Հայաստանում հավատարմագրված հարգարժա՛ն դեսպաններ և ռազմական կցորդներ,
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը 26 տարեկան է: Մենք հպարտությամբ և երախտագիտությամբ ենք նշում այս տոնը. երախտագիտու­թյամբ՝ բոլոր այն անհատների, պետական և զինվորական գործիչների հանդեպ, ովքեր կանգնած են եղել ազգային բանակի ձևավորման ակունքներում, բոլոր այն գեներալների, սպաների և զինվորների, կամա­վորականների ու աշխար­հա­զո­րայինների հանդեպ, ովքեր իրենց սխրանքով են կռել Հայոց բանակի համբավը և ապա­հովել հայոց երկու պետությունների անվտանգությունը, բոլոր այն քաղաքացիների հանդեպ, ում վստահությունը, մասնակ­ցությունն ու աջակցությունը հնարավորություն են տվել և պարտավորեցրել կայացնելու հաղթական բանակ, որն ունակ է ապահովելու երկրի պաշտպանությունը, անվտանգությունը, տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անձեռնմխելիությունը:
Մեր 26-ամյա զինված ուժերը անհամեմատ ավելի երկար պատ­մություն, ավանդույթներ և մարտական ուղի ունեցող Հայոց բանակի հետևորդն է: Հայկական լայնալիճ աղեղնավորներից մինչև Արտաշեսյանների ծանրազեն հեծելազոր, Արշակունիների հետևակ-նետաձիգներից մինչև Կիլիկյան Հայաստանի ասպետական բանակ, լեռնական-աշխարհազորայիններից մինչև հայկական բանակի հատուկջոկատայիններ. սրանք հայոց ռազմական փառքի ուղենիշներն են և մեր ժողովրդի ուրույն ներդրումը ռազմարվեստի համաշխարհային պատմության մեջ:
Ինչպես երկար մարտական ուղի անցած յուրաքանչյուր զորքի պարագայում, մեր բանակի պատմության մեջ էլ եղել են հաղթանակներ և պարտություններ, նվաճումների փառք և կորուստների դառնություն, հավատարմություն և դավաճանություն, հերոսներ և դասալիքներ, եղել են համախմբվածություն և ներքին պառակտում: Հայտնի է, թե այդ դեպքերից որոնցում ենք վերելք ապրել, որոնցում` հետնահանջ:
Անհատին, հասարակությանը և ժողովրդին թուլացնելու, հնազանդեցնելու, պարտության մատնելու ամենակարճ ուղին միշտ եղել է սեփական ուժերի նկատմամբ անվստահություն, կասկածանք սերմանելը և իր գաղափարական հենքից, արմատներից, ինքնության ճանաչումից և գիտակցումից կտրելը:
Մեզ երկար ժամանակ ներշնչել են, որ տառապյալների, հայրենազրկվածների, կոտորածներից մազապուրծ եղածների ժառանգներ ենք՝ մոռացության տալով մեր փառավոր հաղթանակների պատմությունը:
Մեզ փորձել են պոկել հազարամյակների այն արմատներից, որոնք կենսական են սեփական հողում ամուր կանգնելու և ժամանակների հոսանքներին դիմակայելու համար:
Այնինչ մեր նորագույն պատմությունն այլ բան է հուշում: 1918-ից ի վեր մենք ապրել ենք հաղթանակների դարաշրջան: Այդ հաղթանակներն են հնարավորություն տվել մեզ վերագտնելու մեր ինքնությունը, վերադարձնելու աշխարհով սփռված մեր ժառանգության մի զգալի մասը՝ առաջին հերթին ի դեմս հայրենադարձած մեր քույրերի և եղբայրների, որ հնարավոր դարձրին մերօրյա Հայաստանում համադրելու մեր հայրենիքի արևելյան և արևմտյան հատվածների ավանդույթները, հիշողությունները, համն ու հոտը:
Այդ հաղթանակների շնորհիվ հնարավոր եղավ պահպանել մեր հոգևոր արժեքները, Մայր Աթոռը, ունենալ Երևանի պետական համալսարան, Մատենադարան, Գիտությունների ազգային ակադեմիա: Դրանց շնորհիվ վեր խոյացան հայրենի գիտությունն ու արդյունաբերությունը, նորովի վերածնվեց միջնադարյան հայկական ճարտարապետությունը, ծաղկում ապրեցին մեր դպրությունը, մշակույթը, արվեստները և սպորտը:
Վերջին 100 տարվա համաշխարհային առաջընթացում չեղավ որևէ ոլորտ, որտեղ մեր ժողովրդի զավակները չունենային իրենց նշանակալի ներկայացվածությունն ու ներդրումը: Եվ դա մեր հաղթանակների արդյունքն էր:
Սարդարապատից և Մեծ Հայրենական պատերազմից մինչև Արցախյան հերոսամարտ մենք բազում առիթներ ենք ունեցել հպարտանալու մեր բանակի հզորությամբ, մեր պապերի, հայրերի և եղբայրների սխրանքով, մեր ժողովրդի համախմբվածությամբ և միասնականությամբ, մեր հերոսներով` ամենահայտնի մարշալներից մինչև անհայտ զինվոր:
Փա՛ռք մեր հերոսներին, փա՛ռք նրանց սխրանքին և հավերժ հիշատակ:
Հարգենք Հայոց բանակի բոլոր ժամանակների հերոսների հիշատակը հոտնկայս ծափահարություններով:
Հարգելի՛ ներկաներ,
Մեկ դար առաջ, Հայոց ցեղասպանության` Մեծ եղեռնի մղձավանջի թարմ և արնահոսող վերքերի մեջ դժվար էր հաղթանակ նշմարել: Դժվար էր պատկերացնել, որ հայրենազրկված ժողովրդի մի հատվածը կարողանալու է համախմբվել և տեր կանգնել իր արժեքներին, իր սկզբունքներին, իր ճակատագրին: Այնինչ դա ինքնությունը պահպանելու միակ ուղին էր, և մեր դարավոր իմաստությունը հուշեց մեր պապերին, որ դա է ժամանակի պահանջը` միասնություն, որ ծնելու էր Սարդարապատ, Բաշ-Ապարան և Ղարաքիլիսա: Հաղթանակներ, որ դարերի դադարից հետո ազդարարելու էին անկախ պետականության հռչակումը:
