Անցկացվել է գումարտակային մարտավարական զորավարժության եզրափակիչ փուլը
Ապրիլի 12-ին ՀՀ ՊՆ «Բաղրամյան» զորավարժարանում տեղի է ունեցել հայ-ռուսական միացյալ զորախմբի (ուժերի) ստորաբաժանումների ներգրավմամբ ապրիլի 1-ին մեկնարկած գումարտակային մարտավարական զորավարժության եզրափակիչ` մարտական հրաձգության փուլը:
Զորավարժության եզրափակիչ փուլին հետևել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ ԶՈՒ և ԶՈՒ ԳՇ բարձրաստիճան զինվորականներ:
Ապրիլի 1-ից 12-ն անցկացված զորավարժության նպատակն էր ներդաշնակել տարբեր զորատեսակների ստորաբաժանումների համատեղ գործողությունները, ստուգել անձնակազմի մարտական պատրաստականությունը` միասնական ուժերով ուսումնամարտական առաջադրանքներ կատարելու ընթացքում: Լայնածավալ վարժանքի ընթացքում կիրառվել են անօդաչու թռչող սարքեր, կրակային տարբեր միջոցներ, հրետանային համակարգեր, ծանր զրահատեխնիկա և ավիացիա: Ներգրավվել է ավելի քան 1500 զինծառայող:
Զորավարժության գլխավոր առանձնահատկությունն այն էր, որ նախօրոք սցենար չէր մշակվել և զինծառայողներին խնդիրներ են առաջադրվել իրավիճակի զարգացմանը զուգահեռ։  Խաղարկվել են պաշպանողական, հարձակողական, ինչպես նաև հակահարձակողական գործողություններ:
Բարձր գնահատելով լայնածավալ զորավարժության նախնական արդյունքները` ՀՀ ԶՈՒ և ՌԴ ԶՈՒ զորքերի (ուժերի) միացյալ խմբավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Տիգրան Փարվանյանը վստահեցրել է, որ առաջադրված բոլոր ուսումնամարտական և կրակային խնդիրները կատարվել են բարձր մակարդակով և զորավարժությունը ծառայել է իր նպատակին` ապահովելով հայ-ռուսական միացյալ զորախմբի ստորաբաժանումների ներդաշնակումը և համատեղ խնդիր կատարելու օպերատիվությունն ու արդյունավետությունը:

Проведен заключительный этап батальонных тактических учений
12 апреля на полигоне "Баграмян" МО РА состоялся заключительный этап батальонных тактических учений, начавшийся 1 апреля с участием подразделений армяно-российской объединенной группировки войск (сил) – боевые стрельбы.
Министр обороны РА Давит Тоноян, высокопоставленные военнослужащие Вооруженных сил и Генштаба Вооруженных сил Республики Армения следили за завершающим этапом учений.
Целью учений, прошедших с 1 по 12 апреля, была координация совместных действий подразделений различных видов войск, проверка боеготовности личного состава во время выполнения учебно-боевых задач совместными силами. Во время крупномасштабных учений использовались беспилотные летательные аппараты, различные огневые средства, артиллерийские системы, тяжелая бронетехника и авиация. Было задействовано более 1500 военнослужащих.
Главной особенностью учений было то, что сценарий не был разработан заранее, и военнослужащим были поставлены задачи параллельно развитию ситуации. Были разыграны оборонительные, наступательные и контрнаступательные операции.
Высоко оценивая предварительные результаты крупномасштабных учений, командующий Объединенной группировкой войск (сил) ВС РА и РФ генерал-майор Тигран Парванян заверил, что все поставленные боевые и огневые задачи были выполнены на высоком уровне, и что учения выполнили свою задачу, обеспечив гармонизацию действий подразделений объединенной армяно-российской группировки и эффективность и оперативность совместного выполнения задач.