ՌԴ ԶՈւ հարավային ռազմական շրջանի հրամանատարը հյուրընկալվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում
ՀՀ-ում անցկացվող «Փոխգործակցություն-2017» զորավարժության շրջանակում հոկտեմբերի 12-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում, Սիրիայում տիրող ռազմաքաղաքական իրադրության և այդ շրջանակում իրականացվող գործողությունների վերաբերյալ դասախոսությամբ հանդես է եկել ՌԴ ԶՈւ հարավային ռազմական շրջանի հրամանատար, գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Դվորնիկովը, ով նախկինում ղեկավարել է Սիրիայում ռուսաստանյան զորախումբը:
Դասախոսությանը ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանը, ՊՆ, ԶՈՒ, ԶՈՒ ԳՇ բարձրաստիճան սպաներ, քաղաքացիական հատուկ ծառայողներ:
Գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Դվորնիկովը հայ գործընկերներին պատմել է Սիրիայում «Իսլամական պետության» զինված խմբավորումների մարտավարության, դրա դեմ պայքարի ուղիների մասին, ինչպես նաև անդրադարձ կատարել ժամանանակից ռազմական գործողությունների վարման առանձնահատկություններին, հակամարտող գոտիներում անօրինական զինված խմբավորումների դեմ պայքարի ձևերին և միջոցներին:

Командующий Южным военным округом Вооруженных сил России в гостях в Министерстве обороны РА
12 октября с лекцией о военно-политической ситуации в Сирии и об осуществляемых там мероприятиях в административном комплексе Министерства обороны Республики Армения в рамках учений «Сотрудничество -2017» выступил командующий Южным военным округом Вооруженных Сил России генерал-полковник Александр Дворников, кто был командующим российским воинским контингентом в Сирии.
На лекции присутствовали министр обороны РА Виген Саргсян, начальник Генерального штаба Вооруженных сил РА генерал-лейтенант Мовсес Акопян, высокопоставленные офицеры МО, ВС, Генерального штаба ВС, специальные государственные служащие.
Генерал-полковник Александр Дворников рассказал своим армянским коллегам о тактике исламских вооруженных формирований «Исламского государства» в Сирии, способах борьбы с ними, а также об особенностях ведения военных действий, о видах и средствах борьбы с незаконными вооруженными группами в зонах конфликта.