ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվել է միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը
Դեկտեմբերի 20-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել սահմանամերձ համայնքներում համակարգման ենթակա հարցերի լուծման նպատակով ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Նիստի ընթացքում միջգերատեսչական հանձնաժողովի անդամները ներկայացրել են 2017 թվականին սահմանամերձ համայնքներում իրականացված ծրագրերն ու միջոցառումները, մատնանշել 2018 թվականի աշխատանքային գերակա  ուղղություններն ու ծրագրերը։
Զեկուցվել է, որ անցնող տարում գործուն քայլեր են ձեռնարկվել սահմանամերձ բնակավայրերի անվտանգության ապահովման, գործարար միջավայրի ձևավորման, շրջկենտրոնների և սահմանամերձ համայնքների միջև առկա զարգացման անհամամասնության հնարավորինս կրճատման, առկա սոցիալական խնդիրների լուծման ուղղությամբ։
Ամփոփելով նիստը՝ հանձնաժողովի նախագահ, պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ ինչպես 2017-ին, այնպես էլ հաջորդ տարի հանձնաժողովի համար առաջնային կարևորության հարցը սահմանամերձ համայնքների բնակիչների անվտանգության ապահովումն է։ Վիգեն Սարգսյանը կարևորել է նաև սոցիալական հաջողված նախաձեռնություններին զուգահեռ ներդրումային կոնկրետ ծրագրերի ապահովումն ու սահմանամերձ համայնքներում նպաստավոր գործարար միջավայրի ստեղծումը։

В административном комплексе МО РА состоялось очередное заседание межведомственной комиссии
20-го декабря в административном комплексе МО РА состоялось очередное заседание Межведомственной комиссии по решению вопросов, подлежащих координации в приграничных общинах.
В ходе заседания члены межведомственной комиссии представили программы и мероприятия, реализованные в приграничных общинах в 2017 году, указав приоритетные направления и программы работы на 2018 год.
Было доложено, что в уходящем году были предприняты действенные шаги для обеспечения безопасности приграничных населенных пунктов, создания бизнес-среды, минимизации различий в развитии между райцентрами и приграничными общинами и решения существующих социальных проблем.
Подводя итоги заседания, Председатель комиссии, министр обороны Виген Саргсян подчеркнул, что приоритетным вопросом для Комиссии как в 2017 году, так и в следующем году является обеспечение безопасности жителей приграничных общин. Виген Саргсян также подчеркнул важность обеспечения конкретных инвестиционных программ параллельно успешным социальным инициативами и создания благоприятной бизнес-среды в приграничных общинах.