14 Դեկտեմբերի, 2018 18:04
Դեկտեմբերի 14-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը հանդիպել է ՀՀ վարչապետի խորհրդական, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանի և ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արտակ Ասատրյանի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՄԻԵԴ-ի` ՀՀ զինված ուժերում մարդու իրավունքների խախտումներ արձանագրող վճիռների կատարման ընթացքը, ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից եվրոպական չափանիշներին համապատասխան մարդու իրավունքների պատշաճ ապահովման նպատակով ձեռնարկվող միջոցառումները և առկա խնդիրների հաղթահարման ու դրանց հետագա կանխարգելման հեռանկարները:
Վճիռների պատշաճ կատարման համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նաև «Զինված ուժերում մարդու իրավունքների եվրոպական չափանիշների կիրառման ամրապնդումը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում ԵԽ նախարարների կոմիտեի առաջարկությունների մասով քննարկումներ կազմակերպելու վերաբերյալ ՀՀ ՊՆ նախաձեռնությանը: Ձեռք բերված պայմանավորվածությունների պատշաճ իրագործման նպատակով կողմերը համաձայնել են շարունակել ինչպես այս ձևաչափով, այնպես էլ շահագրգիռ այլ կողմերի հետ հանդիպումները:

Meeting held at Ministry of Defence
Acting Defence Minister Davit Tonoyan met on 14 December with Yeghishe Kirakosyan, an advisor to the Armenian prime minister and Armenia’s representative in the European Court of Human Rights, and Artak Asatryan, a deputy justice minister.
The parties discussed the execution of the ECHR rulings with regard to human rights breaches in the Armenian Armed Forces, measures carried out at the Ministry of Defence to impellent European human rights standards, as well as prevention of possible human rights violations.
They also discussed the Armenian Defence Ministry’s proposal to hold discussions with regard to the EU programme for strengthening human rights standards in the Armenian Armed Forces. The parties reached an agreement to continue meetings both in this format and by engaging other interested parties.