Քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում հայ-ամերիկյան համագործակցությանն առնչվող հարցեր
Մարտի 7-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսին և ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի գրասենյակի Բալկանյան, Սևծովյան և Հարավկովկասյան տարածաշրջանային հարցերի պատասխանատու դոկտոր Թիֆանի Պետրոսին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում հայ-ամերիկյան համագործակցությանն առնչվող հարցեր: ՀՀ պաշտպանության նախարարը մասնավորապես կարևորել է 2018 թվականի ընթացքում հայ-ամերիկյան պաշտպանական խորհրդակցությունների անցկացումը և դրանց արդյունքում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող համագործակցության նոր ծրագրերի նախաձեռնումը:
Դոկտոր Պետրոսը ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի անունից շնորհակալություն է հայտնել միջազգային խաղաղության և կայունության ապահովման առաքելություններին Հայաստանի ակտիվ և արդյունավետ մասնակցության համար, հավաստիացրել, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի աջակցել երկկողմ համագործակցության ծրագրերի իրականացմանը, որոնք ուղղված են աջակցելու պաշտպանական բարեփոխումների իրականացմանը և խաղաղության ու կայունության ապահովման առաքելություններում ներգրավվող ՀՀ ԶՈՒ կարողությունների պատրաստությանը:

Обсуждались вопросы, связанные с армяно-американским сотрудничеством в области обороны
7 марта министр обороны Армении Виген Саргсян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла США в РА Ричарда Миллса и доктора Тиффани Петрос, ответственную за региональные вопросы офиса министра обороны США на Балканах, в черноморском регионе и на Южном Кавказе.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с армяно-американским сотрудничеством в сфере обороны. Министр обороны РА особо подчеркнул проведение армяно-американских консультаций в области обороны в 2018 году и инициирование новых программ сотрудничества, представляющих взаимный интерес.
Д-р Петрос от имени Министерства обороны США поблагодарила за активное и эффективное участие Армении в миссиях по обеспечению международного мира и стабильности, и заверила, что Соединенные Штаты будут продолжать содействовать осуществлению программ двустороннего сотрудничества, направленных на поддержку военных реформ и подготовку военнослужащих ВС РА, участвующих в миссиях по поддержанию мира.