ՌԴ ԶՈւ հարավային ռազմական շրջանի հրամանատարը հյուրընկալվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում
ՀՀ-ում անցկացվող «Փոխգործակցություն-2017» զորավարժության շրջանակում հոկտեմբերի 12-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում, Սիրիայում տիրող ռազմաքաղաքական իրադրության և այդ շրջանակում իրականացվող գործողությունների վերաբերյալ դասախոսությամբ հանդես է եկել ՌԴ ԶՈւ հարավային ռազմական շրջանի հրամանատար, գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Դվորնիկովը, ով նախկինում ղեկավարել է Սիրիայում ռուսաստանյան զորախումբը:
Դասախոսությանը ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանը, ՊՆ, ԶՈՒ, ԶՈՒ ԳՇ բարձրաստիճան սպաներ, քաղաքացիական հատուկ ծառայողներ:
Գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Դվորնիկովը հայ գործընկերներին պատմել է Սիրիայում «Իսլամական պետության» զինված խմբավորումների մարտավարության, դրա դեմ պայքարի ուղիների մասին, ինչպես նաև անդրադարձ կատարել ժամանանակից ռազմական գործողությունների վարման առանձնահատկություններին, հակամարտող գոտիներում անօրինական զինված խմբավորումների դեմ պայքարի ձևերին և միջոցներին:

Russia’s Southern Military District commander hosted at Armenian Ministry of Defence
As part of the Partnehsip – 2017 exercise held in Armenia, Russia’s Southern Military District Commander Col. Gen. Alexander Dvornikov read a lecture on the military and political situation in Syria and the operations carried out there in that regard at the Armenian Ministry of Defence on October 12. Dvornikov had previously led the Russian military contingent in Syria.
Attending the lecture were Armenian Defence Minister Vigen Sargsyan, Chief of Armenian Armed Forces General Staff Lt. Gen. Movses Hakobyan, high-ranking Armenian officers and special civil servants.
Col. Gen. Dvornikov briefed his Armenian colleagues on the tactics of the Islamic State’s armed groups in Syria and ways to combat it, and spoke about the peculiarities of conducting modern military operations, as well as the ways and means of fighting illegal armed groups in conflict zones.