Ընդամենը երկու տասնամյակ անց մեր ժողովուրդն առերեսվեց մի նոր հրեշավոր մարտահրավերի. ֆաշիզմը սպառնում էր գլխիվայր շրջել մարդկության բնականոն ընթացքը:
Հազիվ իր ազգային գենոֆոնդը վերականգնող՝ Խորհրդային Միության ամենափոքրաթիվ հանրապետություններից մեկը իր բնակչության թվին անհամաչափ զինվորականներ ուղարկեց Մեծ հայրենականի ռազմաճակատներ:
Ռազմաճակատ մեկնեցին հայ ժողովրդի 600 հազար զավակներ, որոնց կեսը տուն չվերադարձավ։ Ավելի քան 100 հազար սփյուռքահայ անդամագրվեց Դիմադրության շարժմանը, մարտնչեց դաշնակիցների զորքերում։
1941 թվականի դժնդակ հունիսին Թբիլիսիից ռազմաճակատ մեկնեց դպրոցը նոր-նոր ավարտած մի հայ աղջնակ։ Նրան վիճակվեց մասնակցել Ստալինգրադի ճակատամարտին, Մալայա զեմլյայի և այլ մարտերի, Ուկրաինայի ու Չեխոսլովակիայի ազատագրմանը։ Պատերազմից հետո ստացավ կրթություն, ընտանիք կազմեց, անցավ մեծ ճանապարհ։
Պատերազմի ու աշխատանքի վետերան, վաստակավոր ու վաստա­կաշատ մանկավարժ 95-ամյա Ռոզալիա Աբգարյանն այսօր դահլիճում է:
Տիկի՛ն Ռոզալիա, խոնարհվում ենք Ձեր սխրանքի առջև: Փա՛ռք Հայոց բանակի բոլոր ժամանակների վետերաններին:
Տիկնա՛յք և պարոնա՛յք,
Այս դահլիճում ներկա են մարդիկ, ովքեր 30 տարի առաջ, երբ սկիզբ առավ Ղարաբաղյան շարժման մերօրյա` հաղթական փուլը, ոչ թե պարզապես ականատեսն էին պայքարի մեկնարկի, այլ կանգնած էին դրա ակունքներում: Սակայն նույնիսկ նրանցից քչերը կարող էին այն ժամանակ ենթադրել, որ տարիներ անց ինքնապաշտպանության ուժերի կոմիտեի նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից շնորհված առաջին սպայական աստղերը կդառնան գեներալական ուսադիրներ, որ թեժ մարտադաշտերը կվերածվեն ամուր առաջնագծերի, իսկ ռմբակոծվող Ստեփանակերտի փողոցները` պուրակների և նորակառույց թաղամասերի:
Այսօր աշխարհում յուրաքանչյուր հայ ոգեշնչվում է Արցախի գրանցած արդյունքներից, նվաճումներից և առաջընթացից: Արցախում հնչող յուրաքանչյուր նորածին մանկան ճիչ, յուրաքանչյուր ձևավորվող ընտանիք, նորակառույց տուն դիտվում է որպես համազգային ձեռքբերում:
Փա´ռք Արցախի հերոս ժողովրդին:
30 տարի առաջ մենք՝ որպես հասարակություն, չէինք պատկերացնում, որ առերեսվելու ենք լայնամասշտաբ, երկարատև պատերազմի, և որ դրա արդյունքում բանակը դառնալու է մեր վերագտած անկախ պետականության առանցքն ու ողնաշարը:
Սակայն անքննելի են Աստծո գործերը: Ո՞վ գիտի, թե ինչպիսի երկիր կունենայինք այսօր, և կլինեի՞նք արդյոք ընդհանրապես, եթե անկախության առաջին իսկ օրվանից պարտադրված չլինեինք ամենօրյա ջանասիրությամբ զբաղվելու ամենակարևոր գործով՝ մեր անկախ երկրի անվտանգության ապահովմամբ: >10>
Եվ այսօր՝ անկախության հռչակումից 26 տարի անց, նույն ջանասիրությամբ պետք է շարունակենք ամենօրյա այդ աշխատանքը: Կանցնեն տասնամյակներ, լուծված կլինի մեր անվտանգության այսօրվա կարևորագույն խնդիրը, բայց մեր ինքնությունը, ինքնիշխանությունը և ազատ զարգանալու հնարավորությունը պահպանելու համար այդ ժամանակ ևս պարտավոր ենք լինելու աչքի լույսի պես պահպանել մեր բանակը, մեր զինված ուժերը: Հենց դա ենք հաշվի առել առաջիկա տարիների զարգացման ծրագրերը մշակելիս:
Անցնող տարին նշանավորվեց առաջնագծի` ժամանակակից միջոցներով հագեցմամբ և անվտանգության ապահովման պայմանների բարելավմամբ, զինված ուժերը արդի սպառազինությամբ ու ռազմական տեխնիկայով համալրմամբ, ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացման պետական ծրագրի հաստատմամբ:
Հայոց բանակը, այս տարի փայլուն դրսևորեց իրեն` հյուրընկալելով ՀԱՊԿ խոշորագույն զորավարժությունը, մասնակցելով երկկողմ և բազմակողմ վարժանքների դաշնակից և գործընկեր երկրներում:
Հայ զինվորը շարունակեց բարձր պահել մեր երկրի դրոշը Կոսովոյում և Աֆղանստանում, Լիբանանում և Մալիում՝ մասնակցելով միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների:
Ընդունվեցին «Պաշտպանության մասին» և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» կարևորագույն օրենքները, մշակվեց ու առաջիկա օրերին Հանրապետության Նախագահի հաստատմանը կներկայացվի զինված ուժերի արդիականացման յոթնամյա ծրագիրը:
Առջևում այս բոլոր ծրագրերի իրագործման դժվարին և պատվաբեր աշխատանքն է:
