Շարունակվում է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Բելառուսի Հանրապետություն
29 Նոյեմբերի, 2017 15:45
Նոյեմբերի 28-ի երեկոյան պատվիրակությունը հյուրընկալվել է Բելառուսի ռազմական ակադեմիայում, որը երկրի զինված ուժերի սպայակազմի գլխավոր դարբնոցներից մեկն է հանդիսանում։ Հանդիպման ընթացքում Վիգեն Սարգսյանին ներկայացվել է ակադեմիայի կառուցվածքը, ուսումնառության գործընթացը։
Հայկական պատվիրակությունը շրջայց է կատարել ակադեմիայում և ծանոթացել սաների համար ստեղծված պայմաններին։ Ակադեմիայի ղեկավարության հետ կայացած քննարկումների արդյունքում որոշում է կայացվել ուսումնասիրել հայկական և բելառուսական ռազմական ուսումնական հաստատությունների միջև համագործակցության հնարավորությունները։
Հայ-բելառուսական ռազմակրթական համագործակցության հեռանկարները քննարկվել են նաև նոյեմբերի 29-ի առավոտյան, Վիգեն Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակության՝ Մինսկի Սուվորովի անվան ռազմական ուսումնարան այցի ընթացքում։ Հայկական պատվիրակությունը շրջայց է կատարել ուսումնարանում և ծանոթացել ուսումնառության պայմաններին։ Նախարար Սարգսյանը ուսումնարանի ղեկավարությանը ներկայացրել է Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի փորձն ու պատմել հայաստանյան ռազմակրթության ոլորտում սկիզբ առած բարեփոխումների մասին։
Այնուհետև հայկական պատվիրակությունն այցելել է Հայրենական մեծ պատերազմի Բելառուսի պետական թանգարան, ծանոթացել ընդգրկուն ցուցադրությանը։
Ավելի ուշ Վիգեն Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը հյուրընկալվել է Մինսկի Բոլոր Սրբերի տաճար-հուշարձանում։

Продолжается официальный визит делегации во главе с министром обороны РА Вигеном Саргсяном в Республику Беларусь
29 Ноября, 2017 15:45
Вечером 28 ноября делегация побывала в Белорусской военной академии, одной из основных кузниц офицеров вооруженных сил страны. Во время встречи Вигену Саргсяну были представлена структура Академии и учебный процесс.
Армянская делегация совершила обход академии и ознакомилась с условиями, созданными для курсантов. В результате обсуждений с руководством Академии было решено изучить возможности сотрудничества между военными учебными заведениями Армении и Беларуси.
Перспективы армяно-белорусского военно-образовательного сотрудничества также обсуждались во время визита делегации во главе с Вигеном Саргсяном в военное училище имени Суворова Минска 29 ноября. Армянская делегация совершила обход училища и ознакомилась с условиями обучения. Министр Саргсян представил руководству училища опыт Военно-спортивного училища им. Монте Мелконяна и рассказал о реформах в системе военного образования Армении.
Затем армянская делегация посетила Белорусский государственный музей Великой Отечественной войны, познакомилась с выставкой.