ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվել է միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստ
Դեկտեմբերի 12-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվել է խորհրդակցություն, որի ընթացքում ամփոփվել են ՀՀ պաշտպանության, առողջապահության, տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարների համատեղ հրամանով ստեղծված ՀՀ Գեղարքունիքի, Տավուշի, Սյունիքի մարզերում բժշկական կազմակերպությունների և ՀՀ ՊՆ Զանգեզուրի կայազորային հոսպիտալի ու Բերդի առանձին բժշկական ջոկատի վերակազմակերպման գործընթացն ապահովելու նպատակով ստեղծված աշխատանքային խմբի գործունեության արդյունքները։
Խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը, տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը, շահագրգիռ գերատեսչությունների և մարզպետարանների ներկայացուցիչներ։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են բժշկական հաստատությունների վերակազմակերպման արդյունքում ձևավորվող կազմակերպությունների հնարավոր կառուցվածքների վերաբերյալ առաջարկներ, քննարկվել են բժշկական օգնության և սպասարկման որակի, ծավալների, մատչելիության, կադրային ռեսուրսների բաշխվածության, տեխնիկական հագեցվածության, ամբողջական գործընթացի արդյունավետության վերաբերյալ մի շարք հարցեր։

Interdepartmental commission meeting held at Ministry of Defence
The December 12 meeting held at the Ministry of Defence on summed up the performance of the group tasked with reorganization of medical organizations in Gegharkunik, Tavush, Syunik Regions, Ministry of Defence’s Zangezur Garrison Hospital and Berd Medical Unit, founded under the joint decree of the defence, health care and territorial administration ministers.
Attending the meeting were Minister of Defence Vigen Sargsyan, Minister of Health Care Levon Altunyan, Deputy Minister of Territorial Administration and Development Vache Terteryan, representatives of interested ministries and regional administrations.
A number of issues regarding the possible structures of the organizations to be reorganization as well as issues related to the quality of medical care and service, their size and affordability, distribution of human resources, equipment and the overall effectiveness of the whole process were discussed at the meeting.