Այսօր Հանրապետության Նախագահը պետական պարգևներ, բարձրագույն զինվորական կոչումներ շնորհեց իրենց ծառայությամբ աչքի ընկած մի շարք զինծառայողների: Յուրաքանչյուր այդպիսի պարգևատրման հետևում մի սխրանքի պատմություն կա:
Անցած տարվա փետրվարի 25-ին, պաշտպանության բանակի մի հատվածում նկատելով դավադրաբար առաջ շարժվող հակառակորդի ուժերը, ժամկետային զինծառայողներ Սամվել Խաչատրյանը, Վահե Մարտիրոսյանը, Կարապետ Կարապետյանը և Աշոտ Մազմանյանը, լեյտենանտ Արմեն Գրիգորյանի հետ գործեցին արագ և վստահ: Հակառակորդը հետ շպրտվեց տանելով մարդկային զգալի կորուստներ: Արցախի Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով Արմենը, Սամվելը, Կարապետն ու Աշոտը պարգևատրվեցին «Արիության», իսկ Վահեն՝ «Մարտական ծառայության» մեդալով: Տղաներն այժմ դահլիճում են:
Շնորհակա՛լ ենք, տղե՛րք:
Օրեր առաջ դասակի հրամանատարը վիրավորվել էր` օգնության նետվելով հակառակորդի կրակի տակ հայտնված զինվորին: Անհնարին է չհիշել, որ ամիսներ առաջ նույն կերպ վիրավորվել էր հրամանատարին օգնության հասած ժամկետային զինծառայողը: Հրամանատար-զինվոր այսպիսի կապն է ամբողջացնում մեր այսօրվա բանակի կերպարը:
Շուշիից 17-ամյա Արսեն Շումանյանը մանկուց երազել է զինվորական դառնալ: Դա օրինաչափ է, քանի որ նա «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանակիր, հակառակորդի ահ ու սարսափ Լավրենտի Շումանյանի զավակն է: Ավանդույթները և ընտանեկան դաստիարակությունը, իրոք, մեծ դեր են խաղում մասնագիտության ընտրության մեջ: Բայց վերջնարդյունքին հասնելու համար ոչ պակաս կարևոր է որակյալ կրթությունը:
Պաշտպանության նախարարությունն Արսենին և հազարավոր պատանիների մրցութային կարգով հնարավորություն է տալիս իրականացնելու երազանքը` անվճար ուսում ստանալ տարածաշրջանի լավագույն կրթահամալիրում` Արսենի հոր մարտական ընկերոջ, Ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանի անունը կրող ռազմամարզական վարժարանում: Արսե՛ն, վստահ եմ, որ դու նույնքան հպարտ ես՝ մոնթեականի պատվաբեր ուսադիրները կրելով, որքան մենք ենք ոգևորված քո փայլուն առաջադիմությամբ, աշխատասիրությամբ և նպատակասլացությամբ:
Իզմիրլյան ընտանիքի խոշոր նվիրաբերությամբ արդեն այս տարի կմեկնարկի Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի գլխավոր մասնաշենքի վերակառուցումը: Ոչ հեռավոր ապագայում մեր շարքերը համալրվելու են քաղաքացիական բուհերում սովորող և «Պատիվ ունեմ» ծրագիրն ընտրած երիտասարդ սպաներով, և մեր բանակը ստանալու է նոր լիցք` բարձրացնելով իր մարտունակությունը:
Ու թեև զինվորական մասնագիտությունը համարվում է տղամարդու գործ, հայ աղջիկները ևս տեսնում են այդ ոլորտում իրենց դրսևորելու հնարավորություն:
Նաիրա Արշակյանը` Շիրակի մարզից, ռազմական համալսարանի լավագույն կուրսանտներից է, արդեն ունի երեք պարաշյուտային թռիչք: Նա մասնագիտությունն ընտրել է՝ հետևելով եղբոր` մարտկոցի հրամանատար, կապիտան Վազգեն Արշակյանի օրինակին, որոշել է դառնալ եղբոր մարտական ընկերը, ընտրել է շատ բարդ մասնագիտացում, և վստահ եմ՝ հաջողության է հասնելու: Նաիրա´, Դուք և մեր մայրերը, կանայք, քույրերն ու աղջիկները գիտեք, որ հայ տղամարդը երբեք չի վարանի պաշտպանել հայրենիքը հակառակորդի ոտնձգությունից:
Բայց ուզում եմ, որ նույնչափ վստահ լինեք, որ եթե ընտրել եք զինվորականի մասնագիտությունը, մենք երաշխավորելու ենք հավասար իրավունքներ և հնարավորություններ կին-զինծառայողների համար:
Առհասարակ, մենք շարունակելու ենք անել ամեն ինչ` բանակի հետ հետադարձ կապն ուժեղացնելու, զինվորի և իր ընտանիքի շփումը հեշտացնելու, բանակում մարդու իրավունքների պաշտպանվածությունն ապահովելու համար: Բանակի թեժ գիծը, «Դիտակետ» հարցումների ծրագիրը, բաց շփումը մամուլի և քաղաքացիական հասարակության հետ օգնելու են մեզ հասնել այդ նպատակին:
Մեր հասարակության կողմից զգայնությամբ ընկալվող երևույթներից է զոհված զինծառայողների ընտանիքների և հաշմանդամ զինծառայողների խնդիրներին տրվող լուծումների որակը:
Մենք շարունակում ենք ջանքեր գործադրել այդ ուղղությամբ: Ընդամենը մեկ տարի է, ինչ գործում է 1000plus.am կայքը, և մեր բազմաթիվ հայրենակիցներ, համոզվելով հիմնադրամի կենսական անհրաժեշտության և թափանցիկության հարցում, օգնության ձեռք մեկնեցին:
