ՀՀ ՊՆ ենթասպաների դպրոցի ունկնդիրների և դասախոսական կազմի համար անցկացվել դասընթաց
ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ՆԱՏՕ-ի «Պաշտպանական կրթության զարգացման DEEP» թիմի 2018թ. համագործակցության պլանի համաձայն նոյեմբերի 6-ից 9-ը ՀՀ ՊՆ ենթասպաների դպրոցի ունկնդիրների և դասախոսական կազմի համար «Զինվորական առաջնորդություն» խորագրով դասընթաց է անցկացրել Լիտվայի ենթասպաների դպրոցի փորձագիտական խումբը:
Դասընթացի շրջանակներում ներկայացվել են սերժանտական անձնակազմի մասնագիտական ուսուցման արդի մոտեցումները, սերժանտական անձնակազմի առաջխաղացման տիպային մոդելները, ռազմական առաջնորդության սկզբունքները, առաջնորդին բնորոշող հատկանիշները և իրավասությունները: Քննարկվել են նաև բարոյական առաջնորդությանն ու էթիկային առնչվող հարցեր: Լիտվայի ենթասպաների դպրոցի փորձագիտական խումբը հայկական կողմին է ներկայացրել նաև Լիտվայի զինված ուժերում արհեստավարժ սերժանտական համակարգի ներդրման և կրթության կազմակերպման փորձը:
Դասընթացի մասնակիցների ավարտական հավաստագրերը հանձնել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանը և Հայաստանում Լիտվայի դեսպանության ռազմական կցորդ, փոխգնդապետ Վիտաուտաս Ռակաուսկասը:

Courses conducted for students and faculty members of the NCO School of the Armenian MoD
In compliance with 2018 cooperation plan between the Ministry of Defence of the Republic of Armenia and NATO Defense Education Enhancement Program, from 6th to 9th of November Lithuanian NCO School Mobile Training Team conducted <> Course for students and Faculty members of the NCO School of the Armenian MoD.
Lithuanian experts presented series of briefings concerning the organization of NCO corps modern trainings, teaching methodology, NCO as a junior leader, principles and styles of leadership and how it can affect the overall effectiveness of the Organization. Presenters also touched upon Lithuanian experience in the organization of training and education for NCO corps.
Graduates of Military Leadership Course received their certificates from the Deputy Minister of Defence of the Republic of Armenia Gabriel Balayan and defence attaché of Lithuania to the Republic of Armenia, LTC Vytautas Rakauskas.