Հանդիսավոր միջոցառում՝ նվիրված մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի 120-ամյակին
Դեկտեմբերի 5-ին պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը ներկա է գտնվել Խորհրդային Միության մարշալ, ԽՍՀՄ կրկնակի հերոս Հովհաննես Բաղրամյանի ծննդյան 120-ամյակին նվիրված միջոցառմանը:
Մարշալի անունը կրող պողոտայում անցկացված հանդիսավոր միջոցառմանը ներկա են գտնվել նաև ՀՀ գլխավոր դատախազը, ՀՀ ԶՈՒ բարձրաստիճան սպաներ, Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններ, ռազմաուսումնական հաստատությունների կուրսանտներ։ Միջոցառման ընթացքում հնչած ելույթներում անդրադարձ է կատարվել Հովհաննես Բաղրամյան անհատի կերպարին, ականավոր զորահրամանատարի անցած փառահեղ մարտական ուղուն և կերտած հաղթանակներին: Առանձնահատուկ կարևորվել են ԽՍՀՄ կրկնակի հերոսի հրամանատարությամբ մշակված և անթերի իրականացված գործողությունները, որոնք մեծագույն ներդրում են ունեցել ֆաշիստական Գերմանիայի նկատմամբ հաղթանակի կերտման գործում:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, շնորհավորելով ներկաներին մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի ծննդյան տարեդարձի առթիվ, ընդգծել է, որ հայազգի զորահրամանատարը հաղթանակի խորհրդանիշ է, որը ներդաշնակել է համաշխարհային և ազգային արժեքները և ստացած փայլուն ռազմական կրթությամբ ու զինվորական հարուստ կենսափորձով հաջողության լավագույն օրինակ է յուրաքանչյուր կուրսանտի և սպայի համար։
Նախարարը ներկաներին տեղեկացրել է, որ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի հրամանատարաշտաբային ֆակուլտետն անվանակոչվելու է Հովհաննես Բաղրամյանի անունով:
Հանդիսավոր միջոցառումը եզրափակվել է կուրսանտների երթով: Ավելի ուշ տեղի է ունեցել ԽՍՀՄ կրկնակի հերոսին նվիրված հուշ երեկո, որի ընթացքում ներկայացվել են մարշալ Բաղրամյանի անցած ուղին և կատարած սխրանքները, ցուցադրվել է զորահրամանատարի մասին պատմող տեսաֆիլմ:

Торжественное мероприятие, посвященное 120-летию маршала Ованеса Баграмяна
5 декабря министр обороны РА Виген Саргсян присутствовал на торжественноммероприятии, посвященном 120-летию со дня рождения маршала Советского Союза, дважды Героя Советского Союза Ованеса Баграмяна.
На торжественном мероприятии, проведенном на носящем имя маршала проспекте, также присутствовали Генеральный прокурор РА, высокопоставленные офицеры ВС РА, ветераны Великой Отечественной войны, курсанты военно-учебных заведений. В прозвучавших на мероприятии выступлениях говорилось об образе Ованеса Баграмяна-человека,славном боевом пути и победах выдающегося военачальника.
Особое значение в выступлениях придавалось операциям,разработанным и безукоризненно осуществленным под командованием дважды Героя Советского Союза, которые имели величайший вклад в достижение победы над фашистской Германией.
Министр обороны РА Виген Саргсян, поздравивприсутствующих по случаю юбилея  маршала Ованеса Баграмяна, подчеркнул, что военачальник армянскойнациональности является символом победы, в котором гармонично сочеталисьмировые и национальные ценности, и полученным блестящим военным образованием и богатым военным опытом является лучшим примером успеха для каждого курсанта и офицера.
Министр сообщил присутствующим, что командно-штабной факультет Военного университета им. Вазгена Саргсяна будет назван в честь Ованеса Баграмяна.
Торжественное мероприятие завершилось маршем курсантов.
Позже вечеромсостоялся вечер памяти дважды Героя Советского Союза, в ходе которого были представлены жизненный путь и подвиги маршала Баграмяна, был показан фильм о военачальнике.