Ուզում եմ հիշատակել առաջին կամավոր նվիրատուներին. 90-ամյա կիպրահայ Հարություն Անմահունին նվիրաբերեց իր խնայած 10.000 ԱՄՆ դոլարը, ֆրանսահայ Ռայմոն Եզեկուլյանը մինչ օրս կատարված ամենախոշոր նվիրաբերությունն է փոխանցել հիմնադրամին, ժողովրդական արտիստ, ռեժիսոր Ռուբեն Գևորգյանցի վերջին ցանկությամբ հարազատները խնդրեցին հիմնադրամին փոխանցել նրա շիրիմին բերվելիք ծաղկեպսակների գումարը: Հարյուրավոր քաղաքացիներ կատարում են մեծ ու փոքր, բայց իրենց և մեր ամբողջ հասարակության համար չափազանց նշանակալի նվիրաբերություններ:
Իհարկե, հիմնադրամից կատարված հատուցումներն ընտանիքներին չեն վերադարձնի իրենց հարազատներին, չեն վերականգնի զինհաշմանդամի առողջությունը, և այս իմաստով՝ «փոխհատուցում» բառը բոլորովին տեղին չէ: Բայց փոխգնդապետ Գեղամ Մանուկյանի զավակները` Վիտալին և Արմինեն, նրա այրին կզգան, որ պետությունը, ամբողջ ժողովուրդը, յուրաքանչյուր քաղաքացի կանգնած են իրենց կողքին:
Փոխգնդապետը, ով դեռևս 2015 թվականին ստացել էր ծանր վիրավորում և կարող էր զորացրվել, բայց շարունակեց ծառայությունը, իհարկե, չի մտածել այդ մասին, երբ ընտրել է մասնագիտություն, երբ անցել է մարտական հերթապահության, անգամ երբ լսել է ծավալված թեժ բանավեճը` հիմնադրամի ստեղծման նպատակահարմարության շուրջ: Բայց վստահ եմ, որ հոգու խորքում միշտ գիտեր, որ եթե որևէ բան պատահի, իր մարտական ընկերները, իր հարազատները, նաև բոլորովին անծանոթ մարդիկ անտարբեր չեն մնա իր ընտանիքի հոգսերի հանդեպ: Կարևոր է, որ մենք դա անում ենք կանոնակարգված և համախմբված կերպով: Տիկի՛ն Ինգա, մեր հասարակությունը խոնարհվում է Ձեր ամուսնու հիշատակի առջև:
Այս տարի հիմնադրամից ընդհանուր առմամբ ավելի քան 400 միլիոն դրամի փոխհատուցում է ստացել 41 ընտանիք: Առաջիկա տարիներին այդ ընտանիքներին կփոխանցվի ավելի քան 2 մլրդ դրամ: Դա այն նվազագույնն է, որ մենք պարզապես պարտավոր էինք անել:
Պարտավոր էինք նաև իրական քայլեր կատարել զոհվածների և հաշմանդամների ընտանիքների բնակարանային խնդրի լուծման ուղղությամբ: 9 ամսվա ընթացքում մենք կատարեցինք Հանրապետության Նախագահի հանձնարարականը և ամբողջությամբ լուծեցինք հերթագրված 1-ին կարգի զինհաշմանդամների անօթևան և բարելավման կարիք ունեցող, ինչպես նաև զոհված զինծառայողների անօթևան ընտանիքների բնակավորման խնդիրը: Այս տարի շարունակելու ենք ծրագիրը 2-րդ կարգի զինհաշմանդամների համար:
Տոնական այս օրերին մենք Երևանում շահագործման ենք հանձնելու բնակելի շենք զինծառայողների համար: Ավելի քան 70 սպայական ընտանիք կնշի իր բնակարանամուտը: Նրանց մեջ է հրետանային դիվիզիոնի հրամանատար, զինված ուժերում 20 տարվա անթերի, այդ թվում երկար տարիներ առաջնագծում ծառայություն ունեցող փոխգնդապետ Հարությունյանը, նրա տիկինը` Գայանեն, և որդիները` Համլետն ու Հայկը: Թող ձեր նոր օջախում մշտապես թևածեն սերն ու համերաշխությունը:
Սակայն 70 բնակարանը ակնհայտորեն անբավարար է հազարավոր սպաներ ունեցող բանակի համար: Նոր օրենսդրությամբ նախատեսված կարգով արդեն այս տարի կմեկնարկի սպայական անձնակազմի համար գերմատչելի բնակարանների հիփոթեքային ծրագիրը, որը թույլ կտա յուրաքանչյուր տարի լուծել մոտավորապես 500 սպայական ընտանիքի խնդիր: Այնպես որ, սպայական մասնագիտությունն ընտրող երիտասարդը արդեն ռազմաուսումնական հաստատություն ընդունվելիս վստահ կլինի, որ լուծված է իր ապագա ընտանիքի սոցիալական կարևորագույն հարցը:
Հովհաննես Պողոսյանը, Հայկ Թորոսյանը, Դանիել Դավթյանը, Անդրեյ Վարդումյանը, Ավետիս Զարգարյանը իրենց զինակից ընկերների շրջանում մեծ հեղինակություն են վայելել: Նրանք միշտ աչքի են ընկել իրենց խիզախությամբ, ոգու ամրությամբ, ֆիզիկական ուժով: Ապրիլյան արկածախնդրության օրերին հակառակորդի գնդակը նրանց գամեց մահճակալին:
Բժիշկներն ասում են, որ նմանօրինակ բարդ դեպքերում ողջ մնալու հավանականությունն է զրոյին մոտ, իսկ գիտակցության, խոսելու, քայլելու կենսական ֆունկցիաներն անգամ երկրորդական են դիտվում: Բայց զինված ուժերի փորձառու սպա-բժիշկները փոխգնդապետ, այն օրերին վերակենդանացման բաժնի վարիչ, իսկ այսօր արդեն ՀՀ զինված ուժերի ռազմաբժշկական վարչության պետ Գայանե Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ արեցին անհնարինը: Մեր հերոս տղաները ոչ միայն ապրեցին, այլև արագ սկսեցին վերադառնալ լիարժեք կյանքի:
Նման դժվար վիճակում հայտնված բազմաթիվ երիտասարդներ ունեն երկարատև և շարունակական արհեստավարժ վերականգնողական բուժման կարիք: Հայաստանում այդպիսի ծառայությունները մասնակիորեն էին հասու: Կար մասնագիտական ներուժի և անհրաժեշտ սարքավորումների պակաս:
