Հայաստան են այցելել ՆԱՏՕ-ի փորձագետները
12 Դեկտեմբերի, 2019 17:19Այցի նպատակն էր ՀՀ պաշտպանության նախարարության կադրերի և ռազմական կրթության վարչության ու ռազմաուսումնական հաստատությունների հետ 2019թ. համագործակցության ծրագրերի ամփոփումը, մասնակցությունը 2020թ. համագործակցության ծրագրի վերաբերյալ նախնական քննարկումներին և ՊՆ ռազմաուսումնական հաստատությունների 4-րդ կուրսի կուրսանտների համար նախատեսված «Լավ կառավարում և բարեվարքություն» առարկայի պիլոտային ծրագրի մեկնարկին: Խորհրդատվական խմբի հետ աշխատանքներին ներգրավված էին ՀՀ ՊՆ համապատասխան ստորաբաժանումների, ՀՀ ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական, Վ.Սարգսյանի անվան ռազմական և մարշալ Ա.Խանփերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն համալսարանների ղեկավար և պրոֆեսորադասախոսական կազմերի ներկայացուցիչներ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում կայացած աշխատանքային հանդիպման ընթացքում հայկական կողմը ներկայացրել է զեկույցներ ռազմակրթական ոլորտում և ռազմաուսումնական հաստատություններում իրականացված բարեփոխումների վերաբերյալ:
Դեկտեմբերի 10-ից 12-ը կազմակերպվել են խորհրդատվական խմբի այցելություններ ՊՆ ռազմաուսումնական հաստատություններ, հանդիպումներ կրթօջախների ղեկավարության և ուսումնական գործընթացի պատասխանատուների հետ: Ներկայացվել են ՌՈւՀ-երի ուսումնական ծրագրերի վերանայման, պրոֆեսորադասախոսական կազմի վերապատրաստման, դասավանդման նոր մեթոդաբանության, խորհրդատվական խմբի օգնությամբ իրականացվող առանձին նախագծերի վերաբերյալ բրիֆինգներ:
Խորհրդատվական խումբը ճանաչողական այցով եղել է նաև Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի ռազմաբժշկական ֆակուլտետում, ծանոթացել կրթօջախի գործունեության հիմնական ուղղություններին:
Այցի արդյունքներն ամփոփվել են դեկտեմբերի 12-ին՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանի հետ հանդիպման ընթացքում: Քննարկվել են նաև ռազմական կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների օրակարգային հարցեր, նախանշվել հետագա համագործակցության ուղիները:

NATO experts visited Armenia
12 December, 2019 17:19The purpose of the visit was to summarize the 2019 cooperation programs with the Ministry of Defence Personnel and Military Education Department and military training institutions, the participation in the initial discussions on the 2020 cooperation program and the launch of the pilot program "Good Governance and Benevolence" for 4th year students of MoD institutions.
Heads and representatives of teaching staff of relevant departments of the Ministry of Defence, National Defence Research University, Military University after A. Sargsyan and Military Aviation University after Marshal A. Khanperyants were also involved.
During the working meeting at the Ministry of Defence, the Armenian side presented reports on the reforms implemented in the military education and military-educational institutions.
On December 10-12, advisory group visited MoD military educational institutions, meetings with institutions leadership and educational process leaders were organized. Briefings were presented on the review of the curricula of the universities, the teaching staff training, the new teaching methodology, and individual projects implemented with the assistance of the advisory group.
The advisory group was also familiarized with the military-medical faculty of Yerevan State Medical University after Mkhitar Heratsi and got acquainted with the main activities of the educational institution.
The results of the visit were summarized on December 12 during the meeting with Deputy Defence Minister Gabriel Balayan. The agenda of the reforms in the field of military education was also discussed, as well as the ways of further cooperation.