Մեծ հայրենական պատերազմի կենտրոնական թանգարանում բացվել է Հովհաննես Բաղրամյանի կիսանդրին
Մոսկվայում` Մեծ հայրենական պատերազմի կենտրոնական թանգարանում, նոյեմբերի 10-ին տեղի է ունեցել Խորհրդային Միության մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի կիսանդրու բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Կիսանդրին Հայաստանի Հանրապետության նվերն է Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ Խորհրդային Միության կրկնակի հերոսի 120-ամյակի կապակցությամբ։ Այն թանգարանին է հանձնել ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը: Հանդիսավոր միջոցառումը տեղի է ունեցել Հաղթանակի թանգարանի կենտրոնական սրահում՝ խորհրդային հրամանատարների պանթեոնում, որը ոգեկոչում է Մեծ հայրենականի հերոսների սխրագործությունը։
Բացման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են նաև ՌԴ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Ալեքսանդր Ֆոմինը, ՀՀ և ՌԴ ՊՆ բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը, Հաղթանակի հրամանատարների հետնորդները, վետերաններ, ռուսաստանյան հասարակական և գիտական ու մշակութային ոլորտի հայտնի գործիչներ ու հայ համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներ:
Հովհաննես Բաղրամյանի բրոնզե կիսանդրու տեղադրման նախածեռնողը ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունն է: Քանդակի հեղինակներն են քանդակագործներ Միսակ Մելքոնյանը և Աշոտ Թադևոսյանը:
«Թանգարանը գիտություն է ու հիշողություն: Դա պատմությունը վերաքննելու բոլոր միջոցների դեմ ուղղված կարևորագույն գործիքներից մեկն է: Մեզ համար մեծ է պատիվ Հայաստանի Հանրապետության անունից Մեծ հայրենական պատերազմի կենտրոնական թանգարանին նվիրաբարել մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի կիսանդրին, որի ներդրումը միասնական հաղթանակի կերտման գործում դժվար է գերագնահատել: Հայաստանն ու հայ հասարակությունը այն երկրների ու ժողովուրդների շարքերում են եղել, որոնց միահամուռ ջանքերի շնորհիվ մարդկությունն ու քաղաքակրթությունը փրկվել է 20-րդ դարի ամենամեծ չարիքից՝ ֆաշիզմից: Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար այդ հաղթանակը յուրահատուկ նշանակություն է ունեցել: Առաջին համաշխարհային պատերազմի ողբերգական իրադարձություններից և 1,5 միլիոն հայի կյանք խլած 1915թ. ցեղասպանությունից ընդամենը երեք տասնամյակ անց Հայաստանը` ԽՍՀՄ ամենափոքրաթիվ բնակչություն ունեցող հանրապետություններից մեկը, ամենաակտիվ մասնակցությունն ունեցավ Մեծ հայրենականին` մոբիլիզացրելով և ռազմաճակատ ուղարկելով 600 հազար հոգու»,- նշել է ՀՀ պաշտպանության նախարարը:

Bust of Hovhannes Baghramyan erected at Great Patriotic War Central Museum
The bust of Soviet Union Marshal Hovhannes Baghramyan was solemnly erected in Moscow’s Great Patriotic War Central Museum on November 10.
The bust is the gift of the Republic of Armenia to the Russian Federation on the occasion of the Soviet Union's double hero’s 120th birthday. Armenian Defence Minister Armenia Vigen Sargsyan handed it to the museum. The solemn event took place at the Victory Museum Central Hall’s Pantheon of Soviet Commanders, commemorating the heroic deeds of the Great Patriotic War heroes.
Russian Deputy Defence Minister Alexander Fomin, high-ranking officials of the Armenian and Russian defence ministries, Armenian Ambassador to Russia Vardan Toghanyan, descendants of the Victory commanders, veterans, renowned Russian public, scientific and cultural figures as well as representatives of the Armenian community were in attendance.
The Armenian embassy in Russia was the initiator of erecting Hovhannes Baghramyan's bronze bust. The bust was created by sculptors Misak Melkonyan and Ashot Tadevosyan.
"The museum is a science and memory. It is a crucial tool against all means of rewriting the history. It is a great honour for us to donate Marshal Hovhannes Baghramyan's bust to the Great Patriotic War Central Museum on behalf of the Republic of Armenia, as his contribution to creating a united victory is hard to overestimate. Armenia and the Armenian society were among the countries and peoples whose united efforts made humanity and civilization survive the worst evil of the 20th century - fascism. For Armenia and the Armenian people, this victory was of special significance. Just three decades after the tragic events of World War I and the 1915 Genocide that claimed 1.5 million Armenian lives, Armenia, one of the least populous republics in the USSR, had the most active participation in the Great Patriotic War, mobilizing and sending 600,000 people to the front," Defence Minister Sargsyan said.