Շարունակվում է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Բելառուսի Հանրապետություն
29 Նոյեմբերի, 2017 15:45
Նոյեմբերի 28-ի երեկոյան պատվիրակությունը հյուրընկալվել է Բելառուսի ռազմական ակադեմիայում, որը երկրի զինված ուժերի սպայակազմի գլխավոր դարբնոցներից մեկն է հանդիսանում։ Հանդիպման ընթացքում Վիգեն Սարգսյանին ներկայացվել է ակադեմիայի կառուցվածքը, ուսումնառության գործընթացը։
Հայկական պատվիրակությունը շրջայց է կատարել ակադեմիայում և ծանոթացել սաների համար ստեղծված պայմաններին։ Ակադեմիայի ղեկավարության հետ կայացած քննարկումների արդյունքում որոշում է կայացվել ուսումնասիրել հայկական և բելառուսական ռազմական ուսումնական հաստատությունների միջև համագործակցության հնարավորությունները։
Հայ-բելառուսական ռազմակրթական համագործակցության հեռանկարները քննարկվել են նաև նոյեմբերի 29-ի առավոտյան, Վիգեն Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակության՝ Մինսկի Սուվորովի անվան ռազմական ուսումնարան այցի ընթացքում։ Հայկական պատվիրակությունը շրջայց է կատարել ուսումնարանում և ծանոթացել ուսումնառության պայմաններին։ Նախարար Սարգսյանը ուսումնարանի ղեկավարությանը ներկայացրել է Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի փորձն ու պատմել հայաստանյան ռազմակրթության ոլորտում սկիզբ առած բարեփոխումների մասին։
Այնուհետև հայկական պատվիրակությունն այցելել է Հայրենական մեծ պատերազմի Բելառուսի պետական թանգարան, ծանոթացել ընդգրկուն ցուցադրությանը։
Ավելի ուշ Վիգեն Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը հյուրընկալվել է Մինսկի Բոլոր Սրբերի տաճար-հուշարձանում։

Official visit of delegation headed by Armenian Defence Minister Vigen Sargsyan to Belarus continues
29 November, 2017 15:45
On the evening of November 28, the delegation was hosted at the Belarus Military Academy, one of the country’s major military institutions preparing commanding officers. During the meeting, Vigen Sargsyan was introduced to the structure of the Academy and the learning process.
The Armenian delegation toured the academy, learned about the conditions created for the students. After discussing it with the leadership of the Academy, it was decided to explore the possibilities of cooperation between the Armenian and Belarus military educational institutions.
The perspectives of the Armenian-Belarusian cooperation in military education were also discussed during the delegation’s visit to the Suvorov Military College in Minsk on November 29. The Armenian delegation toured the school and learned about the conditions of the educational process. Sargsyan briefed the leadership of the college on the experience of the Monte Melkonian Military School and told about the reforms in the Armenian military education system.
Later, the Armenian delegation visited the Belarusian State Museum of Great Patriotic War and then was hosted at the Monastery of All Saints in Minsk.