Համագործակցության հուշագիր՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարության և «Իզմիրլյան» հիմնադրամի միջև
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ու «Իզմիրլյան» հիմնադրամի փոխնախագահ Գրեգ Ջերեջյանը դեկտեմբերի 13-ին ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանում ստորագրել են հուշագիր՝ «Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի համալսարանային տարածքի արդիականացման» նախագծի աջակցության վերաբերյալ:
Հուշագրով հիմնադրամը 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար կհատկացնի ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի շինությունների վերանորոգման և վերակառուցման մեծածավալ ծրագրի իրականացման համար:
Իր խոսքում Վիգեն Սարգսյանը շեշտել է, որ պաշտպանական գերատեսչությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում ռազմական կրթության ոլորտին և այդ ուղղությամբ կատարված առաջին, նշանակալի քայլը Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի տեղափոխումն էր Դիլիջանի գերժամանակակից համալիր։ Հաջորդ փուլով խնդիր է դրվել ռազմական համալսարանը նույնպես համապատասխանեցնել միջազգային ամենաբարձր չափորոշիչներին:
«Այժմ ձևավորված աշխատանքային խումբը քննարկում է ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի և ՀՀ ՊՆ Մարշալ Արմենակ Խանփերյանցի անվան ավիացիոն համալսարանների մեկտեղման գործընթացն ու տարբեր բաժիններով, բաժանմունքներով մեկ ռազմական համալսարան ունենալու գաղափարը: Ակնկալվում է, որ նոր համալսարանը կտեղակայվի Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի տարածքում` լրացուցիչ շենքային պայմանների ապահովմամբ»,- ասել է պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը` շեշտելով, որ «Իզմիրլյան» հիմնադրամը համալսարանի ստեղծման օրվանից եղել է կառույցի կողքին և այսօր էլ, նոր հուշագրի ստորագրմամբ, հերթական քայլն է կատարում:
Միջոցառման ընթացքում ճարտարապետ Էրիկ Հովհաննիսյանը ներկայացրել է համալսարանի շենքային հնարավորությունների բարելավման նախագիծը, որով նախատեսվում է կառուցել զորանոցային առավել հարմարավետ պայմաններով, գրադարանով, համակարգչային դասասենյակներով, սպորտային համալիրով ապահովված գերժամանակակից կրթական համալիր:
Շինարարական աշխատանքները նախատեսվում է ավարտվել մինչև 2019 թվականի սեպտեմբերի 1-ը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության և «Իզմիրլյան» հիմնադրամի համագործակցությունը տարիների պատմություն ունի: Սկսած 2001թ.-ից Հիմնադրամը ֆինանսական մեծ աջակցություն է ցուցաբերում «Հայաստանում և Արցախում զոհված և առաջին կարգի հաշմանդամություն ունեցող զինծառայողների երեխաներին» ծրագրին: Հիմնադրամն իր միջոցներով անցած տարիների ընթացքում զգալի աջակցություն է ցուցաբերել նաև ՀՀ ՊՆ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի ենեթակառուցվածքների արդիականացման ինչպես նաև զորանոցային պայմանների բարելավման աշխատանքներին:

Memorandum of Cooperation signed between Ministry of Defence and Izmirlian Foundation
13 December, 2017 19:16Under the Memorandum, the Foundation will allocate $5 million for the implementation of a large-scale project of renovation and reconstruction of the university.
In his remarks, Minister Sargsyan stressed that the Ministry of Defence pays great attention to the military education and the first significant step taken in that direction was the transfer of the Monte Melkonian Military School to a modern complex in Dilijan. The next stage is to make the Military University comply with the highest international standards.
"The working group is now discussing the process of uniting the Vazgen Sargsyan Military University and the Marshall Armenak Khanperian Aviations University to have one military university with several departments and divisions. It is expected that the new university will be located on the territory of the Vazgen Sargsyan Military University while adding new buildings," Sargsyan said, emphasizing that the Izmirlian Foundation has been supporting the university since its establishment, and today, by signing a new memorandum, it is making yet another contribution to it.
During the event, architect Erik Hovhannisyan presented the university’s renovation project, under which a super modern educational complex with more comfortable barracks, libraries, computer classes and sports complex will be built.
The construction is to be completed by September 1, 2019.
The cooperation between the Ministry of Defence and the Izmirlian Foundation has a history of years. Since 2001, the Foundation has been providing financial support to the project set up to help the children of the servicemen killed in Armenia and Artsakh and the children of servicemen with first-degree disabilities. During the past years, the Foundation has also provided considerable assistance to the Vazgen Sargsyan Military University for modernization of its infrastructure and improvement of the barracks.