11 ամիս առաջ Երևանի պետական բժշկական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը և «Աջակցություն վիրավոր զինվորներին և զինհաշմանդամներին» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Հայկուհի Մինասյանը պատմեցին իրենց տեսլա­կանի մասին` Երևանի կենտրոնում, Բժշկական համալսարանի բազայի վրա, Երևանի ամենահին պատմական բուժհաստատության շենքում ստեղծել Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոն: Չկար նախագիծ, չկար նախահաշիվ, չկար հետագա աշխատանքի ծրագիր: Կառավարման բոլոր կանոններով այդ ծրագիրը դատապարտված էր տապալման: Սակայն նրանք այնքան վստահ էին իրենց նպատակներում, համոզիչ՝ հիմնավորումներում, որ անհնարին էր մերժելը:
Հանրապետության Նախագահի և Առաջին տիկնոջ բարձր հովանու ներքո, բազմաթիվ բարերարների, կազմակերպությունների և կառույցների շնորհիվ հաշվված ամիսների ընթացքում կատարվեց ահռելի ծավալի շինարարական աշխատանք:
Բարերար Սամվել Կարապետյանի ջանքերով կենտրոնը հագեցվեց գերժամանակակից սարքավորումներով: Այսօր արդեն եզակի այդ կառույցը բացեց իր դռները: Այն լավագույններից է միջազգային չափանիշներով: Բացի վերականգնողական ծառայություններից` կենտրոնը լինելու է նաև «մեկ պատուհան» զինհաշմանդամների համար` նրանց բոլոր խնդիրներին հնարավոր լուծումներ գտնելու նպատակով: Ստեղծվելու են մասնագիտական ուսուցման և զբաղվածության ծառայություններ:
Շուտափույթ ապաքինում մեր հերոսներին:
Հարգելի´ ներկաներ,
Ի թիվս այսօր հնչած երախտագիտության բազմաթիվ խոսքերի՝ հատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում մեր այն 150 քաղաքացիներին, ովքեր այնչափ վստահեցին մեր բանակին և պետությանը, որ անգամ մինչև ծրագրի մանրամասների հստակեցումը, մինչև պայմանագրի տեքստին ծանոթանալը, իրենց համաձայնությունը տվեցին զինված ուժեր զորակոչվելու «Ես եմ» ծրագրով:
Ծրագրի նպատակն է ժամկետային ծառայությունը կապել հետագա առաջընթացին` պատվով ծառայությունն անցած զինվորներին ավելի ամուր մեկնարկային դիրքերից քաղաքացիական կյանք վերադարձնելու նպատակով: «Ես եմ» ծրագրի առաջին նորակոչիկներն այժմ դահլիճում են:
Տղե՛րք, ոտքի:
Դուք զորակոչվում եք զինված ուժեր ամենակարևոր ու խորհրդանշական օրը՝ հունվարի 28-ին: Հենց այստեղից, այսօրվա համերգից անմիջապես հետո դուք, համաձայն ձեր ընտրության, մեկնելու եք առաջնագծի զորամասեր` նախ ուսումնական փուլ անցնելու, իսկ ամիսներ անց` մարտական հերթապահություն ստանձնելու:
Պարտական եմ ձեզ ձեր ընտրության, ձեր վստահության համար:
Դուք ապացուցեցիք, որ մեր արժեքները սրբորեն պահպանելու կամքը, կամավորականության ու վտանգին առերեսվելու ոգին մշտարթուն է մեր ժողովրդի մեջ:
Իմացե´ք, որ ձեր որոշումից մի կողմից՝ հուզված, մյուս կողմից՝ ոգևորված են ոչ միայն ձեր ծնողները, այլև ամբողջ ժողովուրդը, դուք եք այսուհետ հայ աղջիկների երազած կերպարները, դուք եք հակառակորդի ահն ու սարսափը, դուք եք ձեր ապագա հրամանատարների հպարտությունն ու հենարանը: Բոլորիս հայացքներն ուղղված են ձեզ ու ձեր ընկերներին: Բարի ծառայություն և բարի վերադարձ:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ,
Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ բոլորիս մեր զինված ուժերի կազմավորման 26-րդ տարեդարձի, Արցախյան շարժման 30-ամյակի, մեր բեկումնային հաղթանակների մեկդարյա հոբելյանի առթիվ:

Выступление министра обороны Республики Армении Вигена Саргсяна на праздничном концерте, посвященном Дню армии
29 Января, 2018 19:55
Праздничный концерт посвященный Дню армии (видео)
Многоуважаемый Президент Республики Армения!
Многоуважаемый Президент Республики Арцах!
Святые отцы!
Достопочтенные послы и военные атташе, аккредитованные в Армении!
Уважаемые генералы, офицеры, специальные гражданские служащие, прапорщики, курсанты, рядовые!
Вооруженным Силам Республики Армения - 26 лет. Мы с гордостью и признательностью отмечаем этот праздник. С признательностью всем тем лицам, государственным и военным деятелям, которые стояли у истоков формирования национальной армии, всем тем генералам, офицерам и солдатам, добровольцам и ополченцам, кто своим подвигом ковал репутацию Армянской армии и обеспечил безопасность двух армянских государств, всем тем гражданам, чье доверие, участие и поддержка дали возможность и обязали обеспечить становление победоносной армии, которая в состоянии обеспечить оборону, безопасность, территориальную целостность и неприкосновенность границ страны.
