Անցկացվել են ամենամյա երկկողմ ռազմաքաղաքական խորհրդակցությունները
Մարտի 7-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում, ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի և Միացյալ Թագավորության պաշտպանության նախարարության Եվրատլանտյան անվտանգության տնօրեն Նիք Գըրի համանախագահությամբ, անցկացվել են ամենամյա երկկողմ ռազմաքաղաքական խորհրդակցությունները:
Քննարկումների հիմնական թեմաներն էին տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգային խնդիրները և պաշտպանության ոլորտում հայ-բրիտանական երկկողմ համագործակցությունը: Անվտանգության ոլորտին առնչվող քննարկումների շրջանակներում կողմերը մտքեր են փոխանակել միջազգային զարգացումների վերաբերյալ:
Լևոն Այվազյանը ներկայացրել է պաշտպանական քաղաքականության հիմնական ուղղությունները և զինված ուժերի զարգացման առաջնահերթությունները, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ներկայիս իրավիճակը: Բրիտանական կողմը վերահաստատել է հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Միացյալ Թագավորության դիրքորոշումը, այն է` Միացյալ Թագավորությունը լիովին աջակցում է Մինսկի խմբի շրջանակներում տեղի ունեցող բանակցային գործընթացին:
Հանդիպման ընթացքում ամփոփվել են երկկողմ համագործակցության ոլորտում 2018թ. ընթացքում կատարված աշխատանքները: 2018թ.-ին իրականացվել են ռազմավարական մակարդակի մի շարք քննարկումներ, մարտավարական վարժանքներ, կրթական, ինչպես նաև ռազմական մշակույթի փոխանակման ծրագրեր:
Երկկողմ ռազմաքաղաքական քննարկումների շրջանակներում ՄԹ ՊՆ պատվիրակությանը` ՀՀ-ում ՄԹ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. Ջուդիթ Ֆարնուրթի ուղեկցությամբ, ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Հանդիպման ընթացքում ամփոփվել են խորհրդակցությունների արդյունքները: Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է Սիրիայում մարդասիրական առաքելության հետ կապված մանրամասներ:
Հանդիպման ավարտին ստորագրվել է ՀՀ ՊՆ և ՄԹ ՊՆ միջև պաշտպանության ոլորտում 2019թ. երկկողմ համագործակցության ծրագիրը:

Проведены ежегодные двусторонние военно-политические консультации
7 марта в административном комплексе министерства обороны РА под сопредседательством Левона Айвазяна, руководителя департамента оборонной политики МО РА, и Ника Гира, директора по евроатлантической безопасности министерства обороны Соединенного Королевства были проведены ежегодные двусторонние армяно-британские военно-политические консультации.
Основными темами обсуждений были вопросы региональной и международной безопасности и армяно-британское двустороннее оборонное сотрудничество. В рамках дискуссий по безопасности стороны обменялись мнениями о международных событиях.
Левон Айвазян представил основные направления оборонной политики и приоритеты развития вооруженных сил, а также текущую ситуацию вокруг нагорно-карабахского конфликта. Британская сторона подтвердила позицию Соединенного Королевства по урегулированию конфликта, в частности, то, что Соединенное Королевство полностью поддерживает переговорный процесс в рамках Минской группы.
В ходе встречи стороны подытожили работы, проведенные в рамках двустороннего сотрудничества в 2018 году. В 2018 году был проведен ряд стратегических дискуссий, тактических учений, образовательных программ и программ обмена в области военной культуры.
В рамках двусторонних военно-политических консультаций делегация МО СК в сопровождении Чрезвычайного и Полномочного посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Республике Армения Джудит Фэрнуорт была принята министром обороны РА Давитом Тонояном.
В ходе встречи были подведены итоги консультаций.
Были также обсуждены вопросы, связанные с региональной безопасностью. Министр обороны РА представил детали армянской гуманитарной миссии в Сирии.
В конце встречи между министерствами обороны Республики Армения и Соединенного Королевства была подписана программа двустороннего сотрудничества в области обороны на 2019 год.