Ամփոփիչ տեղեկանք ՀՀ ՊՆ թեժ գծով դեկտեմբերի 9-ին ստացված զանգերի վերաբերյալ
Դեկտեմբերի 9-ին` ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների քվեարկության օրը, ժամը 08:00 մինչև 20:00 գործել է ՀՀ ՊՆ թեժ գիծը: Թեժ գծով ստացվել է 55 զանգ, որոնք հիմնականում վերաբերել են ընտրությունների կազմակերպման, զորամասերից զինծառայողների տեղափոխման, արձակուրդում գտնվող ժամկետային զինծառայողների քվեարկության հարցերին: Զանգերի մոտ 35%-ը ՊՆ իրավասությունից դուրս հարցեր են եղել և քաղաքացիներն ուղղորդվել են այլ գերատեսչություններ: Քաղաքացիներին տրվել են համապատասխան պարզաբանումներ:
Ահազանգեր են եղել այն մասին, որ զինծառայողները ընտրական տեղամաս են մտնում շարային կարգով, սակայն տեղում կատարված ուսումնասիրություններով պարզվել է, որ նման պատկերացում ձևավորվել է թյուրիմացաբար և խոսքը վերաբերում է հերթով ու խմբերով ընտրական տեղամաս մուտք գործելու գործընթացի կազմակերպմանը:
Բարձրացվել է արձակուրդում  գտնվող պարտադիր ժամկետային զինծառայողների քվեարկության կազմակերպման հարցը: Պարզաբանվել է, որ այդ մասով առկա են որոշ իրավական բացեր, ուստի առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն և համակարգային լուծումներ գտնելու նպատակով կքննարկվի իրավասու կառույցների հետ:

Итоговая справка о звонках, полученных 9 декабря «Горячей линией» МО РА
9 декабря, в день голосования на внеочередных выборах в НС РА, с 08:00 до 20:00 действовала «Горячая линия» министерства обороны Республики Армения. Поступило 55 звонков, которые в основном были связаны с организацией выборов, перевозкой военнослужащих из войсковых частей, голосованием находящихся в отпуску военнослужащих срочной службы. Примерно 35% звонков были связаны с вопросами, не относящимися к компетенции МО, и гражданам посоветовали обратиться в другие ведомства. Граждане получили соответствующие разъяснения.
Были сигналы о том, что военнослужащие входят на избирательные участки в строевом порядке, но на месте выяснилось, что такое представление сложилось в результате недоразумения, и слово идет об организации процесса входа на участок по очереди и группами.
Был поднят вопрос организации голосования военнослужащих обязательной срочной службы, находящихся в отпуску. Было разъяснено, что в этом отношении существуют некоторые правовые пробелы, поэтому предложение было принято к сведению  и будет обсуждаться с компетентными органами с целью нахождения системных решений.