Наши 26-летние Вооруженные Силы - потомок Армянской армии, имеющей несравнимо более долгую историю, традиции и ратный путь. От армянских лучников до тяжелой кавалерии Арташесидов, от пехотинцев-лучников Аршакидов до рыцарской армии Киликийской Армении, от горцев-ополченцев до спецназовцев Армянской Армии. Это - этапы армянской воинской славы и самобытный вклад нашего народа во всемирную военную историю.
Как в случае любого прошедшего долгий боевой путь войска, так и в истории нашей армии были победы и поражения, слава достижений и горесть утрат, преданность и предательство, герои и дезертиры, сплоченность и внутренний раскол. Известно, в каких из этих случаев мы переживали подъем, а в каких – упадок.
Самым коротким путем к тому, чтобы ослабить, поработить, обречь на поражение личность, общество и народ всегда было сеяние неуверенности в собственных силах, сомнения и отрывание от идейной основы, от корней, от познания и самосознания своей идентичности.
Нам долго внушали, что мы - наследники мучеников, лишенных родины, едва избежавших резни, предавая забвению историю наших доблестных побед. Нас пытались оторвать от тех тысячелетних корней, которые жизненно важны для того, чтобы крепко стоять на собственной земле и противостоять течению времен.
Тогда как наша новейшая история подсказывает иное. Начиная с 1918 года мы переживали эпоху побед. Эти победы дали нам возможность вновь обрести нашу идентичность, вернуть значительную часть разбросанного по всему миру нашего наследия, и, в первую очередь, в лице репатриированных наших сестер и братьев, которые сделали возможным синтезировать в современной Армении традиции, воспоминания, вкус и аромат Восточной и Западной Армении.
Благодаря этим победам стало возможным сохранить наши духовные ценности, Первопрестольный Святой Эчмиадзин, иметь Ереванский государственный университет, Матенадаран, Национальную Академию наук. Благодаря им пережили взлетотечественная наука и промышленность, по-новому возродилось средневековое армянское зодчество, расцвели образование, культура, искусство и спорт.
За последние 100 лет не было ни одной области во всемирном прогрессе, в которых сыны армянского народа не имели бы своего весомого представительства и вклада. И это был результат наших побед.
От Сардарапата и Великой Отечественной войны до Арцахской героической битвы мы имели множество поводов гордиться мощью нашей армии, подвигом наших дедов, отцов и братьев, сплоченностью и единством нашего народа, нашими героями – от самых известных маршалов до Неизвестного солдата.
Слава нашим героям, слава их подвигу и вечная память! Почтим память героев Армянской армии всех времен стоя и аплодисментами.
Уважаемые гости!
Век назад, в свежих и кровоточащих ранах кошмара Геноцида армян трудно было предвидеть какую-либо победу. Трудно было представить, что часть лишенного родины народа сможет сплотиться и сохранить свои ценности, принципы, свою судьбу. Однако это был единственный путь к сохранению идентичности, и наша многовековая мудрость подсказала нашим дедам, что единство - это требование времени, которое породит Сардарапат, Баш-Апаран и Каракилису. Победы, которые после многовекового перерыва возвестили бы о провозглашении государственной независимости.
Спустя всего два десятка лет наш народ столкнулся с новым чудовищным вызовом – фашизм угрожал перевернуть естественный ход развития человечества. С трудом восстанавливавшая свой генофонд одна из самых малочисленных по населению республик Советского Союза, Армения отправила на фронт Великой Отечественной войны несопоставимое с численностью населения республики число военносдужащих.
На фронт ушли 600 тысяч сыновей армянского народа, половина из них не вернулиась домой. Свыше 100 тысяч зарубежных армян приняли участие в движении Сопротивления, сражались в войсках союзников.
В злополучный июнь 1941 года из Тбилиси на фронт ушла армянская девчушка, только что окончившая школу. Ей довелось участвовать в Сталинградской битве, воевать на Малой земле, участвовать в других боях и освобождении Украины и Чехословакии. По окончании войны она получила образование, создала семью, прошла большой путь. Ветеран войны и труда, заслуженный и уважаемый педагог, 95-летняя Розалия Абгарян сегодня в этом зале. Розалия Сергеевна, мы преклоняемся перед Вашим подвигом!
Слава ветеранам Армянской армии всех времен!
Дамы и господа!
В этом зале присутствуют люди, которые 30 лет назад, когда начался современный - победный этап Карабахского движения, были не просто очевидцами начала борьбы, а стояли у ее истоков.
Но даже немногие из них в то время могли предположить, что пройдут года и присвоенные председателем Комитета сил самообороны Сержем Саргсяном первые офицерские звезды станут генеральскими погонами, и что поля тяжелых сражений перерастут в укрепленные передовые, а подвергшиеся обстрелам улицы Степанакерта – в скверы и новозастроенные районы.
Сегодня каждый армянин в мире воодушевлен результатами, достижениями и прогрессом Арцаха. Каждый голосок новорожденного младенца, каждая создаваемая семья, построенный дом в Арцахе рассматриваются как общенациональное достижение.
Слава героическому народу Арцаха!
30 лет назад мы, как общество, не представляли, что предстанем перед широкомасштабной, длительной войной, и что в итоге армия станет хребтом и стержнем вновь обретенной государственной независимости.
Но неисповедимы пути Господни! Кто знает, какой страной мы были бы сегодня и были бы вообще, если с первого же дня независимости не были бы вынуждены с повседневным рвением заниматься самым главным – обеспечением безопасности нашей независимой страны.
И сегодня, спустя 26 лет после провозглашения Независимости, мы должны с тем же рвением продолжать эту каждодневную работу. Пройдут десятилетия, будет решена сегодняшняя важнейшая задача нашей безопасности, но чтобы сохранить нашу идентичность, суверенитет и возможность свободного развития, то и тогда будем обязаны как зеницу ока, сохранять и беречь нашу армию, наши Вооруженные Силы. Именно это мы учли при разработке программ развития на ближайшие годы.
