Քննարկվել են պաշտպանական ոլորտում հայ-ղազախական փոխգործակցության հարցեր
ՀԱՊԿ անդամ պետությունների արտաքին գործերի նախարարների, պաշտպանության նախարարների խորհրդի և անվտանգության խորհրդի քարտուղարների համատեղ նիստի ծրագրի շրջանակներում նոյեմբերի 8-ին Աստանայում կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանի հանդիպումը Ղազախստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավար Նուրլան Երմեկբաևի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է փոխգործակցության երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ, փոխադարձ կարևորվել է համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Կողմերը նշել են պաշտպանական ոլորտում երկու պետությունների համագործակցության բարձր մակարդակը, զինված ուժերի ստորաբաժանումների համատեղ ակտիվ մասնակցությունը օպերատիվ և մարտական պատրաստության միջոցառումներին ինչպես ՀԱՊԿ, ԱՊՀ ձևաչափերով, այնպես էլ Միջազգային բանակային խաղերի շրջանակներում:
Պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել շփումները ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության բնագավառում:

Обсуждались вопросы армяно-казахстанского взаимодействия в оборонной сфере
8 Ноября, 2018 11:24В рамках программы совместного заседания Совета министров иностранных дел, Совета министров обороны и Комитета секретарей советов безопасности государств-членов ОДКБ 8-го ноября в Астане прошла встреча исполняющего обязанности министра обороны РА Давита Тонояна и министра обороны Республики Казахстан Нурлана Ермекбаева.
В ходе встречи был обсужден широкий круг вопросов взаимодействия, представляющих взаимный интерес, стороны обоюдно подчеркнули необходимость расширения сотрудничества.
Стороны отметили высокий уровень сотрудничества двух государств в сфере обороны, совместное активное участие подразделений ВС в мероприятиях оперативной и боевой подготовки как в форматах ОДКБ и СНГ, так и в рамках Международных армейских игр.
Главы оборонных ведомств выразили готовность продолжить контакты в сфере военного и военно-технического сотрудничества.