Հայոց բանակի հզորացման, ամրապնդման համար։
Ս. Պատարագի ավարտին, հանդիսապետությամբ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, կատարվել է Հանրապետական մաղթանք, որի ժամանակ հոգևոր դասը և արարողության մասնակիցները միասնական աղոթք են բարձրացրել առ Աստված Հայաստան աշխարհի խաղաղության, անսասանության, առաջընթացի և Հայոց բանակի հաղթական ընթացքի համար:
Այնուհետև Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի հանդիսությունների դահլիճում տեղի է ունեցել պաշտոնական ընդունելություն, որի ընթացքում, ի գնահատություն Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, ընդառաջ ՀՀ ԶՈւ հոգևոր առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոսի միջնորդությանը, Հայ Եկեղեցու «Սուրբ Ներսես Շնորհալի» պատվո բարձր շքանշանի է արժանացրել մի շարք բարձրաստիճան զինվորականների:
Ընդունելության ժամանակ ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով զինծառայողների հոգևոր և հայրենասիրական դաստիարակության գործում զգալի ավանդի համար մի շարք եկեղեցականներ արժանացել են գերատեսչական պարգևների:

On the eve of the Army Day, a Divine Liturgy was served in the St. Astvatsatsin Church
On January 26, on the eve of the Army Day, a Divine Liturgy was served in the St. Astvatsatsin Church, in the Mother See of Holy Etchmiadzin presided by His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians.
The holy ceremony was attended by Minister of Defense of the Republic of Armenia David Tonoyan, Chief of the General Staff of the Armed Forces of Armenia, Lieutenant General Artak Davtyan, Commander of the Defense Army, Lieutenant General Karen Abrahamyan, monks of Mother See of Holy Etchmiadzin, representatives of the supreme commissioned staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, chaplains of the spiritual service of the RA Armed Forces.
At the end of the ceremony, a toast was made to the Republic with the leadership of Catholicos of All Armenians, during which a prayer was made for the homeland and for a victorious and strong army.
Then, an official reception was held at the hall of the Gevorgian Theological Seminary during which a number of high ranking military servicemen were honored with St. Nerses the Graceful Medal Award.