Минувший год ознаменовался насыщением передовой современными средствами и улучшением условий обеспечения безопасности, пополнением Вооруженных Сил современным вооружением и военной техникой, утверждением Государственной программы развития военно-промышленного комплекса.
В этом году Армянская армия блестяще проявила себя, принимая крупнейшее учение ОДКБ и участвуя в двустороонних и многосторонних учениях как на территории Армении, так и в странах-союзниках и партнерах. Армянский воин, по-прежнему, высоко держал знамя нашего государства, участвуя в миротворческих миссиях в Косово, Афганистане, Ливане и Мали.Были приняты важнейшие законы «Об обороне» и «О военной службе и статусе военнослужащего», разработана и в ближайшие дни будет представлена на утверждение Президента Республики Армения семилетняя программа модернизации Вооруженных Сил. Предстоит труднейшая и почетная работа по реализации всех этих программ.
Уважаемые гости !
Сегодня Президент Республики вручил государственные награды, присвоил высшие воинские звания ряду военнослужащих, отличившихся в ходе службы. За каждым из этих награждений история подвига. Подвига, о котором, порой, и не скажешь вслух.
25 февраля прошлого года, на одном из участков Армии обороны, заметив коварное продвижение вперед сил противника, военнослужащие срочной службы Самвел Хачатрян, Ваге Мартиросян, Карапет Карапетян и Ашот Мазманян,вместе с лейтенантом Арменом Григоряном действовали быстро и уверенно. Противник был отброшен, понеся ощутимые потери.
Указом Президента Республики Арцах Армен, Самвел, Карапет и Ашот награждены медалью “За отвагу”, а Ваге – медалью “Мужество”. Ребята сейчас здесь, в зале.
Благодарим вас, ребята.
Несколькоднейназадбылраненкомандирвзвода, бросившисьнапомощьсолдату, оказавшемусяподогнемпротивника. Невозможно не вспомнить, как несколько месяцев назад, таким же образом был ранен военнослужащий срочной службы, поспевший на помощь командиру.
Именно эта связь “командир-солдат” дополняет образ нашей сегодняшней армии.
17-летний Арсен Шуманян из Шуши с детства мечтал стать военным. Это закономерно, так как он - сын кавалера ордена “Боевой крест” 1-й степени Лаврентия Шуманяна, который наводил ужас на противника. Традиции и семейное воспитание, действительно, играют важную роль в выборе профессии. Но для достижения конечной цели не менее важное значение имеет качественное образование. В прошлом году, в этот же день, мы условились, что наша молодежь будет соревноваться между собой, дабы стать офицерами.
АрсенуитысячаммолодыхлюдейМинистерствообороныпредоставляетвозможностьосуществитьсвоюмечту – наконкурснойосновеполучитьбесплатноеобразованиевнаилучшемобразовательномкомплексерегиона, военно-спортивномлицееименинациональногогерояМонтеМелконяна - боевоготоварищаотцаАрсена.
Арсен, я уверен в том, что ты с такой же честью и гордостью носишь погоны лицея имени Монте, как мы воодушевлены твоими блестящими успехами в учебе, трудолюбием и целеустремленностью.
Благодаря солидному пожертвованию семьи Измирлян, уже в текущем году начнется реконструкция главного корпуса Военного университета имени Вазгена Саркисяна. В недалеком будущем наши ряды пополнятся молодыми офицерами обучающимися в гражданских вузах и выбравшими программу “Честь имею”, и наша армия получит новый заряд, подняв свою боеспособность.
И хотя военная профессия считается мужским делом, армянские девушки также видят в щтой области возможность для самореализации. Наира Аршакян из Ширакского Марза - одна из лучших среди курсантов Военного университета и за ее плечами - уже три прыжка с парашютом. По примеру брата – командира батареи капитана Вазгена Аршакяна, девушка решила стать для него боевым товарищем, выбрала очень сложную специализацию.
И я уверен, что она добьется успеха.
Наира, Вы и наши матери, жены, сестры и дочери знаете, что армянский мужчина никогда не побоится встать на защиту Родины от посягательств противника. Но я хочу, чтобы вы были столь же уверены, что уж если вы выбрали профессию военного, мы гарантируем равные права и возможности для женщин-военнослужащих.
Вообще, мы, по-прежнему, будем делать все для укрепления обратной связи с армией, облегчениия общения солдата со своей семьей, обеспечения защищенности прав человека в армии. Армейская “горячая линия”, программа опроса «Аспект», открытое общение с прессой и гражданским обществом помогут нам достичь этой цели.
Самым чувствительным явлением, воспринимаемым нашей общественностью, является качество решений проблем семей погибших военнослужащих и военнослужащих-инвалидов.
Мы продолжаем прилагать усилия в этом направлении. Всего лишь год, как действует сайт «1000plus.am”, и уже много наших граждан, будучи уверенными в жизненной необходимости и транспарентности фонда, протянули руку помощи. Хочу напомнить имена первых добровольных жертвователей: кипрский благотворитель армянского происхождения, 90-летний Арутюн Анмауни пожертвовал сбереженные 10 тысяч долларов США, французский армянин Раймон Езегелян сделал самое крупное на сей день пожертвование в фонд, родные народного артиста, режиссера Рубена Геворкянца, выполняя его последнюю волю, обратились с просьбой передать в фонд сумму на венки, которые были бы возложены на его могилу. Сотни граждан привносят свой большой и малый, но безмерно значимый для них и нашей общественности вклад.
Конечно же, полученные из фонда выплаты не вернут семьям их родных, не восстановят здоровье военного инвалида, и в этом смысле слово «компенсация»совершенно не к месту. Однако дети подполковника Гегама Манукяна – Виталий и Армине, его вдова почувствуют, что государство, весь народ, каждый гражданин - рядом с ними. Подполковник, который еще в 2015 году получил тяжелое ранение и мог уволиться, но продолжил службу, конечно же, не думал обо всем этом, когда выбирал профессию и начинал боевое дежурство, даже ни тогда, когда слышал горячие споры о целесообразности создания фонда. Но уверен, что в глубине души офицер всегда знал, что, если с ним что-нибудь случится, его боевые товарищи, родные и даже абсолютно незнакомые люди не останутся равнодушными к проблемам его семьи. Главное то, что мы делаем это регламентированно и сплоченно.
