Տեղի է ունեցել հանրապետական զորակոչային հանձնաժողովի նիստը
Դեկտեմբերի 22-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել հանրապետական զորակոչային հանձնաժողովի նիստ, որի ընթացքում ամփոփվել են 2017թ. ամառային զորակոչի արդյունքներն ու խնդիրներ են առաջադրվել ձմեռային զորակոչի պատշաճ կազմակերպման ուղղությամբ:
Հանձնաժողովի նիստին մասնակցել են շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարներ, մարզպետներ, հանրապետության տարածքային զինվորական կոմիսարներ, բուժհանձնաժողովների անդամներ և զորակոչի անցկացմանն օժանդակող այլ կառույցների ներկայացուցիչներ:
Զեկուցումներով հանդես են եկել ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Արտակ Զաքարյանը, ԶՈՒ ԳՇ պետի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Օնիկ Գասպարյանը, ՀՀ զինվորական կոմիսար, գեներալ-մայոր Հենրիկ Մուրադյանը, ինչպես նաև զորակոչի աշխատանքներում ներգրավված այլ կառույցների ներկայացուցիչներ։
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել «Ես եմ» ծրագրի իրականացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքներին, «Դիտակետ» ծրագրի շրջանակում իրականացված հարցումների արդյունքներին։ Նախանշվել են նաև ձմեռային զորակոչի պատշաճ կազմակերպման աշխատանքները։
Ամփոփելով հանրապետական զորակոչային հանձնաժողովի նիստի աշխատանքները` ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը ձմեռային զորակոչի կազմակերպման և անցկացման առանցքային հարցերի շուրջ պատասխանատու ստորաբաժանումների ղեկավարներին տվել է հանձնարարականներ և ցուցումներ։

Состоялось заседание Республиканской призывной комиссии
22 декабря в административном комплексе МО РА состоялось заседание Республиканской призывной комиссии, на котором были обобщены результаты летнего призыва 2017 года и поставлены задачи для надлежащей организации зимнего призыва.
В заседании Комиссии участвовали руководители заинтересованных ведомств, губернаторы, региональные военные комиссары, члены медицинских комиссий и представители других структур, содействующих проведению призыва.
С докладами выступили первый заместитель министра обороны РА Артак Закарян, первый заместитель начальника Генштаба Вооруженных Сил генерал-майор Оник Гаспарян, военный комиссар РА генерал-майор Генрих Мурадян и представители других структур, задействованных в работах по призывы.
В ходе заседания были затронуты работы по реализации программы «Я», а также результаты опроса, проведенного в рамках программы «Дитакет». Также были очерчены работы по надлежащей организации зимнего набора.
Подводя итоги работы республиканской призывной комиссии, министр обороны РА Виген Александрович Саргсян дал поручения и указания руководителям соответствующих подразделений относительно ключевых вопросов организации и проведения зимнего набора.