Ստորագրվել է պաշտպանության բնագավառում հայ-բրիտանական համագործակցության 2018 թվականի ծրագիրը
Մարտի 12-13-ը ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի գլխավորած պատվիրակությունը Լոնդոնում մասնակցել է հայ-բրիտանական ռազմաքաղաքական և երկկողմ համագործակցության հերթական խորհրդակցություններին: Այս ձևաչափով հանդիպումները անցկացվում են ամենամյա հաջորդականությամբ Երևանում և Լոնդոնում` երկու երկրների պաշտպանության նախարարությունների անվտանգության և պաշտպանական քաղաքականության համար պատասխանատու վարչությունների ղեկավարների մակարդակով։
Հայ-բրիտանական խորհրդակցությունների ընթացքում կարծիքներ են փոխանակվել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների շուրջ, ներկայացվել են երկու երկրների պաշտպանական համակարգերում ընթացող բարեփոխումները։ Կարևորվել են Հարավային Կովկասում համագործակցային մթնոլորտի ձևավորման ուղղությամբ երկու պետությունների համատեղ ջանքերը։
Հանդիպումների ընթացքում ամփոփվել են 2017 թվականի երկկողմ պաշտպանական համագործակցության արդյունքները։ Հատկանշվել են փորձագիտական խորհրդատվության, ռազմական կրթության և վերապատրաստումների, զինված ուժերում մարդու իրավունքների և բարեվարքության ամրապնդման, կանանց դերի բարձրացման, խաղաղապահ կարողությունների զարգացման ուղղություններով արձանագրված ձեռքբերումները։ Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել մի շարք նոր ուղղություններով համագործացության ծրագրեր իրականացնելու վերաբերյալ:
Խորհրդակցությունների ավարտին ստորագրվել է պաշտպանության բնագավառում հայ-բրիտանական համագործակցության 2018 թվականի ծրագիրը: Այն ներառում է 20-ից ավել միջոցառումներ Հայաստանում, Միացյալ Թագավորությունում և այլ երկրներում տեղակայված ՄԹ ուսումնական կենտրոններում:

13 March, 2018 10:48
A delegation led by Armenian Defence Ministry’s Defence Policy Department Head Levon Ayvazyan participated in the Armenian-British military, political and bilateral cooperation consultations held in London on 12-13 March. Meetings in such format are held annually in Yerevan and London between the heads of the departments in charge of security and defence policies of the two countries' defence ministries.
At the consultations, the parties exchanged views on international and regional security issues, spoke about the reforms in defence systems of the two countries. The joint efforts of the two states in creating a cooperative environment in the South Caucasus were emphasised.
The results of the 2017 bilateral cooperation were summarized at the meeting. The achievements in the fields of consulting, military education and trainings, strengthening human rights and proper conduct in the armed forces, enhancing the role of women and promoting peacekeeping capabilities were also highlighted. Agreements have been reached on implementing a number of new cooperation projects.
At the end of the consultations, the Armenian-British cooperation programme for 2018 was signed. It includes more than 20 events to be carried out in Armenia, United Kingdom and educational centres of UK in other countries.