Դավիթ Տոնոյանը և Նաֆսիկա Նենսի Էվա Վրայլան քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում հայ-հունական համագործակցությանն առնչվող հարցեր
20 Հունիսի, 2018 17:44
Հունիսի 20-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Հունաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նաֆսիկա Նենսի Էվա Վրայլային և ռազմական կցորդ, գնդապետ Սիմայակիս Դիմոսթենիսին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում հայ-հունական համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել պաշտպանության բնագավառում երկու երկրների համագործակցության նորացված միջպետական համաձայնագրի նախագծի դրույթներին և դրա ստորագրումից հետո ռազմական և ռազմատեխնիկական բնագավառում համագործակցության հեռանկարներին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը նշել է, որ Հայաստանի և Հունաստանի պաշտպանության նախարարությունների միջև 2018թ.-ի համար ծրագրված միջոցառումները կշարունակեն իրականացվել, քանի որ դրանք առնչվում են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներին:
Տիկին դեսպանն իր հերթին հաստատել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ համագործակցությունը շարունակելու և զարգացնելու հունական կողմի պատրաստակամությունը` կարևորելով համագործակցությունը մասնավորապես ռազմական կրթության բնագավառում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև անվտանգության և պաշտպանության բնագավառում բազմակողմ` ՆԱՏՕ-ի և ԵՄ շրջանակներում համագործակցության հնարավորությունները:

Давит Тоноян и Нафсика Ненси Эва Врайла обсудили вопросы, касающиеся армяно-греческого сотрудничества в области обороны
20 Июня, 2018 17:44
20 июня Министр обороны РА Давит Тоноян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Греции в Армении Нафсику Ненси Эву Врайлу и военного атташе полковника Симаякиса Димостениса.
На встрече были обсуждены вопросы, связанные с армяно-греческим сотрудничеством в сфере обороны. Собеседники также коснулись положений нового проекта Межправительственного соглашения о сотрудничестве в сфере обороны и перспектив сотрудничества в военной и военно-технической областях после его подписания.
Министр обороны РА отметил, что запланированные на 2018 год мероприятия между министерствами обороны Армении и Греции будут продолжены, поскольку они касаются представляющих взаимный интерес сфер.
В свою очередь, г-жа посол подтвердила готовность греческой стороны продолжить и развивать сотрудничество с министерством обороны РА, подчеркнув важность сотрудничества, в частности, в области военного образования.
В ходе встречи стороны также обсудили возможности многостороннего сотрудничества в сфере безопасности и обороны в рамках НАТО и ЕС.