Госпожа Инга, наша общественность преклоняется перед памятью Вашего супруга!
В текущем году 41 семья получила из фонда в общей сложности выплаты на более чем 400 млн драмов. В ближайшие годы этим семьям будет перечислено более 2 млрд драмов. Это тот минимум, который мы просто были обязаны сделать.
Мы обязаны также предпринять реальные меры по решению квартирного вопроса семей погибших и инвалидов. В течение 9 месяцев мы выполнили поручение Президента Республики и полностью решили вопрос предоставления жилья всем стоящим в очереди военным инвалидам 1-й группы, которые не имеют крова или нуждаются в улучшении жилищных условий, а также проблему обеспечения жильем семьей погибших военнослужащих, не имевших жилья.
В текущем году программа жилья будет продолжена для военных инвалидов 2-й группы.В эти праздничные дни мы сдаем в эксплуатацию жилое здание в Ереване для военнослужащих. Более 70 офицерских семей отметят свое новоселье. Они стояли в очереди и ждали свои квартиры много лет. Среди них - командир артиллерийского дивизиона, безупречно прослуживший в Вооруженных Силах 20 лет, и в том числе - многие годы на передовой, подполковник Арутюнян, его супруга Гаяне и сыновья Гамлет и Гайк. И пусть в вашем новом очаге всегда царят любовь и согласие!
Однако очевидно, что 70 квартир недостаточны для армии, имеющей тысячи офицеров. В соответствие с порядком, предусмотренным новым законодательством, уже в текущем году стартует ипотечная программа предоставления сверхдоступных квартир для офицерского состава, которая позволит ежегодно решать проблемы жилья для около 500 офицерских семей. Таким образом, молодой человек, выбирающий офицерскую профессию, уже при поступлении в военно-учебное заведение будет уверен в решении важнейшего социального вопроса своей будущей семьи.
Ованес Погосян, Гайк Торосян, Даниел Давтян, Андрей Вардумян, Аветис Заргарян пользовались большим авторитетом среди своих сослуживцев. Онивсегда отличались отвагой, стойкостью духа и физической силой. В дни апрельской авантюры пуля противника приковала их к постели. Врачи утверждают, что в подобных сложнейших случаях вероятность остаться в живых близка к нулю, а жизненно важные функции сознания, речи и опорно-двигательной системы рассматриваются как второстепенные. Однако опытные медики-офицеры Вооруженных Сил под руководством подполковника, а сегодня уже и начальника медицинской службы Гаяне Оганесян сделали невозможное. Наши ребята-герои не только выжили, но и быстрыми темпами стали возвращаться к полноценной жизни.
Многие молодые люди, оказавшиеся в подобном тяжелом положении, нуждаются в длительном и постоянном квалифицированном реабилитационном лечении. В Армении подобные услуги доступны частично. Была нехватка персонала и необходимого оборудования.
11 месяцев назад ректор Ереванского государственного медицинского университета Армен Мурадян и председатель организации “Содействие раненным солдатам и военным инвалидам” Айкуи Минасян поделились идеей - создать в центре Еревана, на базе медицинского университета, в здании старейшего исторического медицинского учреждения Реабилитационный центр для защитника Родины. Не было проекта, не было сметы, не было программы дальнейшей работы. По всем канонам управления, данный проект должен был потерпеть фиаско. Но инициаторы были настолько уверены в своих целях и настолько убедительны, что невозможно было им отказать.
Под высоким патронажем Президента Республики и Первой Леди, благодаря многочисленным меценатам, организациям и структурам, в считанные месяцы были выполнены строительные работы громадного объема. Усилиями благотворителя Самвела Карапетяна центр оснащен суперсовременным оборудованием. И иуже сегодня это уникальное учреждение распахнуло свои двери. Оно – среди лучших по международным стандартам. Помимо реабилитационных услуг, центр станет “единым окном” для военных инвалидов в целях возможного решения всех их проблем. Будут созданы службы специализированного обучения и занятости.
Скорейшего восстановления нашим героям!
В числе прозвучавших сегодня многочисленных слов признательности, выражаю особую благодарность тем 150 гражданам,которые столь безгранично доверяют нашей армии и государству, что, не дождавшись уточнения деталей программы, еще до ознакомления с текстом контракта, дали свое согласие призваться в Вооруженные Силы по программе “Это я”.
Цель программы – увязать срочную службу с дальнейшей карьерой для того, чтобы солдат, с честью завершивший службу, вернулся в гражданскую жизнь с прочных стартовых позиций. Первые призывники по программе “Это я” находятся в зале.
Ребята, поднимитесь.
Вы призываетесь в Вооруженные Силы в самый важный и символичный день – 28 января. Прямо отсюда, сразу после сегодняшнего концерта, согласно вашему выбору, вы отправитесь в воинские части на передовой – сначала для прохождения учебного этапа, а месяцыспустя – на боевое дежурство.
Я в долгу перед вами за ваш выбор, за ваше доверие. Вы доказали, что воля свято хранить наши ценности, дух добровольчества и готовности встать лицом к лицу перед опасностью неугасаем в нашем народе. Знайте, что вашим решением, с одной стороны, взволнованы, а с другой, – воодушевлены не только ваши родители, но и весь народ, отныне - вы в мечтах армянских девушек, вы - страх и ужас противника, вы – гордостьи опора ваших будущих командиров. Все наши взоры устремлены к вам и к вашим товарищам. Доброй службы и счастливого возвращения!
Еще раз поздравляю всех нас с 26-й годовщиной образования наших Вооруженных Сил, с 30-летием Арцахского движения, с вековым юбилеем наших переломных побед.