Հանդիսավոր միջոցառում՝ նվիրված մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի 120-ամյակին
Դեկտեմբերի 5-ին պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը ներկա է գտնվել Խորհրդային Միության մարշալ, ԽՍՀՄ կրկնակի հերոս Հովհաննես Բաղրամյանի ծննդյան 120-ամյակին նվիրված միջոցառմանը:
Մարշալի անունը կրող պողոտայում անցկացված հանդիսավոր միջոցառմանը ներկա են գտնվել նաև ՀՀ գլխավոր դատախազը, ՀՀ ԶՈՒ բարձրաստիճան սպաներ, Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններ, ռազմաուսումնական հաստատությունների կուրսանտներ։ Միջոցառման ընթացքում հնչած ելույթներում անդրադարձ է կատարվել Հովհաննես Բաղրամյան անհատի կերպարին, ականավոր զորահրամանատարի անցած փառահեղ մարտական ուղուն և կերտած հաղթանակներին: Առանձնահատուկ կարևորվել են ԽՍՀՄ կրկնակի հերոսի հրամանատարությամբ մշակված և անթերի իրականացված գործողությունները, որոնք մեծագույն ներդրում են ունեցել ֆաշիստական Գերմանիայի նկատմամբ հաղթանակի կերտման գործում:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, շնորհավորելով ներկաներին մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի ծննդյան տարեդարձի առթիվ, ընդգծել է, որ հայազգի զորահրամանատարը հաղթանակի խորհրդանիշ է, որը ներդաշնակել է համաշխարհային և ազգային արժեքները և ստացած փայլուն ռազմական կրթությամբ ու զինվորական հարուստ կենսափորձով հաջողության լավագույն օրինակ է յուրաքանչյուր կուրսանտի և սպայի համար։
Նախարարը ներկաներին տեղեկացրել է, որ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի հրամանատարաշտաբային ֆակուլտետն անվանակոչվելու է Հովհաննես Բաղրամյանի անունով:
Հանդիսավոր միջոցառումը եզրափակվել է կուրսանտների երթով: Ավելի ուշ տեղի է ունեցել ԽՍՀՄ կրկնակի հերոսին նվիրված հուշ երեկո, որի ընթացքում ներկայացվել են մարշալ Բաղրամյանի անցած ուղին և կատարած սխրանքները, ցուցադրվել է զորահրամանատարի մասին պատմող տեսաֆիլմ:

5 December, 2017 19:12
Defence Minister Vigen Sargsyan attended on December 5 the event dedicated to the 120th birthday of Soviet Union Marshal, USSR double hero Hovhannes Baghramyan.
Armenian Prosecutor General, high-ranking military officers, veterans of the Great Patriotic War, cadets of military educational institutions were also present at the solemn ceremony on the avenue named after Marshal Baghramyan. Hovhannes Baghramyan's personality, the prominent military commander’s glorious military career his victories were mentioned in the speeches delivered during the event. They especially highlighted the operations Baghramyan developed and implemented faultlessly, contributing to the victory over the Fascist Germany.
Minister Sargsyan, congratulating the attendees on the occasion of Marshal Baghramyan's birthday, said that this Armenian military commander -- a symbol of victory – combined the world and national values ​​and for every cadet and officer, he the best example of success with his brilliant military education and tremendous military experience.
He told the attendees that the Command Department of the Vazgen Sargsyan Military University will be named after Hovhannes Baghramyan.
The solemn event was wrapped up with the cadets' march. A memorial evening dedicated to the USSR double hero was held later in the day, featuring Marshal Baghramyan's legacy and a documentary about his life.