Նորակոչիկները կներգրավվեն պաշտպանական համակարգում բարձր տեխնոլոգիական լուծումների ստեղծման և կիրառման գործընթացին
25 Դեկտեմբերի, 2018 15:29
Դեկտեմբերի 24-ից 25-ը անցկացվել է պաշտպանական համակարգում բարձր տեխնոլոգիական լուծումների ստեղծման, դրանց արդյունավետ կիրառման, ինչպես նաև զորակոչիկների կարողությունները պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության ընթացքում առավել արդյունավետ օգտագործելու նպատակով ՀՀ պաշտպանության նախարարության և «Հայտեք» կիբեռանվտանգության կենտրոնի համատեղ հայտարարած մրցույթը:
Մրցույթի երկրորդ փուլին դեկտեմբերի 25-ին ներկա է եղել ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը զրուցել է մրցութային հանձնաժողովի անդամների և ոլորտի մասնագետների հետ, ծանոթացել մրցույթին մասնակցող զորակոչիկների կարողություններին և դրանք զինված ուժերում կիրառելու հնարավորությունների վերաբերյալ դիտարկումներին:
Մրցույթին մասնակցում են ձմեռային զորակոչի ենթակա տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների, ինչպես նաև բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում խորը մասնագիտական գիտելիքներ ու համապատասխան խնդիրներ լուծելու գործնական հմտություններ ունեցող զորակոչիկները: Անհատական զրույցների ու առաջադրանքների միջոցով մասնագիտական փորձառու հանձնաժողովն ընտրում է լավագույններին, ովքեր ժամկետային զինվորական ծառայությունը կանցկացնեն համապատասխան ստորաբաժանումներում` ըստ իրենց մասնագիտական կարողությունների և հմտությունների ներգրավվելով պաշտպանական համակարգում բարձր տեխնոլոգիական լուծումների ստեղծման և դրանց արդյունավետ կիրառման գործընթացին։

Новобранцы будут участвовать в создании и внедрении высокотехнологичных решений в оборонной системе
24-25 декабря был проведен конкурс, объявленный совместно министерством обороны РА и Центром кибербезопасности "Хайтек" по созданию высокотехнологичных решений в системе обороны, их эффективному применению, а также наиболее эффективному использованию возможностей призывников при прохождении обязательной военной службы.
На втором этапе конкурса 25 декабря присутствовал исполняющий обязанности министра обороны РА Давит Тоноян.
Руководитель оборонного ведомства побеседовал с членами конкурсной комиссии и специалистами области, ознакомился с возможностями новобранцев, участвующих в конкурсе и своими наблюдениями о возможности их использования в вооруженных силах.
В конкурсе участвуют подлежащие зимнему призыву призывники с глубокими профессиональными знаниями в области информационных и коммуникационных технологий, а также практическими навыками для решения соответствующих задач.
Посредством индивидуальных бесед и заданий опытная профессиональная комиссия выбирает лучших, которые будут проводить срочную военную службу в соответствующих подразделениях, в соответствии с их профессиональными способностями и навыками, необходимыми для создания высокотехнологичных решений в системе обороны и их эффективного применения.