19 Մարտի, 2018 11:15
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության ՀԿԳ քննության վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել Նոր Նորքի զինվորական կոմիսարի տեղակալին՝ առանձնապես խոշոր չափի կաշառք տալուն և ստանալուն օժանդակելու համար:
Նախնական քննության տվյալներով` ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանությունում ստացված օպերատիվ տեղեկությունների համաձայն Նոր Նորքի զինվորական կոմիսարի տեղակալ, փոխգնդապետ Հ.Մադաթյանը 2017 թվականի օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին ՀՀ ՊՆ N զորամասի դասակի նախկին հրամանատար, ավագ լեյտենանտին խորհուրդներ է տվել ծառայությունը շարունակել իր բնակավայրին մոտ ու համոզելու միջոցով դրդել առանձնապես խոշոր չափի՝ 3000 ԱՄՆ դոլար, կաշառք տալ ՀՀ ՊՆ համապատասխան պաշտոնատար անձին` նրա օգտին գործողություն կատարելու, այն է՝ ՀՀ ՊՆ Ամասիայի զինվորական կոմիսարի տեղակալի թափուր պաշտոնին նշանակվելու համար: Անձամբ ստանալով պահանջված առանձնապես խոշոր չափի` 3000 ԱՄՆ դոլարը` իր գործողություններով օժանդակել է, որպեսզի ավագ լեյտենանտը 2017 թվականի հոկտեմբերի 27-ին նշանակվի ՀՀ ՊՆ Ամասիայի զինվորական կոմիսարի տեղակալի պաշտոնում:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ` Հ.Մադաթյանին մեղադրանք է առաջադրվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 38-311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով:
Հ.Մադաթյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ պարզելու կաշառքի դիմաց ավագ լեյտենանտի նոր պաշտոնի նշանակմանը հնարավոր առնչություն ունեցած այլ անձանց ինքնությունը:

19 March, 2018 11:15
Under a criminal investigation prosecuted by the Investigative Committee’s Department of Military Investigations, criminal charges have brought against the deputy commissar of Nor Nork District for assisting in paying and getting a large amount of bribe.
According to the preliminary investigation information, the Military Police had received information that Lt. Colonel H. Madatyan, the deputy commissar of Nor Nork District, advised in August-September 2017 a former platoon commander in the rank of senior lieutenant to continue his service near his place of residence and persuaded him to pay an amount of $ 3,000 in bribe to an appropriate official in the Ministry of Defence for taking action in his favour, namely, to appoint him to the vacant position of deputy commissar of Amasia. After personally receiving the $ 3,000, he assisted in an action leading to the appointment of the senior lieutenant to the name position on 27 October 2017.
Madatyan has been charged under Article 38-312, Part 1, Part 3, Section 1 and Article 38-311, Part 4, Section 2 of the Armenian Criminal Code.
Madatyan has been detained.
The investigation is under way and necessary investigative actions are being taken to find out the identity of other persons who may have also been involved in the case.