Քննարկվում է զինված ուժերի արդիականացման ծրագրի նախագիծը
Հունվարի 4-ին ՀՀ ՊՆ Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանում ՊՆ, ԶՈՒ և ԶՈՒ ԳՇ ղեկավար կազմի մասնակցությամբ մեկնարկել են զինված ուժերի արդիականացման յոթնամյա ծրագրի նախագծի ամփոփիչ քննարկումները:
Հայկական երկու հանրապետությունների զինված ուժերի փոխգործակցության և գործողությունների համադրման շրջանակում քննարկումներին մասնակցում են նաև Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի հրամկազմի ներկայացուցիչները:
Ծրագրի շուրջ առաջիկայում քննարկումներ կլինեն նաև փորձագիտական շրջանակների ներգրավմամբ: Ամփոփիչ քննարկումներից և լրամշակումներից հետո արդիականացման ծրագիրը կներկայացվի Հայաստանի Հանրապետության նախագահ, Զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանի հաստատմանը:
Հիշեցնենք, որ 2017թ. հոկտեմբերի 24-ին Սերժ Սարգսյանը ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի կրթական նոր ծրագրի մեկնարկն ազդարարող նիստի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարին հանձնարարել էր մշակել բանակի արդիականացման յոթնամյա ծրագիր, որով նախատեսվում է որակական նոր, բացառիկ մակարդակի վրա դնել զինված ուժերի կառավարման համակարգի արդյունավետությունը, զինուժի պատրաստության և մարտունակության աստիճանը:

Обсуждается проект программы модернизации вооруженных сил
4 января в Военно-спортивном колледже МО РА им. Монте Мелконяна стартовало итоговое обсуждение проекта семилетней Программы модернизации Вооруженных сил с участием руководящего состава МО, Генштаба ВС и ВС РА. В рамках взаимодействия и координации действий между Вооруженными силами двух армянских республик в обсуждении участвуют также представители командного состава Армии обороны Республики Арцах.
В ближайшем будущем пройдут обсуждения проекта Программы также с участием экспертных кругов. После итоговых обсуждений и поправок Программа модернизации будет представлена ​​на утверждение Президенту Республик Армения, Верховному главнокомандующему Вооруженными силами Сержу Саргсяну.
Напомним, что в ходе заседания 24 октября 2017 года, открывшего новую учебную программу Национального исследовательского оборонного университета МО, Серж Саргсян поручил министру обороны разработать семилетнюю Программу модернизации армии, которая предусматривает поднять эффективность системы управления Вооруженными силами, степень готовности и боеспособности Вооруженных сил на качественно новый, уникальный уровень.