Շարունակվել են զինված ուժերի արդիականացման ծրագրի նախագծի քննարկումները
Հունվարի 5-ին ՀՀ ՊՆ Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանում շարունակվել են զինված ուժերի արդիականացման յոթնամյա ծրագրի նախագծի ամփոփիչ քննարկումները, որոնց մասնակցել են ՊՆ, ԶՈՒ և ԶՈՒ ղեկավար կազմի, օրենսդիր և գործադիր մարմինների, հասարակական հատվածի ներկայացուցիչներ և փորձագետներ։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը համառոտ ներկայացրել է  զինված ուժերի արդիանակացման ծրագրի նախագծի հիմնական ուղղություններն ու կարևորագույն սկզբունքները: Նախարարն ընդգծել է, որ առկա տեխնիկական և տեխնոլոգիական առաջընթացը,  նոր զինատեսակների ձեռքբերումն ու  ներդրումը  էապես փոխել են մարտի վարման ձևերը՝ այն դարձնելով առավել սրընթաց և կարճատև: Հաշվի առնելով առկա մարտահրավերներն ու ուժերի հարաբերակցության պահպանման անհրաժեշտությունը՝ յոթնամյա ծրագիրը մշակելիս կանխատեսվել են գործողությունների զարգացման բոլոր հնարավոր տարբերակները, ուղենշվել են դրանց հակազդման ուղիները, ստեղծվել են անհրաժեշտ պայմանները՝ ռեսուրսների ղեկավարումն առավելագույնս արդյունավետ իրականացնելու համար:
Զեկույցներով հանդես են եկել նաև ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը, պաշտպանության նախարարի տեղակալ-ՌԱՊԿ նախագահ Դավիթ Փախչանյանը։
Քննարկումների մասնակիցները, կարևորելով զինված ուժերի արդիականացման հիմնարար փաստաթղթի մշակման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները, ներկայացրել են իրենց առաջարկություններն ու դիտարկումները:
Հիշեցնենք, որ 2017թ. հոկտեմբերի 24-ին Սերժ Սարգսյանը ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի կրթական նոր ծրագրի մեկնարկն ազդարարող նիստի ընթացքում  ՀՀ պաշտպանության նախարարին հանձնարարել էր մշակել  բանակի արդիականացման յոթնամյա ծրագիր, որով նախատեսվում է որակական նոր, բացառիկ մակարդակի վրա դնել զինված ուժերի կառավարման համակարգի արդյունավետությունը, զինուժի պատրաստության և մարտունակության աստիճանը:

Обсуждение проекта Программы модернизации Вооруженных сил продолжается
5 Января, 2018 19:08Министр обороны РА Виген Саргсян в кратце представил основные направления и важнейшие принципы проекта Программы модернизации Вооруженных сил. Министр подчеркнул, что существующий технический и технологический прогресс, приобретение и внедрение нового оружия существенно изменили формы ведения боя, сделав его более быстротечным и коротким. Принимая во внимание существующие вызовы и необходимость поддержания соотношения сил, в разработке семилетней программы были предусмотрены все возможные варианты развития действий, намечены пути противодействия им, созданы необходимые условия для наиболее эффективного управления ресурсами.
С докладами выступили начальник Генштаба ВС РА генерал-полковник Мовсес Акопян, заместитель министра обороны - глава ГВПК Давид Пахчанян.
Участники обсуждения,подчеркнув важность работ, проделанных для разработки основного документа по модернизации Вооруженных сил, представили свои предложения и соображения.
Напомним, что в ходе заседания 24 октября 2017 года, открывшего новую учебную программу Национального исследовательского оборонного университета МО, Серж Саргсян поручил министру обороны разработать семилетнюю Программу модернизации армии, которая предусматривает поднять эффективность системы управления Вооруженными силами, степень готовности и боеспособности Вооруженных сил на качественно новый, уникальный уровень.