ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի պատերազմի քոլեջի պատվիրակությունն այցելել է Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան
7 Մարտի, 2018 10:17
Մարտի 7-ին ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի պատերազմի քոլեջի (Air War College) պատվիրակությունը այցելել է ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան: Այցը նպատակ ուներ առավել խորը պատկերացում կազմելու Հարավային Կովկասի անվտանգային միջավայրի, մարտահրավերների, ամերիկյան կողմի հետ պաշտպանության ոլորտում իրականացվող համագործակցության վերաբերյալ:
Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի հիմնադիր-պետ, գեներալ-լեյտենանտ, ք.գ.դ., պրոֆեսոր Հայկ Քոթանջյանը հյուրերին ներկայացրեց Համալսարանի հետազոտական (Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտ) և կրթական (Ռազմավարական պաշտպանական-անվտանգային կրթության ազգային ինստիտուտ) բաղադրիչները: Նա նշեց, որ Համալսարանի կրթական բաղադրիչը իրագործում է հետբուհական մասնագիտական և լրացուցիչ կրթության (վերապատրաստման) ծրագրեր և նախատեսում է գործարկել նաև մագիստրոսական կրթություն: Պրոֆեսոր Քոթանջյանի խոսքերով՝ կրթական գործընթացն համալսարանում ծավալվում է արևմտյան հետազոտական համալսարանների և ինստիտուտների մոդելով, ռուսաստանյան ուղեղային կենտրոնների փորձի հաշվառմամբ, հետազոտական բաղադրիչի գիտակիրառական հետազոտությունների արգասիքները՝ որպես գիտելիք, տեղափոխելով լսարան:
Հանդիպման ընթացքում զեկուցումներով հանդես եկան ՊԱՀՀ-ի պետի՝ գիտության գծով տեղակալ-ԱՌՀԻ-ի պետ, պ.գ.թ. Բենիամին Պողոսյանը, ԱՌՀԻ-ի Տարածաշրջանային ռազմավարական վերլուծությունների կենտրոնի պետ, պ.գ.թ. Դավիթ Մանասյանը, կենտրոնի գիտնական-վերլուծաբաններ՝ պ.գ.թ. Վահրամ Պետրոսյանը և տ.գ.թ. Ազատ Դավթյանը՝ ներկայացնելով տարածաշրջանային անվտանգության դինամիկայի տարբեր ասպեկտները: ԱՌՀԻ-ի Ազգային անվտանգության քաղաքականության և տեղեկատվական-հաղորդակցային տեխնոլոգիաների կենտրոնի պետ, տ.գ.թ. Արման Գրիգորյանը ներկայացրեց կիբեռանվտանգության և ՏՀՏ ոլորտում կենտրոնի կողմից կատարվող հետազոտական աշխատանքները, մասնավորապես՝ ՊԱՀՀ-ում մշակված կիբեռանվտանգության ազգային ռազմավարության նախագիծը և ՏՀՏ ոլորտի ղեկավարի համակարգի (CIO) տեղայնացման և Հայաստանում ներդրման նախագիծը:
Հյուրերը տպավորված էին այցով և հույս հայտնեցին, որ համագործակցություն կծավալվի ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի պատերազմի քոլեջի և ՀՀ ՊՆ ՊԱՀՀ-ի միջև:

Делегация Военного колледжа Военно-воздушных сил США посетила Национальный исследовательский университет обороны
7 Марта, 2018 10:17
7 марта делегация Военного колледжа Военно-воздушных сил (Air War College) США посетила Национальный исследовательский университет обороны МО РА. Целью визита было формирование более глубоких представлений о безопасностной среде на Южном Кавказе, вызовах, осуществляемом с американской стороной сотрудничестве в сфере обороны.
Основатель-Начальник Национального исследовательского университета обороны, генерал-лейтенант, доктор политических наук, профессор Гайк Котанджян представил гостям исследовательский (Институт национальных стратегических исследований) и образовательный (Институт национального стратегического оборонно-безопасностного образования) компоненты Университета. Он отметил, что в образовательном компоненте Университета реализуются программы послевузовского специального и дополнительного образования (переподготовки), а также планируется осуществление магистерского образования. Профессор Котанджян отметил, что образовательный процесс в Университете развертывается по модели западных исследовательских университетов и институтов – с учетом опыта российских мозговых центров – посредством переноса в аудиторию продуктов научно-прикладных исследований исследовательского компонента в качестве преподаваемого знания.
На встрече с докладами выступили заместитель Начальника НИУО по научной работе – начальник ИНСИ, кандидат исторических наук Бениамин Погосян, начальник Центра региональных стратегических анализов ИНСИ, кандидат исторических наук Давид Манасян, ученые-аналитики Центра кандидат исторических наук Ваграм Петросян и кандидат экономических наук Азат Давтян, которые представили различные аспекты динамики региональной безопасности. Начальник Центра политики национальной безопасности и информационно-коммуникационных технологий ИНСИ, кандидат технических наук Арман Григорян ознакомил гостей с исследовательскими работами Центра в области ИТ, в частности, с разработанными в НИУО проектами национальной стратегии кибербезопасности и адаптирования к условиям Армении и внедрения системы ИТ-директоров (CIO).
Гости получили глубокое удовлетворение от своего визита и выразили надежду на дальнейшее сотрудничество между Военным колледжем ВВС США и НИУО МО РА.