Շարունակվել են զինված ուժերի արդիականացման ծրագրի նախագծի քննարկումները
Հունվարի 5-ին ՀՀ ՊՆ Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանում շարունակվել են զինված ուժերի արդիականացման յոթնամյա ծրագրի նախագծի ամփոփիչ քննարկումները, որոնց մասնակցել են ՊՆ, ԶՈՒ և ԶՈՒ ղեկավար կազմի, օրենսդիր և գործադիր մարմինների, հասարակական հատվածի ներկայացուցիչներ և փորձագետներ։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը համառոտ ներկայացրել է  զինված ուժերի արդիանակացման ծրագրի նախագծի հիմնական ուղղություններն ու կարևորագույն սկզբունքները: Նախարարն ընդգծել է, որ առկա տեխնիկական և տեխնոլոգիական առաջընթացը,  նոր զինատեսակների ձեռքբերումն ու  ներդրումը  էապես փոխել են մարտի վարման ձևերը՝ այն դարձնելով առավել սրընթաց և կարճատև: Հաշվի առնելով առկա մարտահրավերներն ու ուժերի հարաբերակցության պահպանման անհրաժեշտությունը՝ յոթնամյա ծրագիրը մշակելիս կանխատեսվել են գործողությունների զարգացման բոլոր հնարավոր տարբերակները, ուղենշվել են դրանց հակազդման ուղիները, ստեղծվել են անհրաժեշտ պայմանները՝ ռեսուրսների ղեկավարումն առավելագույնս արդյունավետ իրականացնելու համար:
Զեկույցներով հանդես են եկել նաև ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը, պաշտպանության նախարարի տեղակալ-ՌԱՊԿ նախագահ Դավիթ Փախչանյանը։
Քննարկումների մասնակիցները, կարևորելով զինված ուժերի արդիականացման հիմնարար փաստաթղթի մշակման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները, ներկայացրել են իրենց առաջարկություններն ու դիտարկումները:
Հիշեցնենք, որ 2017թ. հոկտեմբերի 24-ին Սերժ Սարգսյանը ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի կրթական նոր ծրագրի մեկնարկն ազդարարող նիստի ընթացքում  ՀՀ պաշտպանության նախարարին հանձնարարել էր մշակել  բանակի արդիականացման յոթնամյա ծրագիր, որով նախատեսվում է որակական նոր, բացառիկ մակարդակի վրա դնել զինված ուժերի կառավարման համակարգի արդյունավետությունը, զինուժի պատրաստության և մարտունակության աստիճանը:

5 January, 2018 19:08Representatives of the Ministry of Defence, Armed Forces and General Staff as well as those of legislative and executive bodies, NGO sector and experts attended the discussions.
Armenian Defence Minister Vigen Sargsyan briefed those present on the main directions and key principles of the program. He emphasized that the current technical and technological progress, the acquisition and introduction of new weapons have essentially changed the way combats are conducted, making them swifter and shorter. Taking into account the existing challenges and the need to maintain the balance of forces, all possible scenarios and counteractions were considered when drafting the program. In addition, necessary conditions have been created for effective resource management.
Chief of General Staff Col. Gen. Movses Hakobyan, Deputy Defence Minister David Pakhchanyan delivered reports.
The discussion participants, who praised the work done over the document, made proposals and observations.
On October 24, 2017, while attending the inauguration of the National Research University’s new educational program, President Sargsyan instructed the defense minister to develop a seven-year program for the modernization of the army with a goal to increase the effectiveness of the Armed Forces governance as well as its training and combat readiness levels.