Հայաստան-Սփյուռք համաժողովի մասնակիցները քննարկել են ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացման հնարավորությունները
19 Սեպտեմբերի, 2017 20:40
Հայաստան-Սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովի շրջանակում սեպտեմբերի 19-ին կայացել է «ՀՀ պաշտպանական քաղաքականության առանձնահատկությունները ժամանակակից մարտահրավերների պայմաններում» թեմատիկ ուղղության չորրորդ նիստը:
«Ռազմարդյունաբերական համալիր. արդիականացման, համագործակցության և տնտեսական առաջընթացի խթանում» խորագրով նիստի բանախոսներն անդրադարձել են հայկական ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացման հնարավորություններին, մասնավորապես՝ գիտահետազոտական և տեխնոլոգիական ոլորտում առաջխաղացման հեռանկարային ծրագրերին և գաղափարներին, Հայաստանում և միջազգային ասպարեզում առկա ներուժի և ռեսուրսների նպատակային օգտագործման հիմնական խնդիրներին:
Քննարկմանը ելույթներ են ունեցել շահագրգիռ գերատեսչությունների և կառույցների, Հայաստանում և արտերկրում գործող գիտահետազոտական և վերլուծական մի շարք կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ովքեր զեկույցներ և առաջարկներ են ներկայացրել՝ կապված պաշտպանական ոլորտում նոր ներդրումների, Հայաստանի և սփյուռքի տեխնոլոգիական ներուժի ներգրավման և օգտագործման, գիտահետազոտական և փորձնակոնստրուկտորական աշխատանքների կազմակերպման, ինչպես նաև ՀՀ ռազմարդյունաբերության արտահանման ներուժի զարգացման հետ:

Участники форума Армения-Диаспора обсудили возможности развития военно-промышленного комплекса
19 сентября в рамках 6-го Всеармянского форума Армения-Диаспора состоялась четвертая сессия по тематической направленности «Особенности оборонной политики РА в условиях современных вызовов».
Участники сессии «Военно-промышленный комплекс: модернизация, сотрудничество и содействие экономическому прогрессу» говорили о возможностях развития армянского военно-промышленного комплекса, в частности, о перспективных проектах и идеях в области научно-исследовательских работ и технологий, ключевых вопросах целевого использования потенциала и ресурсов в Армении и на международной арене.
Представители заинтересованных ведомств и структур, ряда научно-аналитических организаций, работающих в Армении и за рубежом, которые представили доклады и предложения относительно новых инвестиций в области обороны, привлечения и использования технологического потенциала Армении и Диаспоры, организации научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, а также развития экспортного потенциала армянской военной промышленности.