Մեկնարկելու է ռազմավարական զորավարժություն պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընդգրկվածությամբ
9 Սեպտեմբերի, 2019 12:23
ՀՀ ԶՈՒ պատրաստության 2019թ. պլանի համաձայն, սեպտեմբերի 24-ից հոկտեմբերի 5-ը անցկացվելու է ռազմավարական զորավարժություն, որին ընդգրկված են նաև պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինները:
Զորավարժության ընթացքում ստորաբաժանումների կողմից իրականացվելու են պայմանական նշանակետերի խոցում մարտական կրակի կիրառմամբ:
Զորավարժությունների նպատակներն են` ՀՀ ԶՈՒ ծավալման և մարտական կիրառման պլանների գործնական ստուգումը, ներգրավված ուժերի և միջոցների մարզումը, զորահավաքային խնդիրների կատարման ուղղությամբ ՀՀ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, ՀՀ ԶՈՒ ղեկավարման օղակներին և զորահավաքային ռեսուրսներին գործնական փորձի հաղորդումը, զորավարժություններին ընդգրկված ուժերի, միջոցների, զորահավաքային մարմինների և ռեսուրսների հնարավորությունների ուսումնասիրումը և ճշգրտումը, շտաբների գործողությունների ներդաշնակումը:

Учения с участием государственных органов и органов местного самоуправления
Согласно плану подготовки ВС Республики Армения на 2019 год, с 24 сентября по 5 октября будут проведены стратегические учения, в которых примут участие также и представители государственных органов и органов местного самоуправления.
В ходе учений подразделения будут осуществлять обстрел условных целей с применением боевого огня.
Целью учений является: практическая проверка планов развертывания и боевого применения ВС РА, тренировка привлеченных сил и средств, передача практического опыта государственным органам и органам местного самоуправления РА по выполнению мобилизационных задач, руководящим звеньям ВС РА и мобилизационным ресурсам, изучение и уточнение возможностей сил, средств, мобилизационных органов и ресурсов, включенных в учения, взаимодействие штабов.